RADIO AZJA

W tym roku Festiwalowi Filmowemu Pięć Smaków, przeglądowi kina azjatyckiego, towarzyszyć będzie Radio Azja – unikalna seria trzech wydarzeń muzycznych.

W okresie od października do grudnia w TR Warszawa wystąpią znakomici artyści współczesnej sceny azjatyckiej: Be-Being z Korei Południowej (20.10), Sakamoto Hiromichi z Japonii (27.11) oraz Dawanggang z Chin (08.12).

Inspiracją do stworzenia Radia Azja był sukces zeszłorocznego koncertu koreańskiej grupy UhUhBoo Project. Zespół, znany ze współpracy z Piną Bausch czy reżyserem Park Chan-wookiem, wystąpił po raz pierwszy w Polsce, prezentując niezwykły, oryginalny spektakl. Lider projektu, Baik Hyun-jin hipnotyzował ekcentrycznym tańcem, niekonwencjonalnymi wokalizami oraz szczerym i bardzo emocjonalnym przekazem. Pełna sala i jej entuzjastyczna reakcja były dowodem, że polska publiczność jest zainteresowana dźwiękami z regionu Azji Dalekowschodniej. Fundacja Sztuki Arteria postanowiła kontynuować eksplorację muzyki tej części świata.

Pierwszy odbędzie się koncert Be-Being, zespołu stworzonego przez basistę UhUhBoo – Jang Young-gyu. Będzie to przepełnione buddyjską filozofią widowisko, składające się z połączenia koreańskiej muzyki tradycyjnej, buddyjskiego tańca i mantr z kanonami sztuki współczesnej. Muzyka grana na żywo przeplata się z elektroniką, a dźwiękom towarzyszą wszechobecne, absorbujące wizualizacje.

Kolejny gość Radia Azja to Sakamoto Hiromichi, artysta wszechstronny, performer, instrumentalista i kompozytor, który podczas swoich koncertów gra na pile i wiolonczeli, w niekonwencjonalny sposób używa głosu, a także szlifierek, wiertarek oraz innych, teoretycznie niezwiązanych ze sceną i muzyką, przedmiotów.

Ostatnią odsłoną tegorocznego Radia Azja będzie koncert DaWangGang. Zespół sięga po muzykę dawnych Chin, tradycyjne pieśni z Azji Centralnej, muzykę religijną, a także współczesnego rocka. Balansując na pograniczu piosenki autorskiej, azjatyckiego, wieloetnicznego folkloru, pekińskiej opery i współczesnych trendów, buduje wyjątkowy związek tradycji z teraźniejszością.

Program Radia Azja 2014:
Be-Being (Korea Płd) - 20 października
Sakamoto Hiromichi (Japonia) - 27 listopada
DaWangGang (Chiny) - 8 grudnia

Kurator projektu: Anna Mamińska

TR Warszawa, godz. 20:00
Bilety w sprzedaży od 15 września.

www.radioazja.pl
Organizator: Fundacja Sztuki Arteria, przy współpracy z TR Warszawa
Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, ARKO, Sen Pszczoły Loft Hotel