SOLIDARNOŚĆ Z SYRIĄ. WARSZAWA-ALEPPO

„Mówi się o bohaterstwie żołnierzy powstania warszawskiego, a zapomina o roli ludności cywilnej, która niosła nam pomoc. Ona była dzielniejsza od nas. Znosiła z nami wszystkie cierpienia, dodawała nam otuchy, choć sama była bezbronna. Ona też poniosła wtedy największą ofiarę”

Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim „Pączek”, żołnierz Armii Krajowej, łączniczka w powstaniu warszawskim

Wojna w Syrii to największy kryzys humanitarny naszych czasów. Trwający od pięciu lat konflikt zbrojny pochłonął blisko pół miliona ofiar, 1,4 mln osób zostało rannych. Ponad 10 mln Syryjczyków – blisko połowa całego społeczeństwa – musiało opuścić swoje domy. W sumie na terenie Syrii 13,5 miliona osób potrzebuje pomocy humanitarnej. Prawie połowa z nich to dzieci.

Opuszczając swoje domy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, ludzie uciekają do obozów, gdzie potrzebna jest woda pitna, toalety. W kraju brakuje żywności, ceny gwałtownie rosną. W takich warunkach dzieciom trudno jest zapewnić możliwość nauki i rozwoju.

Według raportu UN OCHA (Biuro Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej) z 23 grudnia 2016, niedawne zajęcie Aleppo przez siły rządowe doprowadziło do ewakuacji około 55 tysięcy ludzi. Obrazy ze zrujnowanego Aleppo przypominają zdjęcia z europejskich miast, zniszczonych podczas działań wojennych w XX wieku, takich jak Warszawa czy Sarajewo. Podobnie jak w Aleppo ich cywilni mieszkańcy byli obiektem barbarzyńskich ataków, brakowało wody, lekarstw i żywności, a apele do międzynarodowej społeczności o ratunek pozostały bez echa.

TR Warszawa wspólnie z Komuną// Warszawa i Polską Akcją Humanitarną organizuje 1 lutego akcję Solidarności z Syrią pod hasłem „Warszawa – Aleppo”. Podczas specjalnego wieczoru na w teatrze aktorzy TR Warszawa oraz twórcy związani z Komuną// Warszawa zaprezentują literackie świadectwa z oblężonych miast Europy, pokazujące wojnę z perspektywy ludności cywilnej. Na scenariusz tego wydarzenia złożą się utwory m.in. Anny Świrszczyńskiej, Ludwika Heringa, Mirona Białoszewskiego, Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Josifa Brodskiego, Arthura Rimbauda, Czesława Miłosza oraz kolektywu syryjskiego Abounaddara.

Wystąpią m.in. Maria Maj, Justyna Wasilewska, Tomasz Tyndyk, Adam Woronowicz oraz Małgorzata Gąsiorowska (Komuna// Warszawa).
wybór tekstów: Paweł Mościcki
konsultacja efektów specjalnych: AS-RIG Antigravity Services Andrzej Słomiński

W trakcie wieczoru prowadzona będzie przez Polską Akcję Humanitarną zbiórka pieniędzy na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii, w tym ewakuowanym mieszkańcom Aleppo. PAH pomaga uchodźcom w obozach w Syrii, zapewniając dostęp do bezpiecznej wody, żywności i opieki medycznej.

Darowizny na rzecz uchodźców w obozach w Syrii można wpłacać na konto nr 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Syria” lub za pośrednictwem formularza na stronie PAH: http://www.pah.org.pl/wspieraj-nas/121


wstęp wolny

bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TR Warszawa