Zostań z nami, nie wychodź z teatru! / "Chinka"

13 czerwca zapraszamy na internetową premierę rejestracji spektaklu "Chinka" w reż. Klaudii Hartung-Wójciak w ramach akcji "Zostań z nami, nie wychodź z teatru!". 

Wybitny reżyser filmowy Jean-Luc Godard przyjeżdża do Warszawy. "Chinka” to próba stworzenia nowej rewolucyjnej mitologii – a zarazem fantazja na temat spektaklu ikony francuskiej Nowej Fali, który powstał we współpracy z zespołem aktorskim TR Warszawa w 2018 roku. Scenariusz przedstawienia złożony jest z fragmentów filmów Jeana-Luca Godarda, "Biesów” Fiodora Dostojewskiego oraz aktorskich improwizacji.
Spektakl to surrealistyczna podróż, w której niskobudżetowy romans spotyka się z figurą Robotnika, przemawiający minerał z chińskim baletem rewolucyjnym, a miś koala zostaje wplątany w polityczną intrygę.
"Chinka” to opowieść o czułości, naiwności i nieprzystawalności – widzianych jako narzędzia do stworzenia na scenie tymczasowego projektu politycznego.Jak zakończy się spotkanie aktorek i aktorów z Marszałkowskiej ze światowej sławy reżyserem? Czy zaangażowani twórcy mogą pozwolić sobie na odrzucenie systemowych schematów, w które są uwikłani?

> Pokaz odbędzie się na Facebook Live TR Warszawa oraz na Vimeo 13 czerwca o godzinie 20.00.

> Nagranie na Vimeo będzie uzupełnione o napisy w języku polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020) i angielskim. Długość spektaklu: ok. 1,5 godziny. Nagrania dostępne będą do godz. 23:59.

> Po premierze zapraszamy na rozmowę z twórczyniami i twórcami spektaklu na Facebook Live o godz. 21:30

> Zapraszamy też na warsztaty otwarte online w poniedziałek (15 czerwca) o godz. 17:00. Czytaj więcej o warsztatach (>link<)

 

Więcej o spektaklu "Chinka"

"Chinka" to próba stworzenia nowej rewolucyjnej mitologii – a zarazem fantazja na temat spektaklu ikony francuskiej Nowej Fali, który powstał we współpracy z zespołem aktorskim TR Warszawa w 2018 roku. Spektakl to surrealistyczna podróż, w której niskobudżetowy romans spotyka się z figurą Robotnika, przemawiający minerał z chińskim baletem rewolucyjnym, a miś koala zostaje wplątany w polityczną intrygę. 

Punktem wyjścia do pracy nad scenariuszem jest film Jeana-Luca Godarda "Chinka" z 1967 roku, inspirowana "Biesami" opowieść o studenckiej komunie z Paryża, która przygotowuje się do walki rewolucyjnej. Premiera filmu poprzedziła i zapowiedziała protesty studenckie z maja 1968 roku. Za francuskim reżyserem twórcy przedstawienia podejmują temat komercjalizacji politycznego ruchu, który staje się częścią kapitalistycznego systemu konsumpcji i kultury popularnej. Przestrzeń akustyczna spektaklu oparta jest na deformacji popularnych pieśni i cytatów z muzyki filmowej, natomiast scenografia nawiązuje do projektu Rosy Esman z 1966 roku "7 Objects In a Box", pierwszej kolekcji mikro dzieł światowej sławy artystów (m.in. Claesa Oldenburga). Projekt ten był pierwszym w historii przypadkiem, gdy sztuka nie tyle została reprodukowana, ile zyskała swój popularny, tani odpowiednik – stała się towarem.

"Chinka" w reż. Klaudii Hartung-Wójciak realizowana jest w ramach konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego Młody TR, jest przyznawana co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Laureaci otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa.

Młody TR to jeden z elementów programu TR Warszawa – linii nowych talentów. TR Warszawa od lat wspiera rozwój nowych talentów artystycznych i pełni rolę artystycznego schronu, w którym artystki i artyści mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. Formę linii nadają takie projekty jak np. Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszane są nowi twórcy i twórczynie, a wybrane projekty są rozwijane we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Twórcy i twórczynie spektaklu

reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak
scenografia, kostiumy, światło: Agata Skwarczyńska
dramaturgia: Daria Kubisiak
muzyka: Piotr Peszat
asystentka reżyserki: Katarzyna Gawryś-Rodriguez
kierowniczka produkcji: Magda Igielska
konsultacje językowe: Jingru Wang
konsultacje wokalne: Piotr Markowski
inspicjent: Wojtek Sobolewski
realizator światła: Konrad Kajak
realizator dźwięku: Jerzy Szelewicz
realizator wideo: Adrian Hutyriak/Marcin Metelski

 

#ZostańWDomu, nie wychodź z teatru! to akcja zainicjowana przez zespół TR Warszawa w marcu 2020 roku. Była to nasza odpowiedź na zalecaną praktykę dystansu społecznego w czasie pandemii COVID-19. Choć obostrzenia zostały zniesione – wciąż przenosimy nasze działania do sieci, by być tam, gdzie Wy! Liczba osób zainteresowanych pokazami online utwierdza nas w przekonaniu, że takie działania są bardzo potrzebne. Dzięki pokazom online naszych spektakli z napisami w języku polskim i angielskim, widzki i widzowie z Polski i zagranicy mogą zobaczyć propozycje repertuarowe TR Warszawa. Do końca sezonu artystycznego 2019/2020 będziemy co tydzień prezentować kolejne spektakle z naszego repertuaru, organizować spotkania live oraz warsztaty otwarte. Zostań z nami, nie wychodź z teatru!

Dowiedz się, jak możesz dołączyć do budowania sceny TR Online. Więcej informacji na stronie: https://niewychodzzteatru.trwarszawa.pl

Pozdrawiamy i do zobaczenia na spektaklach TR Warszawa!