"Inni ludzie" na festiwalu w Pilźnie

Pół roku po polskiej prapremierze "Innych ludzi" Doroty Masłowskiej w TR Warszawa i czterech lipcowych prezentacjach przedstawienia na Open’er Festival 2019, najnowszy spektakl Grzegorza Jarzyny zostanie pokazany 15 września 2019 roku na zakończenie 27. Międzynarodowego Festiwalu w Pilźnie.

"Inni ludzie" to próba portretu Polski trzy dekady po transformacji; opowieść o wspólnocie, którą od środka rozsadzają uprzedzenia i nienawiść. Rzecz o polskim społeczeństwie, w którym pęka międzyludzka więź, a narodowa tożsamość budowana jest na wrogości do innych: Ukraińców, Wietnamczyków czy gejów. To historia ludzi opętanych wizją wirtualnego szczęścia, opowiedziana trashowym językiem reklam, internetowych wpisów i medialnych doniesień, który zatruwa jak smog i blokuje autentyczną komunikację.

Przedstawienie zrealizowane zostało przez kolektyw, w skład którego weszli m. in. aktorzy i aktorki z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, graficy i graficzki, animatorki i animatorzy, artystki i artyści wizualni, twórcy i twórczynie wideo. Kilkadziesiąt mieszkanek i mieszkańców Warszawy z różnych środowisk użyczyło swoich wizerunków i głosów do nagrań audio i wideo, wykorzystanych w przedstawieniu.

Obok "Innych ludzi" z TR Warszawa w programie 27. Międzynarodowego Festiwalu w Pilźnie znalazły się także dwa inne polskie przedstawienia: "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer z Teatru Polonia oraz "Hymn do miłości" w reżyserii Marty Górnickiej, koprodukcji Fundacji Chór Kobiet, Teatru Polskiego w Poznaniu, Ringlokschuppen Ruhr i Maxim Gorki Theater. Publiczność festiwalowa będzie miała okazję zobaczyć także spektakl "Hard to be a God" z Proton Theatre w reżyserii Kornéla Mundruczó, dobrze znanego polskiej publiczności twórcy spektakli TR Warszawa – "Nietoperza" i "Cząstek kobiety".

Więcej informacji na temat programu festiwalu znajdą Państwo na jego stronie internetowej: https://www.festivaldivadlo.cz/en.

Jesienią spektakl "Inni ludzie" powróci na scenę TR Warszawa/ATM Studio; najbliższe pokazy przedstawienia odbędą się 26-27 października oraz 2-3, 8-10 i 13-17 listopada 2019 roku.