4.48 PSYCHOSIS w St. Ann's Warehouse / Nowy Jork

W październiku zespół TR po raz kolejny zawita do Stanów Zjednoczonych. W nowojorskim St. Ann's Warehouse, jednym z najważniejszych awangardowych centrów sztuki, zagra aż dziesięciokrotnie "4.48 Psychosis" (16-26.10.2014).

St. Ann's Warehouse, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają w październiku na spektakl TR Warszawa "4:48 Psychosis" w reż. Grzegorza Jarzyny.

To adaptacja sztuki angielskiej dramatopisarki Sary Kane, napisanym tuż przed jej samobójstwem, to opowieść o kobiecie na skraju wyczerpania psychicznego i emocjonalnego, ostatecznie doprowadzonej do samobójstwa. Adaptacja Jarzyny to niejednoznaczna i pełna zaprzeczeń analiza stanu emocjonalnego bohaterki (w roli głównej rewelacyjna Magdalena Cielecka), która w prowokującym monologu dokonuje zapowiedzi tego, co się wydarzy. Ciężka, pulsująca muzyka skomponowana przez Pawła Mykietyna dodaje makabryzmu rzeczywistości, w której jest odgrywany spektakl. Minimalistyczna, wzorowana na wnętrzu szpitala psychiatrycznego, scenografia Małgorzaty Szczęśniak, potęguje uczucie niepokoju i lęku.

"4:48 Psychosis" miała swoją premierę w Polsce w lutym 2002 r. i dotychczas spektakl został zagrany w kraju ponad sto razy. Poza tym sztuka została wystawiona m.in. w Moskwie (2003), Francji (2004), Edynburgu (2008), Londynie (2010) i Hong Kongu (2012).

Za rolę w 4:48 Psychosis Magdalena Cielecka otrzymała prestiżową Herald Angel Award podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Edynburgu.

Czytaj więcej>