Magda Szpecht na TPAM 2019

W ramach tegorocznej edycji TPAM 2019 - Performing Arts Meeting in Yokohama - polska reżyserka Magda Szpecht zaprezentowała swój najnowszy projekt o roboczym tytule 'Always Coming Home'.

 

 

Polsko-japońskie przedstawienie będzie kombinacją historii science-fiction oraz teatru dokumentalnego. Główną inspiracją i punktem wyjścia polskich i japońskich twórców skupionych nad projektem są prace zmarłej w ubiegłym roku amerykańskiej pisarki Ursuli Le Guin.

W ramach miesięcznej rezydencji (X-XI 2018) Magda Szpecht oraz dramaturg Łukasz Wojtysko odbyli serię wywiadów z Japonkami, w których badali "prywatne utopie" mieszkanek. Wychodząc z założenia, że wyobrażenie idealnej przestrzeni jest subiektywne i zmienia się w trakcie życia, a nikt nie chciałby żyć w cudzej utopii, Szpecht i Wojtysko przyjrzeli się marzeniom mieszkanek Japonii, w których zobaczyli wewnętrzne plany i mapy alternatywnych rzeczywistości.

W książce ‘Always Coming Home’ Le Guin stworzyła nieistniejące społeczności, którym następnie przyglądała się oczami naukowca- antropologa/etnografa. Akcja spektaklu Szpecht rozgrywać się będzie z kolei w utopijnym świecie, który został stworzony w oparciu o materiał dokumentalny z wywiadów.

'Always Coming Home' powstaje w ramach projektu na zamówienie Festival//Tokyo, TR Warszawa oraz Instytutu Adama Mickiewicza, działającego pod marką Culture.pl w ramach obchodów 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.