"Męczennicy" w KazachstanieZ radością informujemy, że 26 czerwca 2018 roku o godzinie 19:00 na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Astanie (Kazachstan) odbędzie się pokaz spektaklu TR Warszawa "Męczennicy" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Festiwal organizowany jest z okazji obchodów 20. lecia miasta Astana, stolicy Kazachstanu przez kazachskie Ministerstwo Kultury i Sportu. Wydarzenie odbywa się od 16 do 29 czerwca i prezentuje spektakle najciekawszych zespołów teatralnych z Kazachstanu, krajów Europy i Azji.

W trakcie festiwalu pokazanych jest 14 spektakli takich zespołów jak: Piccolo Teatro di Milano (Włochy), Meno Fortas (Litwa), Beijing People's Arts Theater (Chiny), The Lensovet Saint Petersburg Academic Theatre (Rosja), Nakamura Gekijo (Japonia) i TR Warszawa. Specjalnym gościem festiwalu będzie Juliette Binoche, która poprowadzi podczas festiwalu warsztaty mistrzowskie.

Premiera spektaklu "Męczennicy" na podstawie tekstu Mariusa von Mayenburga „Märtyrer” odbyła się 14 marca 2015 roku w TR Warszawa. "Męczennicy" pokazywani byli w Chinach, w Tianjin Grand Theatre i Harbin Grand Theater w ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego im. Cao Yu. Pokazy spektaklu były częścią Sezonu Polskiego w Tianjin Grand Theatre, największej jak dotąd prezentacji polskiego teatru w Chinach, trwającej przez cały 2016 rok. Sukces spektaklu zaowocował nawiązaniem dalszej współpracy TR Warszawa z chińskimi ośrodkami teatralnymi. W styczniu 2018 roku w Pekinie odbyła się premiera spektaklu "Dwa Miecze" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, koprodukowana przez Beijing Propel Performing Arts & Media Co., Ltd. oraz TR Warszawa i Shangai Theatre Academy. "Męczennicy" pokazani zostali także w wielu polskich miastach (m.in. w Krakowie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" oraz w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - Teatr Polska). Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu strachu i fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?

W pokazywanym na festiwalu w Kazachstanie spektaklu wystąpili: Roma Gąsiorowska, Mateusz Górski, Cezary Kosiński, Rafał Maćkowiak, Marta Malikowska, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk oraz Justyna Wasilewska. Autorem adaptacji i opracowania muzycznego jest Grzegorz Jarzyna, autorką przekładu tekstu Mariusa von Mayenburga „Märtyrer” jest Elżbieta Ogrodowska-Jesionek. Scenografię stworzyła Monika Pormale, autorką kostiumów jest Anna Axer Fijałkowska. Światła wyreżyserowała Felice Ross, wideo stworzył Robert Mleczko, muzykę - Michał Lis i Piotr Lis. Opracowanie muzyczne wspólnie z Grzegorzem Jarzyną przygotował Piotr Domiński, dramaturgię Roman Pawłowski, a asystentem reżysera był Paweł Kulka. Cytaty z Biblii konsultował prof. Tadeusz Bartoś.