Donbas

22 października 2018, 19:00

DONBAS

reż. Siergiej Łoźnica

produkcja: Niemcy, Ukraina, Francja, Holandia, Rumunia (2018)
czas trwania: 121 minSiergiej Łoźnica („Łagodna”, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w swoim najnowszym fabularnym filmie „Donbas” w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera nas w pełną emocji podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w ramach sekcji Un Certain Regard 71. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. W epoce fake newsów, post-prawdy i zalewu rosyjskiej propagandy, obejrzenie tego filmu działa jak haust świeżego powietrza. 

Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. W „Donbasie” odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki krótkich filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi.

„Donbas” uhonorowanego w tym roku Nagrodą Smok Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego Siergieja Łoźnicy, nie jest jednak historią o regionie, kraju, albo systemie politycznym. To opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji, o każdym z nas. 

Po projekcji rozpocznie się debata o obecnej sytuacji politycznej i społecznej na wschodzie Ukrainy, którą moderować będzie Dariusz Rosiak, reportażysta i dziennikarz, prowadzący m. in. audycję „Raport o stanie świata” w radiowej Trójce.

data: 22 października 2018, godz. 19:00

miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8, Warszawa
cena biletu: 20 PLN


FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA


Drugi sezon cyklu filmowego współorganizowanego przez Against Gravity i TR Warszawa, w ramach którego co miesiąc w TR Warszawa wyświetlane są specjalne pokazy przedpremierowe przygotowane przez Against Gravity, dystrybutora filmów i organizatora największego w Polsce festiwalu kina dokumentalnego, Millennium Docs Against Gravity. Szczegółowe informacje o festiwalu dostępne są na stronie: docsag.pl.