Midori Takada | Radio Azja

20 grudnia 2016, g. 20:00

Midori Takada jest znaną w kręgach japońskiej awangardy kompozytorką, perkusistką i artystką teatralną.  Jej hipnotyzujące, minimalistyczne utwory bazują na koncepcie spójności dźwięku i ludzkiego ciała. Jest autorką dwóch solowych albumów: "Through the looking glass" i "Tree of Life" oraz muzyki do spektakli teatralnych. Koncertuje solo na marimbie i innych instrumentach perkusyjnych.

Artystka debiutowała na scenie Filharmonii Berlińskiej występując z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną RIAS, zaraz po ukończeniu Tokyo University Of The Arts w roku 1974. Swoją karierę kontynuowała grając regularne solowe koncerty w Japonii oraz poza jej granicami.

W latach osiemdziesiątych zaczęła zgłębiać tradycyjną muzykę Azji i Afryki. Swoim fascynacjom dała upust we współpracy z Kakrabą Lobi z Ghany, Lamine Konte z Senegalu, zespołem Farafina z Burkina Faso, a także z muzykami koreańskimi: grającym na cytrze Chi Seong-ja, flecistą Won-il czy saksofonistą Kang Tae-hwanem. Koncertowała również z free-jazzowym zespołem Ton-Klami, a także stała na czele nowatorskiego, perkusyjnego projektu Mkwaju Ensemble.

W ciągu ostatnich 20 lat artystkę częściej można spotkać na scenach teatralnych niż w salach koncertowych. Midori Takada komponuje i wykonuje na żywo muzykę do przedstawień teatralnych. Współpracuje m.in. z Tadashim Suzuki i jego Suzuki Company of Toga przy spektaklach “Elektra” oraz “Król Lear”.

Kompozycje Takady mają niezwykłą siłę oddziaływania na wyobraźnię, przywodząc na myśl księżycowy rejs, spadające gwiazdy, podróż w głąb oceanu, czy spacer po rajskim ogrodzie. Wymagające skupienia, minimalistyczne utwory są pełne bezkresnej przestrzeni. Początkowo proste, transowe melodie zapętlają się, rozszczepiają, podczas gdy rytm łamie się i zagęszcza, powoli wciągając słuchacza w inną rzeczywistość.

Każdy występ artystki jest niepowtarzalny i przygotowany specjalnie na konkretną okazję. Koncert w TR Warszawa będzie zatem unikatowym i jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem.      

bilety: 30 zł 
kup bilet on-line na stronie http://trwarszawa.ebilet.pl 
lub w kasie TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8, Warszawa)
rezerwacja: kasa@trwarszawa.pl, tel. 22 480 80 08

RADIO AZJA

Wydarzenia muzyczne towarzyszące Festiwalowi Filmowemu Pięć Smaków. W okresie od października do grudnia w TR Warszawa wystąpią znakomici artyści współczesnej muzycznej sceny azjatyckiej. 

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Pięć Smaków od dziesięciu lat prezentuje premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z Dalekiego Wschodu, a także klasyczne dzieła kinematografii azjatyckich, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych. Tworząc program, organizatorzy sięgają przede wszystkim po tytuły nieznane w Polsce, niedostępne w regularnej dystrybucji. W trakcie dotychczasowych edycji zaprezentowano pionierskie retrospektywy twórczości filmowej z Wietnamu, Tajlandii, Tajwanu, Malezji, Singapuru czy Hongkongu.