TR Warszawa w jesiennej trasie

W grudniu aż trzy premiery sezonu 2018/2019: „Cząstki kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó, „Inni ludzie” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat, pokazane zostaną na scenach teatralnych w kraju.Serię jesiennych pokazów TR Warszawa w Polsce rozpocznie prezentacja spektaklu „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat w Gdańsku. Przedstawienie zagrane zostanie 4 grudnia 2019 roku o godz. 19.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Po spektaklu rozpocznie się spotkanie Moniką Muskałą, tłumaczką i dramaturżką. Wydarzenia odbywają się w ramach trwającego od 29 listopada do 7 grudnia 2019 roku Tygodnia Austriackiego. W programie znalazły się również pokazy filmów, performatywne czytania dramatów, spotkania z literaturą i wykłady.

Szczegółowe informacje na temat Tygodnia Austriackiego znajdują się na stronie internetowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.Znad morza zespół TR Warszawa przeniesie się do Krakowa, gdzie w ramach Konkursu Głównego 12. Międzynarodowego Festiwalu „Boska Komedia” pokazane zostaną przedstawienia „Cząstki kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó oraz „Inni ludzie” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Publiczność zgromadzona na festiwalu będzie mogła dwukrotnie obejrzeć oba przedstawienia.

Spektakl węgierskiego reżysera, za który Kornél Mundruczó otrzymał tegoroczną Nagrodę im. Konrada Swinarskiego, pokazany zostanie 6 grudnia 2019 roku o godz. 19.00 oraz 7 grudnia 2019 roku o godz. 20.00 na Dużej Scenie Teatru Łaźnia Nowa. 7 grudnia o godz. 12.00 w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki odbędzie się spotkanie z aktorami i aktorkami grającymi w „Cząstkach kobiety”: Dobromirem Dymeckim, Moniką Frajczyk, Sebastianem Pawlakiem, Martą Ścisłowicz, Justyną Wasilewską i Agnieszką Żulewską. Rozmowę poprowadzi Jacek Wakar. „Nietoperz”, poprzednie przedstawienie zrealizowane przez Kornéla Mundruczó w TR Warszawa - zdobyło nagrodę w kategorii Najlepszy spektakl podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu „Boska Komedia” w 2013 roku.Najnowsze przedstawienie Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa zagrane zostanie 10 grudnia 2019 roku o godz. 17.00 i 20.30 na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego. Na tej samej scenie w przerwie między spektaklami, o godz. 19:15, odbędzie się spotkanie z twórcami przedstawienia: Anną Axer-Fijałkowską, Grzegorzem Jarzyną i Aleksandrem Prowalińskim, które poprowadzi Tomasz Domagała.

Wśród spektakli konkursowych znalazły się także przedstawienia: „Kino moralnego niepokoju” w reż. Michała Borczucha (Nowy Teatr), „Kobiety objaśniają mi świat” w reż. Iwony Kempy (Teatr Nowy Proxima w Krakowie), „Kowboje” w reż. Anny Smolar (Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie), „Lwów nie oddamy” w reż. Katarzyny Szyngiery (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie), „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” w reż. Michała Siegoczyńskiego (Teatr Miejski w Gliwicach), „Panny z wilka” w reż. Agnieszki Glińskiej (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), „Rewolucja, której nie było” w reż. Justyny Sobczyk (Teatr 21), „Trojanki” w reż. Jana Klaty (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” w reż. Pawła Świątka (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Spektakle oceni jury w składzie: Stefanie Carp, Qian Cheng, Dries Douibi, Glyn Roberts, Kristina Savickienė i Mark Yeoman.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na jego stronie internetowej.

Wyjazdowy rok 2019 zakończymy kilka dni później pokazem spektaklu „Inni ludzie” w reż. Grzegorza Jarzyny, który odbędzie się 13 grudnia 2019 roku o godz. 19.00 w Auli Artis w Poznaniu.