MOJA WALKA na festiwalu Divadelná Nitra

Już 28 września o godz. 18:00 spektakl „Moja walka” w reż. Michała Borczucha otworzy kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Divadelná Nitra” w Nitrze. Przedstawienie będzie jedyną polską prezentacją podczas festiwalu.

„Divadelná Nitra” jest największym festiwalem teatralnym na Słowacji. Odbywa się on każdej jesieni, we wrześniu, począwszy od 1992 roku. W ramach festiwalu na miejskich scenach pokazywane są nowatorskie spektakle, prezentujące najnowsze trendy teatralne, przedstawiające nowych, intrygujących twórców teatralnych z całej Europy. Tegoroczna edycja festiwalu trwać będzie od 28 września do 3 października 2018, pod hasłem RE, które należy rozumieć jako powrót i nowy początek.  
Podczas sześciu festiwalowych dni w głównym programie pokazanych zostanie 13 spektakli z ośmiu krajów. Więcej informacji nt. festiwalu znajduje się na stronie internetowej http://www.nitrafest.sk

Spektakl Michała Borczucha oparty jest na epopei Karla Ove Knausgårda, jednego z czołowych pisarzy skandynawskich. Wydana w 2011 roku sześciotomowa powieść to wyjątkowy w historii światowej literatury projekt, polegający na literackim zapisie biografii autora, od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały. 

„Moja walka” jest długą, epicką medytacją nad rzeczywistością. Obsesyjnie szczegółowa narracja Knausgårda jest dla mnie inspirująca jako nowoczesny algorytm na utrwalenie rzeczywistości i siebie w niej. Ten skrajny, obsesyjny subiektywizm, którzy momentami każe mi nienawidzić autora, odsłania również prawdę o współczesności, w której doświadczenie przyglądania się jak w selfie samemu sobie zamienia się w walkę o istnienie w świecie pełnym ludzi. Inni ludzie mogą być najbliżej nas, mogą być częścią naszej rodziny ale w zderzeniu z naszym ego stają się tylko bohaterami powieści. Knausgård wciąga nas w to tworzenie literatury z naszego życia. Ale jest tu paradoks; gdy nasze życie staje się ważne, każde inne (choć utrwalone w detalach) staje się anonimowe. Dlatego w pracy warsztatowej zderzaliśmy z książką Knausgårda osobiste doświadczenia wybranych czytelników, co stanie się integralną częścią spektaklu" – mówi reżyser spektaklu Michał Borczuch, laureat „Paszportu Polityki” 2018. 

W pokazywanym na festiwalu w Nitrze spektaklu występują: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Sebastian Pawlik, Agnieszka Podsiadlik, Halina Rasiakówna, Paweł Smagała oraz Justyna Wasilewska. 

Za adaptację tekstu i dramaturgię do spektaklu „Moja walka” odpowiada Tomasz Śpiewak, scenografię i kostiumy zaprojektowała Dorota Nawrot, reżyserią świateł zajęła się Jacqueline Sobiszewski. Muzykę do przedstawienia skomponował Bartosz Dziadosz. Asystentem reżysera, odpowiedzialnym również za wideo był Wojciech Sobolewski. Inspicjentką była Malwina Szumacher, zaś kierowniczką produkcji Natalia Starowieyska. 

Kuratorką projektu w Szamocinie była Agata Siwiak. Piotr Domiński i Jarosław Grzelak odpowiedzialni byli za realizację dźwięku, Łukasz Faliński za realizację wideo, Jędrzej Jęcikowski za realizację światła. Garderobianymi przy „Mojej walce” były: Elżbieta Kołtonowicz i Teresa Rutkowska, rekwizytorem Tomasz Trojanowski.

W projekcjach wideo uczestniczyły Dzieci z Domu Dziecka w Szamocinie: Marlena Cholewa, Kacper Janiszewski, Krystyna Kogut, Leszek Kogut, Mateusz Peksa, Danuta Peksa, Grzegorz Peksa, Weronika Popkowska, Adrian Świątek, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Dagmara Świątek, Martyna Wawrzyniak, Gracja Wawrzyniak, Kacper Wawrzyniak, Kamil Zalewski oraz aktorzy: Dominika Biernat, Krzysztof Zarzecki , statyści: Gaja Dravnel, Piotr Gromek, Stefania Smagała, Malwina Szumacher, Robert Tomala, Tomasz Trojanowski, Łukasz Winkowski. W projekcjach wideo uczestniczyli/ły warsztatowicze / warsztatowiczki: Martyna Bakuła, Michał Grzegorzek, Agnieszka Jelonek, Małgorzata Kowalska, Aleksandra Listwan, Józefina Moczyńska, Alicja Pietruszka, Monika Rejtner, Alicja Sawicka, Karina Seweryn, Małgorzata Stasiak, Bartek Zdunek. W sesji fotograficznej wzięli udział: Łukasz Raczkowski, Maria Raczkowska.

Za konsultacje językowe do spektaklu dziękujemy: Adriannie Smereckiej - nauka języka norweskiego oraz Jackowi Telendze. W spektaklu wykorzystano: film autorstwa Dominiki Biernat, film autorstwa Justyny Wasilewskiej, film autorstwa Jana Dravnela, zdjęcia Wiktora Bruchala, fragment filmu "Łowca Androidów" (dystrybucja na Blu-ray i DVD: Galapoagos Films), "The Siege of Jerusalem" by Invicta. W spektaklu wykorzystano fragment audio filmu "Stalker" w reż. A. Tarkowskiego.