BYE BYE BUTTERFLY "Do Come By"

24.04, godzina 20.00

Koncert duetu Ola Bilińska - Daniel Pigoński.

bilety: 30, 20 PLN
>>> KUP BILET

Bye Bye Butterfly to nowy skład na muzycznej mapie Polski: Ola Bilińska i Daniel Pigoński, dwie osobowości muzyczne, które połączyło zamiłowanie do pięknych melodii, analogowych brzmień i eksperymentów z klasyczną formą piosenki. Propozycja muzyków powinna zainteresować zarówno fanów katalogu wytwórni 4AD, jak i filmów Davida Lyncha.

Debiutancka płyta duetu "Do Come By" składa się z rozbudowanych formalnie piosenek o zapadających w pamięć, eterycznych melodiach, którym towarzyszą vintage’owe syntezatory, automaty perkusyjne i analogowe efekty. W rezultacie powstały mroczne, chłodne w brzmieniu, a jednocześnie emocjonalne kompozycje. W piosenkach słychać zarówno echa bel canto, jak i psychodelii, Paryża lat 20-tych i Berlina lat 80-tych. Teksty utworów, inspirowane Boską Komedią Dantego, to przewrotne refleksje nad metafizyką, życiem, śmiercią i życiem po życiu, snute głosami zagubionych, piekielnych, czyśćcowych i niebiańskich dusz, które wodzą na pokuszenie, ostrzegają, przychodzą po prośbie, dzielą się swoim pozagrobowym doświadczeniem. Muzyka i teksty tworzą razem trudną do sklasyfikowania przestrzeń – z pogranicza światów i epok, oszczędną i ekspresyjną zarazem.

W TR Warszawa Bye Bye Butterfly zaprezentuje materiał ze swojej debiutanckiej płyty, jak na premierę przystało – w niezwykłej odsłonie. Do duetu Ola Bilińska-Daniel Pigoński dołączy gitarzysta Radek Łukasiewicz, lider i założyciel zespołu Pustki. Z pomocą scenografki i kostiumolożki Mai Skrzypek i artystki Ewy Łuczak oraz reżyserki światła, Karoliny Gębskiej, materiał koncertowy otrzyma także oprawę wizualną.


Bye Bye Butterfly: Ola Bilińska, Daniel Pigoński
gitara: Radek Łukasiewicz
fot.: Ewa Łuczak
koncepcja wizualna: Ewa Łuczak/Maja Skrzypek, ARTinTRANSLATION
scenografia i kostiumy: Maja Skrzypek
wideo: Maciek Kowalówczany
reżyseria światła: Karolina Gębska

OLA BILIŃSKA – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, anglistka i tłumacz poezji; działa w zespołach o przeróżnych stylistykach – od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, po własny, autorski, mistyczno-folkowy Babadag oraz Beryozkele – przedwojenne kołysanki jidysz. Współpracuje z wieloma muzykami sceny niezależnej, m.in.: Maciejem Cieślakiem, Raphaelem Rogińskim, Andrzejem Smolikiem, Pawłem Szamburskim. Śpiewała gatunki tak różne jak opera, bluegrass, jazz, pop, house, techno, czy amerykański folk.

DANIEL PIGOŃSKI – autor muzyki elektronicznej i eksperymentalnej do projektów teatralnych i multimedialnych. Również wykonawca – improwizator muzyki do spektakli na żywo. Współzałożyciel zespołu Elektrolot, a dawniej członek zespołu Pustki. Z wokalistką barokową Olgą Mysłowską tworzy duet Polpo Motel, zaś z frontmentką Joanną Halszką Sokołowską – Der Father, który w zeszłym roku wydał swoją debiutancką płytę.

 

Patronem koncertu jest Polskie Radio RDC