Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa na Placu Defilad

 

 


Z radością informuję, że 22 lutego 2018 roku podczas konferencji prasowej Prezydent m. st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Walz ogłosiła prawomocne pozwolenie na budowę budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz zapowiedziała bliski termin wydania pozwolenia na budowę TR Warszawa na Placu Defilad.

Do końca lutego bieżącego roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosi przetarg ograniczony na wybór firmy wykonawczej, która wybuduje nową siedzibę MSN na placu Defilad. To historyczny moment, kończący okres przygotowań do pierwszej z szeregu inwestycji publicznych w ścisłym centrum stolicy. Pozwolenie na budowę Muzeum uprawomocniło się w tym tygodniu, otwierając drogę procesowi inwestycyjnemu. Wyłoniony w przetargu wykonawca wybuduje budynek Muzeum o całkowitej powierzchni prawie 20.000 m.kw., zaprojektowany przez nowojorską pracownię architektoniczną Thomas Phifer and Partners. Lokalizacja nowego gmachu Muzeum i TR Warszawa była wielkim wyzwaniem dla projektantów, którzy musieli zaprojektować budynki nad stacją metra Centrum i tunelami technicznymi oraz nad ogromnym transformatorem zasilającym większą część Śródmieścia.

Ze względu na tak wymagającą lokalizację udział w przetargu na generalnego wykonawcę nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej będą mogły wziąć wyłącznie firmy o dużym doświadczeniu, odpowiednim do skali tej skomplikowanej inwestycji.  Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na październiku 2018 roku. Muzeum spodziewa się dużego zainteresowania firm budowlanych i zaciętej walki o prestiżowy kontrakt. 

Projekt pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners jest kompozycją dwóch odrębnych budynków, dedykowanych instytucjom kultury – Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Całościowy projekt zostanie zakończony w momencie wybudowania obu gmachów, przewidywany termin ich otwarcia to grudzień 2021 roku. 

Inwestycja prowadzona będzie na placu Defilad jako pierwsza z szeregu dużych inwestycji w tym obszarze miasta, które przekształcą plac Defilad w tak zwany „plac centralny”. Kolejne inwestycje następować będą po sobie w taki sposób, aby umożliwić wzajemną bezkolizyjną realizację robót budowlanych każdej z nich.  Realizowane będą: cześć zachodnia kompleksu zaprojektowanego przez Thomasa Phifera z budynkiem teatru TR Warszawa o powierzchni całkowitej 15.000 m.kw., infrastruktura techniczna oraz drogowa wokół budynków wraz z parkingiem podziemnym i samym placem centralnym, na projekt którego konkurs wszedł obecnie w fazę finałową.