Miesiąc współczesnej dramaturgii z Hiszpanii7, 14, 21, 28 listopada 2016
organizacja: TR Warszawa we współpracy z Acción Cultural Española z Madrytu

Dramaturgia z Hiszpanii podbija światowe sceny, w Polsce jest jednak wciąż mało obecna i doceniana. Aby przybliżyć publiczności to zjawisko, TR Warszawa zaprezentuje cykl czytań scenicznych nowych dramatów hiszpańskich i katalońskich, przygotowany we współpracy z agencją Acción Cultural Española z Madrytu. W programie znajdą się cztery teksty, pokazujące bogactwo tematów i form dramaturgii z Hiszpanii. Ich autorzy wywodzą się z różnych kręgów kulturalnych i środowisk artystycznych. Pochodzący z Argentyny Rodrigo García to jeden z najważniejszych twórców teatru hiszpańskiego, radykalny eksperymentator i prowokator; urodzony w Sewilli José Manuel Mora jest dramaturgiem, kompozytorem i reżyserem teatralnym, założycielem grupy teatralnej Jacára; Josep Maria Miró, absolwent Instytutu Teatralnego w Barcelonie wykłada dramaturgię na wydziale sztuk scenicznych Uniwersytetu w Gironie, Marc Crehuet to dramaturg, reżyser i scenarzysta seriali telewizyjnych z Barcelony. Łączy ich skoncentrowanie na sytuacji współczesnego człowieka, problemach tożsamości, kryzysu tradycyjnych wartości i poszukiwania stałych punktów w czasach radykalnych zmian społecznych i politycznych.

Program czytań:

7 listopada 2016, g. 19:00
Rodrigo García "Król Lear" ("Rey Lear")

przekład: Agnieszka Stachurska
reżyseria: Małgorzata Warsicka
muzyka: Karol Nepelski
obsada: Jan Dravnel, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak, Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska

Rodrigo García znany jest w Polsce głównie za sprawą skandalu, do jakiego doszło podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta 2014. Nie dopuszczono wówczas do pokazania jego sztuki "Golgota Picnic", a sam dramat w ramach protestu był odczytywany przez środowiska teatralne w całym kraju. "Król Lear" to jeden z pierwszych tekstów Garcíi, który tworząc swoją własną wersję szekspirowskiego dramatu poddaje rzeczywistość brutalnej krytyce. Za metaforę rozkładającego się świata posłuży tu jedzenie. To także poetyckie rozważanie na temat relacji międzyludzkich i braku porozumienia.

Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem. 

14 listopada 2016, g. 19:00
José Manuel Mora "Nocni pływacy" ("Los Nadadores nocturnos")

przekład: Kinga Kowalska
reżyseria: Joanna Bednarczyk
tkanka wizualna: Artur Lis
set didżejski: Aśka Grochulska
remiks piosenki Amy Winehouse "Back to Black": Kamil Tuszyński

obsada: Seba​stian Pawlak​, ​Konrad ​Eleryk​, Karol​ Kubasiewicz​​, ​Paweł ​Smag​ała​, Sandra Staniszewska​, Magdalena ​Żak, Hanna Klepacka 

Liryczne studium odrzucenia i samotności. Historia osobliwego Zakonu Nocnych Pływaków, złożonego z wyrzutków, którzy krążąc po Madrycie poszukują jednej stałej rzeczy: miłości. Założyciel zakonu Jean G. planuje wielką rewolucję, wierząc, że tylko śmierć może przynieść nowe. Rewolucję, która być może dokona się przy dźwiękach piosenki "Back to black" Amy Winehouse, honorowej nocnej pływaczki.

W trakcie czytanie wykorzystywane są fragmenty filmów "Szczęki" (reż. Steven Spielberg, 1975), "Basen" (reż.  François Ozon, 2003), "Witaj w domku dla lalek" (reż. Todd Solondz, 1995)  oraz teledysków "Flex" Aphexa Twina i "The Box" Orbital.

Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem.

21 listopada 2016, g. 19:00
Josep Maria Miró "Prawo Archimedesa" ("El principi d’Arquimedes")

przekład: Rubi Birden
reżyseria: Lucy Sosnowska
scenografia / kostiumy: Paula Grocholska
wideo: Iza Koczanowska
muzyka: Tomasz Wyszomirski

obsada: Konrad Eleryk, Andrzej Kłak, Magdalena Kuta, Bartosz Ostrowski

Podczas wakacyjnego kursu pływania dochodzi do pewnego incydentu. Jeden z trenerów całuje swojego podopiecznego. Cała sprawa wychodzi na jaw przez wpis na Facebooku. Czy był to niewinny pocałunek żeby dodać dziecku otuchy przed skokiem do wody? Czy cieszący się nienaganną opinią trener jest jednak pedofilem? Komu i czemu ufać? Co tak naprawdę o sobie wiemy? I jak dużą rolę odgrywa w naszym życiu Facebook?

Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem.

28 listopada 2016, godz. 19:00 
Marc Crehuet "Jednooki król" ("El rei borni")

przekład: Agnieszka Stachurska
reżyseria: Beniamin Bukowski
obsada: Magdalena Kuta, Marta Malikowska, Karol Kubasiewicz, Lech Łotocki, Bartosz Sak

To miała być przyjemna kolacja, spotkanych po latach dwóch przyjaciółek, Lidii i Sary. Jednak gdy okazuje się, że mężem pierwszej jest policjant, a drugiej aktywista, który niedawno stracił oko podczas demonstracji, robi się gorąco. A jak gorąco zrobi się, gdy wyjdzie na jaw, że gumowy pocisk wystrzelił siedzący naprzeciwko mąż gospodyni? "Jednooki król" to czarna komedia o stałości naszych przekonań, społecznych rolach, przemocy, polityce i poszukiwaniu prawdy.

28 listopada 2016, godz. 20:30
DEBATA o współczesnej dramaturgii hiszpańskiej
udział wezmą: Marc Crehuet, Jose Gabriel Antuñano, Urszula Aszyk-Bangs
prowadzenie: Roman Pawłowski

Trzy przekłady sztuk ("Jednooki król", "Prawo Archimedesa" i "Nocni pływacy") powstają specjalnie na zamówienie TR Warszawa. W czytaniach wezmą udział aktorzy z zespołu TR Warszawa, a reżyserować będą młodzi reżyserzy i reżyserki. Po każdym czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem, tłumaczone konsekutywnie na język polski. Podsumowaniem przeglądu sztuk będzie debata poświęcona współczesnej dramaturgii hiszpańskiej w kontekście europejskim, która odbędzie się po czytaniu ostatniego tekstu 28 listopada. Projektowi towarzyszyć będzie wydanie książki, zawierającej prezentowane teksty, która ukaże się w serii „Nowa dramaturgia TR”. 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Darmowe wejściówki do odebrania w kasie TR Warszawa.