Zostań w domu, nie wychodź z teatru! / "Puppenhaus. Kuracja"

Zobacz spektakl “Puppenhaus. Kuracja” Magdy Fertacz w reż. Jędrzeja Piaskowskiego – po raz pierwszy online! Zapraszamy do TR Online w ramach akcji “Zostań w domu, nie wychodź z teatru!”.


“Puppenhaus. Kuracja” to spojrzenie na czas II wojny światowej inspirowane prawdziwymi historiami aktorek, śpiewaczek i gwiazd estrady. Co kierowało kobietami, które utrzymywały intymne relacje z okupantami? Czy zasługiwały na nazywanie ich “zdrajczyniami narodu”, “kolaborantkami” i kary wymierzane im przez podziemie? Czy mamy prawo je dziś moralnie oceniać?


Spektakl został zrealizowany w ramach konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych młodego pokolenia. Występują Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Justyna Wasilewska i Agnieszka Żulewska.

JAK OGLĄDAĆ?

Facebook Live (wersja bez napisów): https://bit.ly/puppenhaus-facebook

Vimeo (wersja z napisami PL i ENG): https://bit.ly/puppenhaus-vimeo

Linki będą aktywne od 23 maja 2020 od godz. 20:00 do godz. 23:59.


Po premierze zapraszamy na rozmowę z twórcami i twórczyniami spektaklu na Facebook Live (start: godz. 22:00).


Nagranie na Vimeo będzie uzupełnione o napisy w języku polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020) i angielskim.
Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min. Nagrania dostępne będą do godz. 23:59.


Zapraszamy też na warsztaty otwarte online w poniedziałek (25 maja) o godz. 17:00. Czytaj więcej o warsztatach (>link<)

 

WIĘCEJ O SPEKTAKLU “PUPPENHAUS. KURACJA”

 

Spektakl reżysera Jędrzeja Piaskowskiego i dramatopisarki Magdy Fertacz jest próbą spojrzenia na problem zdrady i kolaboracji z perspektywy osobistej pamięci. Konstruując teatralną fantazję na temat wojennej historii, twórcy zadają szereg pytań dotyczących stygmatyzacji, karania i oceny ludzi, którzy z różnych powodów podczas okupacji uciekali od heroizmu, obowiązku walki oraz poświęcenia życia dla ojczyzny. W jaki sposób konstruowana jest pamięć historyczna i moralna ocena postaw z przeszłości? Jakie są granice interpretacji i fantazjowania na temat historii, w którą wpisane są trauma i heroizm? Jak wyleczyć zbiorową pamięć?


Scenariusz inspirowany jest m.in. autentycznymi historiami Marii Malickiej (wybitnej przedwojennej aktorki, dla której zbudowano scenę przy Marszałkowskiej 8. Artystkę, oskarżoną o kolaborację z Niemcami podczas okupacji, po wojnie objęto zakazem występowania w Warszawie) oraz słynnej  francuskiej aktorki Leonie Bathiat. Inspiracją były też historie działającego w budynku Teatru Rozmaitości Deutsches Filmtheater oraz mieszczącej się przed i w trakcie II wojny światowej w Alejach Jerozolimskich kawiarni Mon Café, będącej popularnym miejscem spotkań warszawskich homoseksualistów i homoseksualistek.
 
Justyna Wasilewska od pierwszego monologu wprost magnetyzuje każdym słowem, Agnieszka Żulewska tworzy od czasu "Wyczerpanych" w Nowym jedną ze swoich najlepszych ról, a Sebastian Pawlak i Leszek Łotocki znakomicie odnajdują się w postaciach dość odległych od ich dotychczasowego emploi.Wiesław Kowalski, "Teatr dla Was"

Więcej informacji (>link<)

 

W spektaklu wykorzystano fragment spektaklu telewizyjnego  "Lalka z łóżka nr 21“ (autor: Djordje Lebović, reż. Jan Kulczyński, prod. TVP 1970) oraz fragment filmu "Zakazane piosenki" (reż. L. Buczkowski, prod. Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski 1946).

__________

Wydarzenie realizowane w ramach Dnia Teatru Publicznego 2020, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

__________BUDUJ Z NAMI SCENĘ ONLINE TR WARSZAWA


#ZostańWDomu, nie wychodź z teatru! to akcja zainicjowana przez zespół TR Warszawa. Jej celem jest reakcja na obecną sytuację epidemiologiczną. Liczba osób zainteresowanych kolejnymi pokazami online utwierdza nas w przekonaniu, że takie działania są bardzo potrzebne! Dzięki pokazom on-line naszych spektakli z napisami w języku polskim i angielskim, widzki i widzowie z Polski i zagranicy będą mogli zobaczyć propozycje repertuarowe TR Warszawa. Co tydzień będziemy prezentować kolejne spektakle z naszego repertuaru.

Dowiedz się, jak możesz dołączyć do budowania sceny online TR Warszawa. Więcej informacji na stronie:
https://niewychodzzteatru.trwarszawa.pl

Pozdrawiamy i do zobaczenia na spektaklach TR Warszawa!
#zostanwdomu