Anna Karasińska nominowana do Paszportu Polityki w kategorii TEATR

Anna Karasińska, reżyserka takich spektakli TR Warszawa jak „Ewelina płacze” i „Fantazja” nominowana jest do nagrody Paszport POLITYKI w kategorii Teatr za rok 2018. 

Jeden z członków kapituły, Witold Mrozek, w uzasadnieniu nominacji napisał „za wrażliwość na aktora i niesamowitą wyobraźnię”, z kolei prof. Dariusz Kosiński pisał: „W pozornie lekkiej formie podejmuje głęboką refleksję nad sytuacją ludzi jako aktorów w wielkim teatrze świata”.

O przyznaniu nominacji zadecydowała kapituła złożona z dziennikarzy i krytyków teatralnych w składzie: Michał Centkowski („Newsweek”), Łukasz Drewniak (Teatralny.pl), Dariusz Kosiński („Tygodnik Powszechny”), Monika Kwaśniewska-Mikuła („Didaskalia”), Witold Mrozek („Gazeta Wyborcza”), Przemysław Skrzydelski („Sieci”, „Do Rzeczy”, TVP Kultura), Jacek Sieradzki („Dialog”), Izabela Szymańska („Co Jest Grane 24”), Jacek Wakar (PAP), Kalina Zalewska („Teatr”).

Obok Anny Karasińskiej do Paszportu POLITYKI w kategorii TEATR nominowano również: Martę Górnicką – twórczynię i dyrygentkę cenionego Chóru Kobiet, reżyserkę spektakli takich jak m.in. „Hymn do Miłości” (Teatr Polski w Poznaniu, 2017), „Magnificat” (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) oraz Weronikę Szczawińską – reżyserkę teatralną spektakli takich jak m.in. „Lawrence z Arabii” (Teatr Powszechny w Warszawie, 2018) czy „Genialna przyjaciółka” (Wrocławski Teatr Współczesny, 2018). Rozstrzygnięcie i rozdanie nagród odbędzie się podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 8 stycznia 2019 roku.

Anna Karasińska zadebiutowała w TR Warszawa w 2015 roku autorskim spektaklem „Ewelina płacze” przygotowanym jako jeden z projektów Terenu TR, realizowanym w ramach nurtu programowego Młody TR wspierającego rozwój nowych talentów teatralnych. Spektakl prezentowany był na krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. na Open’er Festival w Gdyni czy TEMPO Festival w Rio de Janeiro. Otrzymał także Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego na 51. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2016 w Szczecinie za „błyskotliwość, inteligencję, konsekwencję w tworzeniu wypowiedzi, która burzy tradycyjne hierarchie i pokazuje, jak ważne jest zaufanie w pracy teatralnej”. Dzięki udziałowi w programie Teatr POLSKA w 2016 roku przedstawienie mogli obejrzeć także widzowie z mniejszych polskich miejscowości. „Ewelina płacze” to jak pisał Witold Mrozek w swojej recenzji dla „Gazety Wyborczej” „komedia utkana z wyobrażeń o teatralnej magii i marzeń o karierze aktorskiej”. Rzeczywiście, spektakl jest swoistym rodzajem zabawy z teatralną konwencją, który nie tylko zyskał przychylność krytyków, ale i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów.

Reżyserka z powodzeniem realizuje swoje spektakle w kolejnych teatrach: „Drugi spektakl” (Teatr Polski w Poznaniu, 2016), „Urodziny” (projekt Mikro Teatr, Komuna //Warszawa, 2016). W 2017 roku powróciła do TR Warszawa, gdzie wyreżyserowała kolejne autorskie przedstawienie „Fantazja”.  Spektakl, jak pisał Jacek Wakar dla Onetu, „odwołuje się wprost do wyobraźni widzów. To oni, patrząc na scenę, mają stworzyć sami dla siebie osobny spektakl, stworzyć to wszystko, czego nie zrobiła reżyserka, dopowiedzieć los bohaterów, dać im biografię i dalszy ciąg życia”. Najbliższe pokazy spektaklu odbędą się już 16 i 17 stycznia 2019 roku w TR Warszawa/Marszałkowska 8. Przedstawienie prezentowane było także na międzynarodowych scenach m.in. w Dublinie i Dreźnie. Najnowszy spektakl Anny Karasińskiej to „2118. Karasińska” w Nowym Teatrze w Warszawie, w którym reżyserka opowiada autorską wizję świata za 100 lat.


Fantazja - fot. Magda Hueckel

Anna Karasińska jest reżyserką teatralną i filmową. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz filozofię na Uniwersytecie Łódzkim; jest absolwentką Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jej szkolne filmy krótkometrażowe, a także fabuły i filmy dokumentalne były pokazywane na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie, zdobyły także kilka międzynarodowych nagród. 

Więcej informacji o nominowanych w kategorii TEATR i innych znajdziecie => TUTAJ <=

Nominowanym serdecznie gratulujemy!