TR Warszawa na festiwalu Boska KomediaDwa spektakle TR Warszawa: „Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó oraz „Inni ludzie" w reżyserii Grzegorza Jarzyny znalazły się w programie Konkursu Głównego INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie.

„Cząstki kobiety" to drugi po „Nietoperzu” spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó zrealizowany w TR Warszawa i prezentowany na festiwalu BOSKA KOMEDIA. Przedstawienie powstało na zamówienie TR Warszawa na podstawie oryginalnego tekstu Katy Wéber. To pełna pasji, a zarazem czułości historia rodzinna, w której centrum jest sytuacja kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu; realizowania swoich potrzeb, pragnień i aspiracji. Grana przez Justynę Wasilewską trzydziestoletnia Maja, chcąc wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. Za tę rolę Justyna Wasilewska otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, a za reżyserię przedstawienia Kornél Mundruczó uhonorowany został Nagrodą im. Konrada Swinarskiego.

Występujące w „Cząstkach kobiety" aktorki i aktorzy wyróżnieni zostali również podczas 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych; Monika Frajczyk otrzymała Nagrodę Specjalną im. Ignacego Lewandowskiego, Magdalena Kuta - Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza, Dobromir Dymecki - III nagrodę aktorską, a Justyna Wasilewska - I nagrodę aktorską.

W ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu BOSKA KOMEDIA spektakl „Cząstki kobiety" pokazany zostanie dwukrotnie: 6 grudnia 2019 roku o godzinie 19:00 i 7 grudnia o godzinie 20:00 na Dużej Scenie Teatru Łaźnia Nowa.

Tuż przed krakowską prezentacją spektaklu, „Cząstki kobiety" zostaną pokazane w Warszawie: 23 listopada 2019 roku o godzinie 19:00; 24 listopada 2019 roku o godzinie 16:00; 27, 28, 29 i 30 listopada 2019 roku o godzinie 19:00 oraz 1 grudnia 2019 roku o godzinie 16:00 - na scenie TR Warszawa/ATM Studio.Podczas tegorocznej BOSKIEJ KOMEDII publiczność krakowskiego festiwalu będzie miała okazję zobaczyć inny spektakl z repertuaru TR Warszawa - „Innych ludzi" w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie najnowszej książki Doroty Masłowskiej. Przedstawienie to próba portretu Polski trzy dekady po transformacji; opowieść o wspólnocie, którą od środka rozsadzają uprzedzenia i nienawiść. To historia ludzi, opętanych wizją wirtualnego szczęścia, opowiedziana trashowym językiem reklam, internetowych wpisów i medialnych doniesień, który zatruwa jak smog i blokuje autentyczną komunikację. Przewodnikiem po miejskiej dżungli jest 32-letni Kamil, grany przez Yacine’a Zmita; chłopak z warszawskiego Grochowa, który dorabia sprzedażą narkotyków i marzy o karierze hiphopowca. Razem z bohaterem publiczność wyrusza w podróż w głąb miasta, konfrontując się z różnymi środowiskami i społecznymi klasami, od celebrytów po parkingowych meneli i od lokatorów śródmiejskich apartamentów po mieszkańców peryferyjnych blokowisk. Luksusowe samochody i wagony tramwajowe, siłownie i sieciowe sklepy, centra handlowe i nocne kluby – wszędzie toczy się bezwzględna walka o uwagę, miłość i akceptację.

W Krakowie spektakl „Inni ludzie" zostanie pokazany 10 grudnia 2019 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego - o godzinie 17:00 i 21:00.

12. Międzynarodowy Festiwal BOSKA KOMEDIA odbywa się w Krakowie od 6 do 15 grudnia 2019 roku. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji znaleźć można na stronie internetowej.