TR Warszawa na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuk Performatywnych TPAM2018

W dniach 10-18.02.2018 roku w Yokohamie (Japonia) odbędą się Międzynarodowe Spotkania Sztuk Performatywnych TPAM2018. Jednym z elementów międzynarodowego programu będzie prezentacja TR Warszawa, która jest związana z przygotowaniami do promocji polskiego teatru w ramach obchodów 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych przypadających na  2019 rok. Współorganizatorem prezentacji TR Warszawa na TPAM 2018 jest Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Culture.pl.

 

W ramach prezentacji TR Warszawa na TPAM 2018 odbędzie się pokaz rejestracji telewizyjnej spektaklu „Bzik tropikalny” w reż. Grzegorza Jarzyny. Prezentacja tego przełomowego dla historii współczesnego teatru przedstawienia będzie połączona z publiczną dyskusją z Grzegorzem Jarzyną i Romanem Pawłowskim. Głównym punktem obecności TR Warszawa na  TPAM 2018 będzie premiera „G.E.N VR”, czyli rejestracji 360 najnowszej polskiej premiery Grzegorza Jarzyny (prem. luty 2017, TR Warszawa) oraz pokaz filmu Grzegorza Jarzyny „Między nami dobrze jest” (prem. 2015, prod. TR Warszawa i Narodowy Instytut Audiowizualny). Prezentacja TR Warszawa w Japonii nabierze symbolicznego wymiaru jubileuszu 20-lecia dyrekcji artystycznej Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa.

TPAM – Tokio Performing Arts Meeting to najbardziej wpływowe spotkanie branży sztuk performatywnych z Azji i Europy. Wydarzenie odbywające się od 2010 roku w Yokohamie łączy formaty festiwalu, prezentacji, wymiany wiedzy i platformy networkingowej. TPAM składa się z dwóch programów: TPAM Exchange i TPAM Fringe, dedykowanego profesjonalistom z branży. W spotkaniu bierze udział około 700 profesjonalistów z branży sztuk performatywnych z ponad 40 krajów oraz japońska publiczność zainteresowana częścią festiwalową. TPAM 2018 programowane jest przez radę złożoną z przedstawicieli: The Japan Foundation Asia Center, Kanagawa Arts Foundation, Yokohama Arts Foundation I PARC – Japan Center, Pacific Basin Arts Communication.

 

 

___________________________

PROGRAM PREZENTACJI TR WARSZAWA W RAMACH TPAM 2018

I. premiera projektu G.E.N VR 

14-15.02 Yokohama, 17.02.2018 Osaka

Rejestracja 360 najnowszej premiery Grzegorza Jarzyny „G.E.N”, której premiera odbyła się w lutym 2017 roku w TR Warszawa. Projekt G.E.N VR będzie pierwszą tego typu realizacją teatru 360 w Polsce. 

„G.E.N” to opowieść o alternatywnej wspólnocie, której członkowie kontestują rzeczywistość, aby poprzez prowokacje zmienić system, oparty na strachu, manipulacji i zniewoleniu jednostki. Próbując naruszyć system, rozsadzają własną wspólnotę. Czy możliwe jest wylogowanie z rzeczywistości, która nie działa? Spektakl jest odpowiedzią na film Larsa von Triera „Idioci” (1998) o grupie młodych ludzi, którzy udając niepełnosprawnych intelektualnie ośmieszają zachodnie normy społeczne. Istotą G.E.N nie jest krytyka systemu społeczno-politycznego, ale próba refleksji nad naturą człowieka, który mimo postępu cywilizacyjnego i ewolucji nie rozwija się moralnie. To podróż przez kolejne kręgi globalnych systemów, relacji społecznych i partnerskich aż do psychiki jednostki w poszukiwaniu elementarnej cząstki, odpowiedzialnej za przemoc i nienawiść. 

Wykorzystanie najnowszej technologii rejestracji audiowizualnej, w połączeniu z autorską wizją reżysera zarówno spektaklu, jak jego adaptacji do produkcji 360, pozwala widzowi na doświadczenie spektaklu z pozycji centrum sceny. Bliskość aktora, immersyjna narracja, innowacyjna forma prezentacji pozwala na odkrywanie kolejnych poziomów interpretacji spektaklu Grzegorza Jarzyny. Twórcy, pracujący w rozwijającej się branży VR porównują często myślenie o przestrzeni wirtualnej rzeczywistości i uczestnictwo w niej do immersji teatralnego świata, założonego na zawierzeniu reżyserskiej wizji i wrażeniu obecności. Wraz z rozwojem technologii spotkanie sztuk performatywnych i narzędzi cyfrowych poszerzających ich doświadczania wydaje się naturalnym działaniem zapraszającym też do teatralnego świata wychowane w świecie cyfrowym pokolenia publiczności. Proponowana teatralna instalacja VR jest połączeniem potencjału rozwoju technologii i teatralnych poszukiwań.

