SPEKTAKLE TR WARSZAWA NA ISTANBUL THEATRE FESTIVAL

9 maja, spektaklem „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, TR Warszawa otworzy największy turecki festiwal teatralny. na 19. Istanbul Theatre Festival zostaną również pokazane dwa inne przedstawienia dyrektora artystycznego sceny przy ul. Marszałkowskiej 8 - „Nosferatu” oraz rejestracja dvd spektaklu „2007: Macbeth”.

Jarzyna poprowadzi także warsztaty mistrzowskie dla tureckich aktorów. Obszerna prezentacja dorobku artystycznego TR Warszawa odbędzie się w ramach trwającego od marca „Roku Polski w Turcji”.

Napisana na zamówienie TR Warszawa sztuka Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” nie tylko zostanie zaprezentowana na deskach teatru Harbiye Muhsin Ertuğrulna w Stambule (9 i 10 maja) ale także, z inicjatywy teatru i przy wsparciu finansowym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, została przetłumaczona na język turecki i wydana w serii wydawniczej TR – Nowa Dramaturgia wraz z tekstem „Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku”. Przypomnijmy, że ten ostatni utwór powstał w ramach projektu Grzegorza Jarzyny Teren Warszawa i po raz pierwszy został opublikowany w antologii nowego dramatu polskiego TR/PL w 2006 r. Masłowska spotka się z publicznością po spektaklach, a wcześniej weźmie udział w zorganizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza i turecki ośrodek Galata Perform polsko – tureckich warsztatach dramaturgicznych.

Na festiwalu zaprezentowane zostaną również dwa inne spektakle TR Warszawa w reżyserii Grzegorza Jarzyny - „Nosferatu” (13 i 14 maja) oraz rejestracja DVD przedstawienia „2007: Mackbeth” (spektakl zarejestrowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny i wydany na płycie w serii „Polski Szekspir współczesny”, zostanie pokazany dzięki uprzejmości NInA). Ważnym elementem programu obecności TR Warszawa w Stambule będą również skierowane do młodych tureckich aktorów warsztaty mistrzowskie Grzegorza Jarzyny. Dzięki wspólnym zajęciom polscy i tureccy artyści będą mieli okazję do nawiązania bliskich, „roboczych” kontaktów i stworzenia bazy do dalszej współpracy.

Wszystkie trzy prezentowane w Turcji spektakle są międzynarodową propozycją TR Warszawa. Przedstawienia Grzegorza od lat promują nie tylko naszą scenę. Stanowią wizytówkę polskiego teatru na świecie, były wystawiane na wielu zagranicznych scenach, między innymi w Adelajdzie, Brukseli, Dublinie, Edynburgu, Helsinkach, Londynie, Madrycie, Moskwie, Nowym Jorku czy Paryżu – mówi Wojciech Gorczyca, dyrektor naczelny TR Warszawa.

Na festiwalu w Stambule, oprócz TR Warszawa, wystąpi również zespół Bałtyckiego Teatru Tańca, prezentując szekspirowski „Sen nocy letniej” w choreografii Izadory Weiss, z muzyką Gorana Bregovica. Turcy zobaczą także premierę trzyczęściowego przedstawienia „Protus – Pamuk - Pamięć” Krzysztofa Garbaczewskiego zrealizowanego z udziałem tureckiego reżysera Emrego Koyuncuoglu.

Obchody „Roku Polski w Turcji” trwają od marca bieżącego roku. Pretekstem jest 600. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami. Dzięki współpracy polskich i tureckich placówek, publiczność obejrzy ponad sto różnych wydarzeń w dziewięciu miastach. Wśród najciekawszych znajdują się wystawy: "Polska-Turcja. 600 lat stosunków politycznych i kulturalnych" oraz "Orientalizm w polskim malarstwie, rysunku i grafice"; koncerty m.in.: Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori, Marcina Maseckiego oraz Don't Panic! We're From Poland, czyli formacji prezentującej to, co najlepsze i najświeższe w polskiej muzyce współczesnej. Niezwykle ciekawie zapowiada się również projekt, w ramach którego reinterpretacji poddane zostaną związki Adama Mickiewicza z Konstantynopolem. Organizatorzy zapowiadają też cykl spacerów tematycznych związanych z obecnością Polaków w Stambule.

Udział polskich artystów w jubileuszowych obchodach możliwy jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koordynatorem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza. Więcej informacji znajduje się na stronie www.turkiye.culture.pl. Strategicznym partnerem zagranicznych pokazów TR Warszawa jest Instytut Adama Mickiewicza.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie realizowane w ramach  programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku.

Kısmen, Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanı'nın kaynaklarından finanse edilmiştir. “Etkinlik, 2014 yılında kutlanacak Polonya-Türkiye ilişkilerinin kuruluşunun 600. yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek olan kutlamaların kültür programı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir