Ajka

26 listopada 2018, 19:00

AJKA

reż. Siergiej Dworcewoj

produkcja: Rosja, Niemcy, Polska, Kazachstan, Chiny
czas trwania: 109 min

Ajka właśnie urodziła dziecko.
Z trudem wiąże koniec z końcem.
Nie ma pracy ani nawet własnego pokoju.
Ma za to spore długi do spłacenia.
Nie może jednak stłumić swoich naturalnych instynktów.

Film jest kazachskim kandydatem do Oscara. Odtwórczyni głównej roli w filmie – Samal Jesljamowa otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes.

OD REŻYSERA FILMU

Zaczęło się od suchej statystyki w gazecie: „W 2010 roku w szpitalach położniczych w Moskwie 248 dzieci zostało porzuconych przez matki z Kirgistanu”. Po przeczytaniu tego zdania przez długi czas byłem w szoku. Jak to możliwe? Dlaczego kirgiskie matki z własnej woli, masowo porzucają swoje dzieci w obcym kraju? Co może zmuszać je do podejmowania takich decyzji. Przecież pochodzą z Azji Centralnej, w której rodzina stanowi fundament kultury? Zrozumiałem, że muszę zrobić o tym film: o kirgiskiej dziewczynie, która porzuca swoje nowonarodzone dziecko w moskiewskim szpitalu położniczym i o okolicznościach, które ją do tego doprowadziły. „Ajka” opowiada o nas wszystkich: o tym, co się dzieje, kiedy nasza relacja z otoczeniem staje się tak trudna, że prowadzi do moralnego upadku. Natura życia i instynkt muszą wtedy interweniować i, czasami nawet wbrew jej woli, zmusić jednostkę do przewartościowania i zmiany.

RECENZJE

„Ajka” robi ogromne wrażenie. 
("Rzeczpospolita")

Film o kobiecie, która jest gotowa zrobić wszystko, aby przeżyć. ("
Hollywood Reporter")

„Ajka” testuje limit empatii.
 ("Screen Daily") 

BIOGRAM REŻYSERA

Siergiej Dworcewoj – rosyjski reżyser; urodził się w 1962 r. w Szymkencie, w Kazachstanie. W 1982 r. ukończył szkołę lotniczą w Krzywym Rogu na Ukrainie, a następnie kontynuował studia na Wydziale Radiotechnicznym Instytutu Elektrotechniki w Nowosybirsku. Uczęszczał do Moskiewskiej Szkoły Filmowej, którą ukończył w 1993 roku. Przez 9 lat pracował jako inżynier radiowy dla firmy lotniczej Aeroflot. Zrealizował kilka pełnometrażowych filmów dokumentalnych, m.in. „Szczęście” (1995), „Dzień chleba” (1998), „Trasa” (1999), „W ciemności” (2004). W 2008 r. zadebiutował pełnometrażowym filmem fabularnym „Tulpan”. Film odbił się szerokim echem, a jego premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie otrzymał prestiżową nagrodę Un Certain Regard.

data: 26 listopada 2018, godz. 19:00

miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8, Warszawa
cena biletu: 20 PLN


FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA


Drugi sezon cyklu filmowego współorganizowanego przez Against Gravity i TR Warszawa, w ramach którego co miesiąc w TR Warszawa wyświetlane są specjalne pokazy przedpremierowe przygotowane przez Against Gravity, dystrybutora filmów i organizatora największego w Polsce festiwalu kina dokumentalnego, Millennium Docs Against Gravity. Szczegółowe informacje o festiwalu dostępne są na stronie: docsag.pl.