Magda Szpecht i Łukasz Wojtysko na Festival//Tokyo

Polska reżyserka Magda Szpecht weźmie udział w panelu dyskusyjnym "Director/Direction to Come" podczas Festival//Tokyo. Dyskusja odbędzie się 29 października w Atelier East Tokyo Metropolitan Theatre.

Udział Magdy Szpecht w panelu jest częścią rezydencji artystycznej reżyserki oraz Łukasza Wojtysko, podczas której artyści pracują nad projektem na zamówienie Festival//Tokyo, TR Warszawa oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Premiera przedstawienia planowana jest w 2019 roku, w ramach Festival// Tokyo. Produkcja będzie kombinacją historii science-fiction oraz teatru dokumentalnego. Główną inspiracją i punktem wyjścia polskich i japońskich twórców skupionych nad projektem są prace zmarłej w tym roku Ursuli Le Guin, a zwłaszcza „Lewa ręka ciemności” jej autorstwa.

Jak mówią Szpecht i Wojtysko, to opowieść o eksplorowaniu planety Gethen, zamieszkanej przez istoty ludzkie nie posiadające tradycyjnie rozumianej płci, ale wykształcającej ją losowo na nowo w ciągu kilku dni każdego miesiąca. Społeczność ta tworzy państwo niezdolne do prowadzenia wojny. Autorka opowiadała po latach, że kiedy w 1969 roku pisała „Lewą rękę ciemności” termin gender był pojęciem zupełnie nowym, tak jak odkrycie, że role społeczne nie są nierozerwalnie związane z kształtem genitaliów, ale są wytworem cywilizacji. Le Guin napisała swoją powieść, żeby przetestować i zbadać znaczenie nowego słowa - gender . Zainspirowani metodą twórczą pisarki, chcemy po raz kolejny postawić pytania dotyczące płci kulturowej i konsekwencji tego odkrycia.

Festival//Tokyo to coroczne święto teatru i sztuk performatywnych. Od 2009 roku, kiedy to odbyła się pierwsza odsłona Festiwalu, na tokijskich scenach zaprezentowano 270 spektakli (odegranych łącznie 2045 razy) z udziałem ok. 610 tys. widzów. Tegoroczna 11. edycja festiwalu odbywa się od 13 października do 18 listopada.

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na jego stronie internetowej: https://www.festival-tokyo.jp