FANTAZJA W DUBLINIE

Z radością informujemy, że „Fantazja” w reż. Anny Karasińskiej zostanie pokazana trzykrotnie podczas tegorocznej edycji Dublin Theatre Festival (28 września, 19:30, 29 września, 14:30, 19:30). Po pokazie 28 września odbędzie się spotkanie z reżyserką i aktorami.

Dublin Theatre Festival to najstarszy festiwal teatralny w Europie, który odbywa się każdej jesieni nieprzerwanie od 1957 roku. Festiwal jest platformą prezentacji zarówno dla irlandzkich artystów scenicznych, jak i spektakli z całego świata. W tym roku DTF trwać będzie od 27 września do 14 października 2018 roku. Więcej informacji o festiwalu na stronie internetowej dublintheatrefestival.com

Anna Karasińska w swoim spektaklu zajmuje się tematem wyobraźni i teatrem jako miejscem, w którym rodzi się świat fikcji. Jak powstaje ta unikalna umowa między publicznością a teatrem, sprawiająca, że na pustej scenie aktorzy kreują realne światy? Co jest potrzebne, byśmy uwierzyli w rzeczywistość sceniczną? Czy wyobraźnia ma swoje granice? Czy są rzeczy, zjawiska, postaci, których nie da się pomyśleć w teatrze?  

Anna Karasińska debiutowała w 2015 roku w TR Warszawa głośnym spektaklem „Ewelina płacze". Ta ciesząca się olbrzymią popularnością miniatura opowiada o możliwości bycia sobą w świecie,  w którym tożsamość człowieka tworzą liczne, często sprzeczne ze sobą narracje. 

Spektakl „Fantazja” to drugi spektakl Anny Karasińskiej w TR Warszawa. Jego premiera miała miejsce 9 kwietnia 2017 roku w nurcie programowym Młody TR, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów teatralnych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym młodzi artyści i artystki mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in. Anna Karasińska („Ewelina płacze” i „Fantazja”), Piotr Trojan („Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”), Wojciech Blecharz („Soundwork”), Katarzyna Kalwat i Marta Sokołowska („Holzwege”), Małgorzata Wdowik („Piłkarze” i „Strach”) oraz Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja”).

W pokazywanym na festiwalu w Dublinie spektaklu wystąpią: Agata Buzek, Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Anna Karasińska, Rafał Maćkowiak, Monika Niemczyk oraz Adam Woronowicz.

Za dramaturgię do spektaklu „Fantazja” odpowiadają Magdalena Rydzewska oraz Jacek Telenga. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Paula Grocholska, zaś choreografię stworzyła Magda Ptasznik. Reżyserem światła był Szymon Kluz. Asystentką reżyserki i inspicjentką była Malwina Szumacher, zaś kierowniczką produkcji Katarzyna Białach.