Powrót Odysa

REŻ.: GRZEGORZ JAREMKO

Pokaz gościnny egzaminu reżyserskiego Grzegorza Jaremki, studenta III roku Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie

 • 28 lutego 2018, godz. 20:00

  Współczesne radykalne ruchy religijne i polityczne są tłem dla klasycznej tragedii Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Grzegorza Jaremki. Odys – bohater spod Troi – wraca z wojny na rodzinną Itakę, pogrążoną w światopoglądowym chaosie. Jego syn, Telemak, zawieszony między niepewną perspektywą jutra a poczuciem straty, musi dokonać wyboru - może stać się przywódcą rewolucji przeciwko ojcu lub dezerterem. Konflikt generacyjny między ojcem a synem staje się główną osią inscenizacji, czerpiącej energię z archaicznych rytuałów i współczesnej kultury pop.

  Egzamin powstał w czerwcu 2017 roku w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego. Stał się wydarzeniem 7. Forum Młodej Reżyserii, gdzie zdobył główną nagrodę MKiDN dla najlepszego przedstawienia.

  bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy), 20 zł (wejściówka)

   

  Obsada

  TWÓRCY

  • Grzegorz Jaremkoreżyseria, scenografia i kostiumy, światło, opracowanie muzyczne
  • Dominika Haratcharakteryzacja
  • Remigiusz Brzykopieka artystyczna

  GRZEGORZ JAREMKO

  Laureat tegorocznej nagrody Debiut TR za spektakl Powrót Odysa jest obecnie studentem III roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, gdzie studiuje m.in. u Krystiana Lupy. Obok reżyserii, studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako asystent współpracował z Pawłem Miśkiewiczem. Zadebiutował spektaklem "Iwona, księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza zrealizowanym w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (2017). Współautor koncepcji spektaklu "sześć osiem" stworzonego w ramach projektu TR Warszawa i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” (2017). Laureat nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS 6. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie za reżyserię "Oczyszczonych" Sarah Kane (2016) oraz nagrody głównej MKiDN 7. Forum Młodej Reżyserii i Debiut TR za reżyserię "Powrotu Odysa".

   

   

  DEBIUT TR

  Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku na 5. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Celem nagrody jest wspieranie rozwoju artystycznego młodych twórców teatru. Nagrodzony reżyser/reżyserka otrzymuje zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym.  Pierwszym laureatem nagrody był w roku 2015 Jędrzej Piaskowski, student Akademii Teatralnej w Warszawie, który wyreżyserował w TR Warszawa spektakl Puppenhaus. Kuracja na podstawie tekstu Magdy Fertacz (prem. 6.04.2017). Laureatką nagrody w roku 2016 została Klaudia Hartung-Wójciak z AST w Krakowie, premiera jej spektaklu w TR Warszawa planowana jest w drugiej połowie sezonu 2017/18.