People

  • DIRECTOR
    Natalia Dzieduszycka

    DEPUTY ARTISTIC DIRECTOR
    Grzegorz Jarzyna

    ACTING HEAD ACCOUNTANT
    Dorota Łyszkowska

    DIRECTOR’S PLENIPOTENTIARY FOR INVESTMENT
    Anna Klammer

    DIRECTOR’S PLENIPOTENTIARY FOR PROGRAMME
    Roman Pawłowski

    DIRECTOR’S SECRETARY OFFICE
    Monika Tuniewicz

    COLLABORATORS
    graphic designer: Grzegorz Laszuk
    project and strategic advisory: Beata Dubiel-Stawska

  • ADMINISTRATION DEPARTMENT
    acting head: Iwona Patejuk
    administration specialist: Joanna Marszałek
    administration specialist: Barbara Janczewska
    electrician-maintenance person: Paweł Śmigielski
    driver/supplier: Tadeusz Wojciechowski

    PLANNING AND EXPLOITATION DEPARTMENT
    head: Małgorzata Mazur
    artistic work coordination specialist: Maciej Kurpiewski

    INVESTMENT DEPARTMENT
    chief investment specialist: Michał Rudnicki
    investment finance specialist: Weronika Małek
    senior implementation specialist: Tomasz Koba

    ACCOUNTING DEPARTMENT
    accountants: Urszula Musiał-Kozłowska, Bożena Tomaszewska, Małgorzata Wyrwas
    payroll specialist: Ewelina Okła

    PRODUCTION DEPARTMENT
    head: Małgorzata Cichulska
    producers: Magda Igielska, Karolina Pająk

    ORGANISATION DEVELOPMENT AND KNOWLEDGE MANAGEMENT DEPARTMENT
    acting head: Małgorzata Makowska
    chief HR specialist: Anna Gąsiorek
    archivist: Waldemar Michałowski 
    legal service: Marlena Chłopik, Mateusz Małek, Konrad Wyrobek

    AUDIENCE DEVELOPMENT DEPARTMENT
    head: Karolina Sakowicz
    vice head: Małgorzata Lipińska (leave)
    promotion: Jakub Drzewiecki (leave), Anna Szałas, Monika Zielińska
    audience organisation: Justyna Matyjaśkiewicz, Maciej Kowalówczany
    cash officers: Agata Tragarz, Jakub Skrzypek
    ushers: Justyna Amelańczuk, Franciszek Bellon,  Zofia Dolecka, Iga Dzięgielewska, Marta Elson, Zofia Dolecka, Iga Dzięgielewska, Adam Kowalski, Bartłomiej Kruk, Julia Maj, Mateusz Michalski, Jagoda Nowakowska, Piotr Oleksiak, Marek Praski, Maciej Przygoda, Kamila Raűber, Anna Rościszewska, Judyta Sobecka, Tomasz Wasiak

    TECHNICAL DEPARTMENT
    head: Sebastian Kuźma
    deputy head: Kacper Stykowski
    set design construction specialist: Andrzej Łastowski
    lighting producers: Jędrzej Jęcikowski, Konrad Kajak, Daniel Sanjuan Ciepielewski
    sound producers: Jan Dudziński, Miłosz Pawłowski, Jerzy Szelewicz, Jakub Sapka
    video producers brigadier: Marcin Metelski
    video producers: Adrian Hutyriak, Łukasz Jara
    stage brigadier: Piotr Bogumił
    deputy stage brigadier: Łukasz Winkowski
    stage assemblers: Piotr Bogumił, Andrzej Tuszewicz, Łukasz Winkowski, Mariusz Gajdak, Piotr Gromek, Marcin Puanecki, Mariusz Basiak, Tomasz Trojanowski, Grzegorz Zielski
    prop managers: Tomasz Trojanowski, Grzegorz Zielski
    dressers: Elżbieta Kołtonowicz, Teresa Rutkowska
    make-up artists: Milena Jura, Dominika Zatońska
    carpenter: Tadeusz Tomaszewski
    locksmith: Tomasz Ciężarek

  • ARTISTIC ENSEMBLE
    coordinator: Paweł Kulka
    literary assistant: Jacek Telenga
    stage managers/directors’ assistants: Katarzyna Gawryś-Rodriguez, Karolina Gębska, Wojciech Sobolewski, Malwina Szumacher

    ensemble: Marcin Czarnik, Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Mateusz Górski, Natalia Kalita, Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska, Adam Woronowicz, Agnieszka Żulewska

    EDUCATION TEAM
    coordinator: Anna Rochowska
    specialist: Anna Kurelska
    animator: Marta Bernatowicz

    PR AND INVESTMENT COMMUNICATION TEAM
    coordinator: Kaja Stępkowska

    INTERNATIONAL PROJECTS TEAM
    coordinator: Agata Kołacz