Premiera G.E.N 360 obędzie się w massxmass Future Center, dedykowanym innowacyjnym technologiom dla przemysłów kreatywnych, w ramach kilku pokazów Kina VR na 20 osób. 

G.E.N VR

premiera: 14.02.2018, TPAM2018, Yokohama

koprodukcja: TR Warszawa, Instytutu Adama Mickiewicza
producent wykonawczy projektu: Mimo.ooo VR

 

reżyseria: Grzegorz Jarzyna
obsada: Edurne Azkarate, Dobromir Dymecki, Natalia Kalita, Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Marta Nieradkiewicz, Sebastian Pawlak, Paweł Smagała, Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska oraz Michał Litwiniec

 

REJESTRACJA 360 

mimo.ooo 

producent: Marcin Łunkiewicz

współpraca producencka: Marlena Przybyszewska

współpraca operatorska: Radek Ładczuk

operatorzy kamer 360: Marek Sobczak, Radek Piotrowski, Paweł Cegielski

koordynacja postprodukcji: Daniel Dadun

panoramy: Emil Brzozowski

montaż: Paulina Wybierała, Paweł Cegielski

postprodukcja dźwięku: Hubert Szklarski, Piotr Domiński 

koordynacja projektu ramach programu XR_TR: Agata Kołacz

 

SPEKTAKL G.E.N 

twórcy: Edurne Azkarate, Mikołaj Bielski, Piotr Bogumił, Zbigniew Bzymek, Tomasz Ciężarek, Piotr Domiński, Stefan Dukała, Dobromir Dymecki, Ivan Estegneev, Katarzyna Gawryś Rodriguez, Karolina Gębska, Paulina Góral, Jacek Grudzień, Jarosław Grzelak, Grzegorz Jarzyna, Milena Jura, Natalia Kalita, Magdalena Koleśnik, Elżbieta Kołtonowicz, Karol Korytko, Cezary Kosiński, Paweł Kulka, Magdalena Kuta, Grzegorz Laszuk, Tomasz Leszczyński, Agata Lipińska, Michał Litwiniec, Andrzej Łastowski, Jana Łączyńska, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Antek Mantorski, Robert Mleczko, Anna Nykowska, Marta Nieradkiewicz, Szczepan Orłowski, Karolina Pająk, Sebastian Pawlak, Marcin Puanecki, Krzysztof Rak, Felice Ross, Teresa Rutkowska, Aniela Sieczkowska, Paweł Smagała, Grzegorz Sokół, Izabela Stachurska, Jerzy Szelewicz, Malwina Szumacher, Kacper Stykowski, Jacek Telenga, Tadeusz Tomaszewski, Transmiter, Tomasz Trojanowski, Łukasz Winkowski, Gwidon Wydrzyński, Agnieszka Żulewska, Justyna Wasilewska 

 

 

___________________________

II. Pokazy rejestracji spektakli archiwalnych TR Warszawa połączone z dyskusją z udziałem Romana Pawłowskiego i Grzegorza Jarzyny

13.02.2018, Yokohama 

„Między nami dobrze jest" reż. Grzegorz Jarzyna 

Pokaz filmu połączony z dyskusją z udziałem Grzegorza Jarzyny i Romana Pawłowskiego o wątkach audiowizualnych reprezentacji teatru w kontekście nowego języka teatru polskiego. 

Film "Między nami dobrze jest" to oparty na sztuce Doroty Masłowskiej, literackiego fenomenu ostatnich lat, śmieszny i poruszający portret postkomunistycznego społeczeństwa, podzielonego i żyjącego w schizofrenii, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje Polskę czasów transformacji, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, międzypokoleniowych konfliktów, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości. Film Grzegorza Jarzyny, jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, jest adaptacją głośnego przedstawienia z TR Warszawa. Akcja rozgrywa się w wirtualnej scenerii, przypominającej dziecięcy rysunek, co nadaje filmowi surrealistyczny klimat.

MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Jarzyna 
autorka sztuki: Dorota Masłowska
zdjęcia: Radosław Ładczuk
scenografia: Magdalena Maciejewska
kostiumy: Magdalena Musiał
autorzy projekcji wideo: Cókierek, Pani K.3
montaż: Rafał Listopad

dźwięk: Dominika Kotarba
opracowanie muzyczne spektaklu: Piotr Domiński, Grzegorz Jarzyna

kierownictwo produkcji: Małgorzata Cichulska
premiera: 9.01.2015, Kino Muranów

obsada: Roma Gąsiorowska, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Rafał Maćkowiak, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Katarzyna Warnke, Adam Woronowicz

produkcja: TR Warszawa

koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny

Film dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Premiera "Między nami dobrze jest" odbyła się w styczniu 2015 w warszawskim kinie Muranów. Premiera światowa miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Warach 2015. Film zdobył główną nagrodę konkursową „Jantar 2015” im. Stanisława Różewicza za reżyserię dla Grzegorza Jarzyny oraz nagrodę „Jantar 2015” za główną rolę męską dla Adama Woronowicza na XXXIV Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie.

