Warsztaty dla szkół średnich online

 

W ramach akcji “Zostań w domu! Nie wychodź z teatru” zespół edukacji TR Warszawa dostosował flagowe działania dla młodzieży do trybu online. Proponujemy dwa bezpłatne, angażujące warsztaty tematyczne, które realizują punkty z podstawy programowej dla szkół średnich. Omawiane spektakle można oglądać bez ograniczeń na platformie Ninateka.pl. Połączenie projekcji ze spotkaniem stanowi urozmaicenie i alternatywę dla tradycyjnego formatu lekcji.

-----------

SHAKESPEARE WSPÓŁCZESNY online

Czy Shakespeare może być współczesny?
Jak połączyć czasy elżbietańskie z wojnami współczesnego świata?
Czy z pojedynczej metafory z “Makbeta” można stworzyć całe mikrosłuchowisko?
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z „Makbetem”, jednym z najwybitniejszych dramatów Williama Shakespeare’a oraz ze spektaklem TR Warszawa „2007: Macbeth” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Poprzez praktyczną pracę z tekstem uczniowie i uczennice dowiedzą się na czym polega adaptacja teatralna, praca dramaturgiczna i reżyserska. Pod okiem pedagogów teatru uczestniczki i uczestnicy przygotują koncepcję adaptacji fragmentu tekstu Williama Shakespeare’a, przenosząc akcję sztuki w czasy współczesne.
Zajęcia realizują punkty z podstawy programowej dla szkół średnich dotyczące omawiania cech teatru elżbietańskiego oraz zagadnień maturalnych, takich jak czytanie i interpretacja tekstów kultury.

Polecamy, by warsztatowi towarzyszyło obejrzenie rejestracji spektaklu “Macbeth: 2007” w reżyserii Grzegorza Jarzyny dostępnej bezpłatnie na platformie Ninateka.pl: https://ninateka.pl/film/2007-macbeth

TROCHĘ KULTURY on-line – MASŁOWSKA/JARZYNA

Na czym polegają współczesne teatralne środki wyrazu? Czym jest język dramatu i sceny, a czym środki sceniczne? Odpowiemy na te pytania na przykładzie spektakli Grzegorza Jarzyny i książek Doroty Masłowskiej. Punktem wyjścia naszych warsztatów będą dwa pełne energii i aktualnej problematyki adaptacje tekstów Masłowskiej w reżyserii Jarzyny z repertuaru TR Warszawa – “Inni ludzie” oraz “Między nami dobrze jest”.
Zajęcia realizują punkty z podstawy programowej dla szkół średnich (kształcenie językowe: uczeń rozpoznaje i ocenia modę językową we współczesnych czasach).

Przed lub po warsztatach rekomendujemy obejrzenie rejestracji spektaklu “Między nami dobrze jest” w reż. Grzegorza Jarzyny, dostępnej bezpłatnie na platformie Ninateka.pl:
https://ninateka.pl/film/miedzy-nami-dobrze-jest-grzegorz-jarzyna-1

-----------

Informacje dla nauczycieli i nauczycielek/organizatorów i organizatorek grup:

Zapraszamy grupy zorganizowane (7–30 osób)
Czas trwania: 60 minut
Zajęcia bezpłatne – warsztaty organizowane w ramach akcji TR Warszawa “Zostań w domu, nie wychodź z teatru!”
Platforma zajęć: bezpłatna aplikacja Zoom
Więcej informacji i zapisy: anna.rochowska@trwarszawa.pl lub anna.kurelska@trwarszawa.pl