Monika Frajczyk nominowana do Paszportu Polityki

Decyzją Kapituły Paszporty POLITYKI, jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, Monika Frajczyk otrzymała nominację za w kategorii "Teatr" za „aktorstwo o niezwykłej sile wyrazu”.  

W uzasadnieniu nominacji Kalina Zalewska wskazuje Monikę Frajczyk jako aktorkę „widoczną dobrze nawet w epizodach, każdą rolę ma świetnie przemyślaną i przygotowaną. Potrafi być śmieszna, potrafi być tragiczna”. Potwierdzają to liczne nagrody: wyróżnienie aktorskie za rolę Marusi w „Niech żyje wojna!!!” w reż. Moniki Strzępki na 33. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, wyróżnienie aktorskie na 55. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Nowego Teatru za rolę Petry we „Wrogu ludu” w reż. Jana Klaty, Grand Prix 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa” wraz z zespołem aktorskim „Wesela” w reż. Jana Klaty, nagroda dla najlepszej aktorki podczas 38. Warszawskich Spotkań Teatralnych oraz aktorskie zespołowe Grand Prix podczas 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych za „Triumf woli” w reż. Moniki Strzępki. W 2018 roku nagrodzona została nagrodą „Talent Trójki” w kategorii TEATR, a podczas 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymała Nagrodę Specjalną im. Ignacego Lewandowskiego za wybitną rolę epizodyczną za rolę Ewy w spektaklu „Cząstki kobiety” w reż. Kornéla Mundruczó.

Monika Frajczyk jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 2015 roku występowała w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, zaś od 1 stycznia 2018 roku jest aktorką TR Warszawa, gdzie zobaczyć ją można w spektaklach: „Strach”w reż. Małgorzaty Wdowik, „Chince” w reż. Klaudii Hartung-Wójciak, „Cząstki kobiety” w reż. Kornéla Mundruczó oraz „Wracać wciąż do domu” w reż. Magdy Szpecht.

W 2020 roku na deskach TR Warszawa zobaczymy ją także w „Burzy” w reż. Grzegorza Jarzyny.

Wśród nominowanych w kategorii "Teatr" znalazły się także: reżyserka, dramaturżka, performerka Weronika Szczawińska oraz aktorka, dramatopisarka i reżyserka Magdalena Drab.

Werdykt kapituły zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali, która odbędzie się 14 stycznia 2020 w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.