___________________________

15.02.2018, Yokohama

„Bzik tropikalny”, reż. Grzegorz Horst d’Albertis

Pokaz rejestracji telewizyjnej spektaklu połączony z dyskusją z udziałem Grzegorza Jarzyny i Romana Pawłowskiego.

Telewizyjna wersja „Bzika tropikalnego” – przełomowego dla historii polskiego teatru przedstawienia – debiutu Grzegorza Jarzyny, którego premiera odbyła się 19.01.1997 roku w Teatrze Rozmaitości. Jak pisał Roman Pawłowski zaraz po premierze telewizyjnej wersji spektaklu: „To debiutanckie przedstawienie reżysera Grzegorza Jarzyny, ukrywającego się pod pseudonimem Grzegorz Horst d'Albertis, oparte na dwóch sztukach Witkacego "Mister Price" i "Nowe Wyzwolenie", dało w 1997 r. sygnał pokoleniowej zmiany na polskich scenach. W warszawskich Rozmaitościach teatr przemówił językiem swojej młodej widowni, nawiązał do jej muzyki, filmów i obsesji. Telewizyjna wersja tamtego spektaklu, o połowę krótsza, w jeszcze większym stopniu czerpie z kultury masowej: montaż szybki, kadry komponowane na wzór wideoklipów, efekty elektroniczne odrealniające obraz. Dzięki filmowej technice reżyser osiąga to, czego nie udało się osiągnąć w teatrze: poczucie nierzeczywistości, które dopada Europejczyków zagubionych gdzieś między Indiami a Australią, beznadziejnie szukających ratunku w seksie i narkotykach. To brutalne, naładowane erotyką przedstawienie daje pojęcie o tym, jak cienka jest warstwa kultury białego człowieka. Wystarczy ją zarysować paznokciem i spod spodu zaczynają wychodzić demony. Po premierze "Bzika" pisałem, że to Witkacy dla miłośników Quentina Tarantino, teraz, gdy ze spektaklu powstał film, wypada powiedzieć, że to Tarantino dla miłośników Witkacego.”

BZIK TROPIKALNY

autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz
scenariusz, reżyseria: Grzegorz Horst D'Albertis (Grzegorz Jarzyna)
zdjęcia: Grzegorz Kuczeriszka
scenografia: Barbara Hanicka
muzyka: Bolesław Rawski
obsada: Wojciech Kalarus, Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Jolanta Łagodzińska, Janusz Łagodziński, Lech Łotocki, Maria Maj, Adam Marszalik, Magdalena Mirek, Adam Nawojczyk, Maja Ostaszewska, Grażyna Wolszczak, Mirosław Zbrojewicz
premiera: 5.09.1999, Teatr Telewizji
produkcja: TVP S.A.

 

Uzupełnieniem prezentacji TR Warszawa w ramach TPAM2018 będą spotkania i pokazy branżowe w Osace (Knowledge Capital) i na Uniwersytecie w Kioto, wprowadzające japońską branżę kreatywną w charakterystykę polskiego teatru, na rok przed wspólnymi obchodami „Roku współpracy polsko-japońskiej”.   

___________________________

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 5 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, krajach Beneluksu, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Francji, Niemczech, Turcji, USA, na Ukrainie, Litwie, a także w Algierii, Maroku, Indiach, Japonii i  Chinach. W ramach dotychczas zrealizowanych działań IAM zaprezentował blisko 5 550 wydarzeń, które obejrzało blisko 52 miliony widzów na pięciu kontynentach. Wszystkie projekty prowadzone przez Instytut sygnowane są flagową marką Culture.pl.

Prowadzony przez Instytut portal Culture.pl to codziennie aktualizowany serwis informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie - oprócz informacji o wydarzeniach organizowanych w Polsce i za granicą, znaleźć tu można liczne sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury. Strona jest dostępna w 3 językach – polskim, angielskim i rosyjskim. W 2015 roku portal zdobył nagrodę Gwarancja Kultury w kategorii „Kultura w sieci.” Najnowszym projektem redakcyjnym jest podcast „Stories From The Eastern West”. Ta anglojęzyczna seria słuchowisk ma za zadanie opowiedzieć odbiorcom zagranicznym, czym jest Polska i Europa Środkowo-Wschodnia: jaki jest jej charakter, tożsamość i kim są jej mieszkańcy.

 

Projekt został zorganizowany przez  Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Cultre.pl.