Z „Fantazją” w Dreźnie!Już w najbliższy weekend (24 i 25 listopada br.) „Fantazja” w reż. Anny Karasińskiej zostanie pokazana dwukrotnie podczas dreźnieńskiego festiwalu Polski Transfer w Hellerau - Europäisches Zentrum der Künste. Anna Karasińska poprowadzi także warsztaty taneczne dla seniorów z grupy ArtRose.

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach Polski Transfer Festival  w Dreźnie odbywać się będą spektakle, koncerty, instalacje, projekcje filmowe, spotkania i dyskusje. Polski Transfer Festival trwać będzie od 22 listopada do 2 grudnia. Więcej informacji o festiwalu na stronie internetowej Hellerau.

W drugim spektaklu Anny Karasińskiej dla TR Warszawa spotykają się surrealistyczne poczucie humoru i siła wyobraźni. Autorka błyskotliwego i przewrotnego przedstawienia „Ewelina płacze”, w „Fantazji” bada fenomen teatru – miejsca, gdzie fikcja staje się realnością. Spektakl powstaje na żywo, na oczach widzów. Aktorzy nie mają przydzielonych ról, a ukryta na balkonie reżyserka opowiada, kogo w danej chwili grają. 

Pasażer, który trzymał przede Tobą poręcz w autobusie, kobieta, której uczuć nikt nie rozumie, osoba, która zapakowała dla Ciebie rodzynki do paczki w dalekim kraju i człowiek, który wskoczył do rzeki w chińskiej prowincji Xian. Wszyscy są bohaterami spektaklu „Fantazja”, ale żaden nie pojawia się na scenie. Żyją wyłącznie w naszej wyobraźni.

Czy istnieją rzeczy i ludzie, których nie da się wyobrazić w teatrze?

Anna Karasińska debiutowała w 2015 roku w TR Warszawa głośnym spektaklem „Ewelina płacze". Ta ciesząca się olbrzymią popularnością miniatura opowiadała o możliwości bycia sobą w świecie, w którym tożsamość człowieka tworzą liczne, często sprzeczne ze sobą narracje. 

Spektakl „Fantazja” to drugie przedstawienie Anny Karasińskiej w TR Warszawa. Jego premiera miała miejsce 9 kwietnia 2017 roku w nurcie programowym Młody TR, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów teatralnych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym młodzi artyści i artystki mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in. Anna Karasińska („Ewelina płacze” i „Fantazja”), Piotr Trojan („Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”), Wojciech Blecharz („Soundwork”), Katarzyna Kalwat i Marta Sokołowska („Holzwege”), Małgorzata Wdowik („Piłkarze” i „Strach”) oraz Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja”).

W pokazywanym na festiwalu w Dreźnie spektaklu wystąpią: Agata Buzek, Michał Koseła, Joanna Połeć, Rafał Maćkowiak, Maria Maj i Adam Woronowicz.

Za dramaturgię do spektaklu „Fantazja” odpowiadają Magdalena Rydzewska oraz Jacek Telenga. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Paula Grocholska, zaś choreografię stworzyła Magda Ptasznik. Reżyserem światła był Szymon Kluz. Asystentką reżyserki i inspicjentką była Malwina Szumacher, zaś kierowniczką produkcji Katarzyna Białach.