Premiera "G.E.N VR" w Japonii

 

14.02.2018 roku w Yokochamie (Japonia) na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuk Performatywnych TPAM 2018 odbędzie się światowa premiera "G.E.N VR", czyli rejestracji 360 najnowszego polskiego spektaklu Grzegorza Jarzyny, którego premiera teatralna odbyła się 17.02.2017 roku w TR Warszawa. Kolejne pokazy "G.E.N VR" zaplanowane są na 15.02.2018 roku w Yokochamie i 17.02.2018 roku w Osace.

TR Warszawa na TPAM2018
W dniach 10-18.02.2018 roku w Yokohamie (Japonia) odbywają się Międzynarodowe Spotkania Sztuk Performatywnych TPAM2018. Jednym z elementów międzynarodowego programu jest prezentacja TR Warszawa, która jest związana z przygotowaniami do promocji polskiego teatru w ramach obchodów 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych przypadających na  2019 rok. Współorganizatorem prezentacji TR Warszawa na TPAM 2018 był Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Cultre.pl.     

W ramach prezentacji TR Warszawa na TPAM 2018 odbywa się premiera „G.E.N VR”, czyli rejestracji 360 spektaklu "G.E.N" w reż. Grzegorza Jarzyny oraz pokaz rejestracji telewizyjnej spektakli „Bzik tropikalny” w reż Grzegorza Horsta d'Albertisa oraz projekcja filmu Grzegorza Jarzyny „Między nami dobrze jest” (prem. 2015, prod. TR Warszawa i Narodowy Instytut Audiowizualny).

„G.E.N” to opowieść o alternatywnej wspólnocie, której członkowie kontestują rzeczywistość, aby poprzez prowokacje zmienić system, oparty na strachu, manipulacji i zniewoleniu jednostki. Próbując naruszyć system, rozsadzają własną wspólnotę. Czy możliwe jest wylogowanie z rzeczywistości, która nie działa? Spektakl jest odpowiedzią na film Larsa von Triera „Idioci” (1998) o grupie młodych ludzi, którzy udając niepełnosprawnych intelektualnie ośmieszają zachodnie normy społeczne. Istotą G.E.N nie jest krytyka systemu społeczno-politycznego, ale próba refleksji nad naturą człowieka, który mimo postępu cywilizacyjnego i ewolucji nie rozwija się moralnie. To podróż przez kolejne kręgi globalnych systemów, relacji społecznych i partnerskich aż do psychiki jednostki w poszukiwaniu elementarnej cząstki, odpowiedzialnej za przemoc i nienawiść. 

Wykorzystanie najnowszej technologii rejestracji audiowizualnej, w połączeniu z autorską wizją reżysera zarówno spektaklu, jak jego adaptacji do produkcji 360, pozwala widzowi na doświadczenie spektaklu z pozycji centrum sceny. Bliskość aktora, immersyjna narracja, innowacyjna forma prezentacji pozwala na odkrywanie kolejnych poziomów interpretacji spektaklu Grzegorza Jarzyny. Twórcy, pracujący w rozwijającej się branży VR porównują często myślenie o przestrzeni wirtualnej rzeczywistości i uczestnictwo w niej do immersji teatralnego świata, założonego na zawierzeniu reżyserskiej wizji i wrażeniu obecności. Wraz z rozwojem technologii spotkanie sztuk performatywnych i narzędzi cyfrowych poszerzających ich doświadczania wydaje się naturalnym działaniem zapraszającym też do teatralnego świata wychowane w świecie cyfrowym pokolenia publiczności. Proponowana teatralna instalacja VR jest połączeniem potencjału rozwoju technologii i teatralnych poszukiwań.  Premiera G.E.N 360 obędzie się w massxmass Future Center, dedykowanym innowacyjnym technologiom dla przemysłów kreatywnych, w ramach kilku pokazów Kina VR na 20 osób.     

G.E.N VR 
premiera: 14.02.2018, TPAM2018, Yokohama 
koprodukcja TR Warszawa i Instytutu Adama Mickiewicza
producent wykonawczy projektu: Mimo.ooo VR

reżyseria: Grzegorz Jarzyna
obsada: Edurne Azkarate, Dobromir Dymecki, Natalia Kalita, Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Marta Nieradkiewicz, Sebastian Pawlak, Paweł Smagała, Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska oraz Michał Litwiniec     

REJESTRACJA 360  mimo.ooo 
producent: Marcin Łunkiewicz 
współpraca producencka: Marlena Przybyszewska 
współpraca operatorska: Radek Ładczuk 
operatorzy kamer 360: Marek Sobczak, Radek Piotrowski, Paweł Cegielski 
koordynacja postprodukcji: Daniel Dadun 
panoramy: Emil Brzozowski 
montaż: Paulina Wybierała, Paweł Cegielski 
postprodukcja dźwięku: Hubert Szklarski, Piotr Domiński 
koordynacja projektu ramach programu XR_TR: Agata Kołacz