Zostań z nami, nie wychodź z teatru! / "Męczennicy"

27 czerwca zapraszamy na finał akcji “Zostań z nami, nie wychodź z teatru!” i internetową premierę rejestracji spektaklu "Męczennicy" w reż. Grzegorza Jarzyny. Spektakl z 2015 roku dotyka istoty światopoglądowego konfliktu w polskim społeczeństwie. Opowiada o problematyce religijnego radykalizmu i o jego konsekwencjach dla całej wspólnoty.

> Pokaz odbędzie się na Facebook Live TR Warszawa oraz na Vimeo 27 czerwca o godzinie 20:00.

> Nagranie na Vimeo będzie uzupełnione o napisy w języku polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020) i angielskim. Długość spektaklu: ok. 2 godziny. Nagrania dostępne będą do godz. 23:59.

> Po premierze zapraszamy na rozmowę z twórczyniami i twórcami spektaklu na Facebook Live o godz. 22:00

> Zapraszamy też na warsztaty otwarte online w poniedziałek (29 czerwca) o godz. 17:00. Czytaj więcej o warsztatach (>link<)

 

Więcej o spektaklu

Europa żyje w strachu, po raz pierwszy od czasów totalitaryzmów. Czego się boimy? Innego, który przyjdzie i zniszczy nasze wartości, styl życia i bezpieczeństwo. Radykalnych ruchów religijnych, które chcą kontrolować życie jednostek i całych społeczeństw. Kryzysu ekonomicznego, który uderza w rodziny i całe wspólnoty, podważając poczucie stabilności. Odpowiedzią na lęki jest zwrot w stronę zasad wiary. To one mają zapewnić stały fundament, na którym można budować życie wśród ruchomych piasków. Oddzielić dobre od złego, moralne od niemoralnego.

Co jednak, gdy wiara zamienia się w dogmatyzm? Kiedy staje się mieczem, który przecina człowieka, rodzinę, wspólnotę? Kiedy idealistyczne pobudki prowadzą do religijnego fanatyzmu?

„Nie bój się” – mówi Lidka (Justyna Wasilewska), bohaterka spektaklu Grzegorza Jarzyny. Uczennica gimnazjum szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie o swoje lęki, o to kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca (Cezary Kosiński), jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko.

Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu strachu i fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?

Premiera: 14 marca 2015 roku

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

reżyseria, adaptacja oraz opracowanie muzyczne: Grzegorz Jarzyna
przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek
scenografia: Monika Pormale
kostiumy: Anna Nykowska
wideo: Robert Mleczko
światła: Felice Ross
muzyka: Michał Lis, Piotr Lis
opracowanie muzyczne spektaklu: Piotr Domiński
dramaturgia: Roman Pawłowski
asystent reżysera: Paweł Kulka
konsultacja cytatów z Biblii: prof. Tadeusz Bartoś 

obsada: Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Cezary Kosiński, Aleksandra Konieczna, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska

 

Prawa do sztuki "Męczennicy" reprezentuje w Polsce Agencja ADiT Elżbieta Manthey. 

 

#ZostańWDomu, nie wychodź z teatru! to akcja zainicjowana przez zespół TR Warszawa w marcu 2020 roku. Była to nasza odpowiedź na zalecaną praktykę dystansu społecznego w czasie pandemii COVID-19. Choć obostrzenia zostały zniesione – wciąż przenosimy nasze działania do sieci, by być tam, gdzie Wy! Dzięki pokazom online naszych spektakli z napisami w języku polskim i angielskim, widzki i widzowie z Polski i zagranicy mogą zobaczyć propozycje repertuarowe TR Warszawa. Do końca sezonu artystycznego 2019/2020 będziemy co tydzień prezentować kolejne spektakle z naszego repertuaru, organizować spotkania live oraz warsztaty otwarte. Zostań z nami, nie wychodź z teatru!

Dowiedz się, jak możesz dołączyć do budowania sceny TR Online. Więcej informacji na stronie: https://niewychodzzteatru.trwarszawa.pl

Pozdrawiamy i do zobaczenia na spektaklach TR Warszawa!