Nowy cykl webinarów: Inspirator Działań Kulturalnych

TR Warszawa zaprasza na nowy cykl webinarów z udziałem ekspertów i ekspertek związanych z kulturą i edukacją kulturalną. Inspirator Działań Kulturalnych to przestrzeń spotkań, których celem jest przyjrzenie się i refleksja nad ciekawymi inicjatywami z pogranicza edukacji i kultury.

Kim są odbiorcy i odbiorczynie kultury, jakie są ich praktyki i przyzwyczajenia?

Jakie są potrzeby nowych pokoleń, a jakie starszych?

Jakie wyzwania stawiają przed sztuką problemy zmieniającego się świata?

Podczas spotkań prowadzące – Anna Rochowska i Anna Kurelska, pedagożki teatru z zespołu edukacji TR Warszawa – wspólnie z zaproszonymi ekspertami i ekspertkami zastanowią się nad jakością działań w obszarze społecznych wydarzeń performatywnych, edukacji, pedagogiki teatru i rozwoju publiczności.
Inspirator Działań Kulturalnych to miejsce dzielenia się dobrymi praktykami oraz poszukiwania praktycznie sprawdzonych rozwiązań, które warto wdrażać w przyszłości. W spotkaniach wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki instytucji kultury, a także osoby zaangażowane w edukację w Polsce. Ważnym celem Inspiratora Działań Kulturalnych jest także wskazywanie istotnych miejsc aktywności kulturalnej i poszukiwanie różnorodności w sposobach odbioru sztuki. Punktem odniesienia podczas webinarów będą także społeczno-kulturowe tematy poruszane w spektaklach TR Warszawa.
Program realizowany będzie na żywo w wersji online na grupie Więcej niż Widz na Facebooku, która powstała dla osób zainteresowanych aktywnym włączeniem się w działania prowadzone wokół spektakli i wydarzeń towarzyszących TR Warszawa.

Dzięki formule spotkania na żywo uczestnicy i uczestniczki oglądający webinary będą mogli uczestniczyć w dyskusji – komentować i zadawać swoje pytania.

Spotkania online będą odbywać się w wybrane czwartki o 17:30.

Zachęcamy do uczestnictwa na żywo! Zapis webinarów będzie dostępny kanałach społecznościowych i stronie internetowej TR Warszawa.

Pełny program i informacje o zaproszonych gościach poniżej oraz na Facebookowej grupie “Więcej niż widz”.

Prowadzące:
Anna Rochowska
Anna Kurelska

 

Program spotkań

sierpień–październik 2020

27.08.2020, g. 17:30
Współpracuj, nie konkuruj w edukacji! Otwieramy nowy sezon!
Inspirator Działań Kulturalnych otwiera spotkanie dotyczące współpracy międzyinstytucjonalnej. Na podstawie programu realizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, TR Warszawa, Teatr Powszechny, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki opowiemy o tym, co dała nam współpraca zarówno w obszarze pracy z warszawską młodzieżą oraz osobami zagrożonymi wykluczeniem. Porozmawiamy o specyfice działań w obszarze sztuki współczesnej i o wzajemnym wspieraniu się w działaniach edukacyjnych, wyzwaniach stojących przed edukatorami i edukatorkami w nowym sezonie artystycznym.

10.09.2020, g. 17:30
Co dla młodych teatromanów?
Jakie są modele działań skierowane do młodych osób zainteresowanych rozwojem kompetencji teatralnych? Gdzie trafiają talenty? Czy możliwa jest edukacja teatralna całej klasy? Czy wszyscy muszą kochać teatr i jaką odpowiedź daje pedagogika teatru?
Wraz z przedstawicielami Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty porozmawiamy o programie edukacyjnym skierowanym do dzieci i młodzieży.

24.09.2020
Co w szkole jest (nie)możliwe?
Współczesna szkoła – jaka dziś jest i jaka może być? Jakie nowe formy są w niej możliwe? Na co szkoła w Polsce nie jest gotowa i co daje pedagogika teatru szkole?
Punktem wyjścia do rozmowy o szkole wraz z ekspertami z dziedziny edukacji będzie spektakl Męczennicy” w reż. Grzegorza Jarzyny, który będzie prezentowany w TR Online 26 września w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier. >Poznaj program 8FKBB w TR Warszawa<

8.10.2020
Ekologia w sztuce
Czym jest współczesny aktywizm ekologiczny? Jakie wsparcie dają twórcy osobom angażującym się w ruchy ekologiczne? Czy sztuka może stać się manifestem ekologicznym? W spotkaniu uczestniczyć będą osoby zaangażowane w ruchy ekologiczne. Tematyka inspirowana jest spektaklami Stream” w reż. Katarzyny Minkowskiej (premiera 2.10.2020) i Wracać wciąż do domu” w reż. Magdy Szpecht.


22.10.2020
Więcej niż zniżka!
Jakie wydarzenia kulturalne dla studentów oferują warszawskie teatry, muzea, galerie? Czego od tej branży potrzebuje student czy studentka... i dlaczego nie są to tylko bezpłatne wejściówki? O programie TR Warszawa dla studentów TEREN EDU i programach w innych instytucji kultury porozmawiamy z tymi, którzy najlepiej znają studentów i studentki włączających się w działania kulturalne – czyli nimi samymi.


5.11.2020
Shakespeare dziś
Inspiracją do webinaru będzie najnowsza premiera TR Warszawa "2020: Burza" w reż. Grzegorza Jarzyny. Opowiemy o tym, jak Shakespeare inspiruje współczesnych twórców i dlaczego to "wieczny artysta". Wrócimy także do innego inspirowanego Shakespearem spektaklu Grzegorza Jarzyny – "2007: Macbeth".


19.11.2020
Teatr Bez Barier
Jakie są dziś największe trudności dla osób z niepełnosprawnościami i co zmieniło się przez ostatnią dekadę w instytucjach kultury? Kim są liderzy i liderki dostępności oraz o co powinni dbać?


3.12.2020
Alternatywa dla instytucji
Czym są projekty partycypacyjne w obszarze teatru? Co dzieje się pomiędzy teatrem amatorskim a profesjonalnym teatrem partycypacyjnym? Czym są sztuki społeczne? Wraz z osobami zaangażowanymi w ruchy społeczne porozmawiamy o miejscach i działaniach na pograniczach teatru.


17.12.2020
TiSZ TR – Teatr i Szkoła
Podsumowujemy edukacyjny rok 2020 wspomnieniem o działaniu TISZ TR – Teatr i szkoła. Opowiemy czym jest ten ważny dla TR Warszawa program, skąd wzięła się jego koncepcja i co daje jego odbiorcom. W rozmowie wezmą udział artyści i artystki oraz pedagodzy i pedagożki teatru zaangażowani w projekt.