W krainie zapadni - podsumowanie projektu


fot. Filip Ćwik

28 października br. TR Warszawa opanowany został przez najmłodszych widzów! W premierze  „W krainie zapadni” - pierwszej w Polsce książki dla dzieci o teatrze dla dorosłych uczestniczyło ponad 150 dzieci. Prezentacja publikacji oraz towarzyszące jej wydarzenia były jednocześnie finałem szerszego projektu „W KRAINIE ZAPADNI – teatr współczesny dla dzieci”.

W ramach projektu powstała książka opowiadająca przygody 8-letniej dziewczynki Joelki, która wpada do brzucha stwora TR-a. Autorkami książki są Anna Kurelska oraz Anna Rochowska – pedagożki teatru tworzące Zespół Edukacji TR Warszawa. Publikacja zawiera ilustracje Aleksandry Jasionowskiej.

W ostatnią niedzielę października uczestnicy, wraz z rodzicami i opiekunami wzięli udział w TeaTRalnych podchodach prowadzonych przez pedagożki teatru: Martę Bernatowicz i Helenę Świegocką. W ramach podchodów śladami głównej bohaterki książki oraz fotografii z pocztówek autorstwa Filipa Ćwika młodzi widzowie mogli doświadczyć, jak działa magia teatru - zobaczyć, jak wygląda teatr od kulis, a także uczestniczyć w zabawach na scenie.


fot. Filip Ćwik

Najmłodsi i rodzice uczestniczyli także w czytaniach książki z udziałem aktorek i aktorów TR Warszawa: Dobromira Dymeckiego, Natalii Kality, Rafała MaćkowiakaMarii Maj oraz spotkaniach z autorkami książki: Anną Kurelską i Anną Rochowską z Zespołu Edukacji TR Warszawa, ilustratorką Aleksandrą Jasionowską oraz fotografem Filipem Ćwikiem – autorem pocztówek do TeaTRalnych podchodów. Każdy uczestnik spotkania otrzymał egzemplarz książki z autografami twórców.

 „W krainie zapadni” to książka wprowadzająca podstawowe pojęcia o teatrze i rozwijająca wyobraźnię dzieci i dorosłych. Książka opowiada historię 8-letniej dziewczynki, Joelki, która wpada do brzucha stwora TR-a. Stwór ma problemy zdrowotne i prosi dziewczynkę o pomoc. Joelce udaje się wyleczyć stwora dzięki pomocy dźwiękowca, oświetleniowca, portiera, garderobianej, reżysera i aktorów.

Serdecznie zapraszamy do lektury książki „W KRAINIE ZAPADNI”!

---------------------------

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury, programu Kultura - Interwencje 2018. Projekt współfinansowany jest ze środków m.st. Warszawy. 

Patroni medialni: