Zostań z nami, nie wychodź z teatru! / "Nietoperz"

20 czerwca zapraszamy na internetową premierę rejestracji spektaklu "Nietoperz" w reż. Kornéla Mundruczó w ramach akcji "Zostań z nami, nie wychodź z teatru!".

“Nietoperz” to muzyczno-teatralne dzieło znanych publiczności TR Warszawa twórców “Cząstek kobiety” – Katy Wéber i Kornéla Mundruczó. Grany na scenie TR Warszawa/ATM Studio spektakl jest przewrotnie przedstawioną operą buffo. Opiera się na motywach operetki Johanna Straussa “Zemsta Nietoperza”.

Akcja spektaklu odbywa się w niepokojącej scenerii zimnych, szpitalnych wnętrz domu na uboczu. To klinika eutanazyjna. “Nietoperz” w reż. Kornéla Mundruczó zmusza do refleksji i porusza tematy tabu. Czy i w jakim stopniu wolno nam decydować o własnym istnieniu?

> Pokaz odbędzie się na Facebook Live TR Warszawa oraz na Vimeo 20 czerwca o godzinie 20.00.

> Nagranie na Vimeo będzie uzupełnione o napisy w języku polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020) i angielskim. Długość spektaklu: ok. 2 godz. 15 min. (bez przerwy). Nagrania dostępne będą wyjątkowo aż do końca weekendu, do niedzieli (21 czerwca) do godz. 23:59.

> Dzień po premierze zapraszamy na rozmowę z twórczyniami i twórcami spektaklu na Facebook Live – w niedzielę 21 czerwca o godz. 20:00.


> Zapraszamy też na warsztaty otwarte online w poniedziałek (22 czerwca) o godz. 17:00. Czytaj więcej o warsztatach (>link<)

Więcej o spektaklu

Jest środek zimy, kilka dni przed Nowym Rokiem. W klinice eutanazji zbierają się obce sobie wcześniej osoby, aby wspólnie świętować nadchodzące święto. Wielu z obecnych musiało zdobyć się na niejedno poświęcenie, by tu być. Za ten przywilej gotowi byli oddać wiele, a nawet ryzykować reputacją. Są wśród nich młodzi i starzy, małżeństwa i osoby stanu wolnego. Wśród nich jest sparaliżowany dyrygent Gustaw (Sebastian Pawlak), jego żona (Agnieszka Podsiadlik) i córka (Roma Gąsiorowska). Są też dyrektor kliniki (Adam Woronowicz), związana z nim romansem pielęgniarka (Małgorzata Buczkowska) i młody lekarz (Rafał Maćkowiak). Łączy ich jedno – ciekawość, czy człowiek może udźwignąć ciężar boskiej wolności.

Kornél Mundruczó wraz z zespołem TR Warszawa realizuje klasyczną operę buffo. Sięgając po utwór, który powstał równolegle z ogłoszeniem przez Nietzschego śmierci Boga, węgierski reżyser podejmuje temat „śmierci bez Boga” i zadaje nieśmiertelne pytanie: czy i w jakim stopniu wolno nam decydować o własnym istnieniu.
premiera: 20 września 2012

W spektaklu wykorzystano fragmenty utworu "Zemsty nietoperza" w przekładzie Juliana Tuwima.

Spektakl powstał we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Twórcy i twórczynie

reżyseria, światło i wideo: Kornél Mundruczó
scenariusz: Kata Wéber/ Kornél Mundruczó
dramaturgia: Gábor Thury
scenografia i kostiumy: Márton Ágh
muzyka: János Szemenyei
asystent reżysera: Paweł Kulka
asystentka scenografa: Maja Skrzypek
przekład: Jolanta Jarmołowicz

obsada: Małgorzata Buczkowska, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Podsiadlik, Justyna Wasilewska, Rafał Maćkowiak, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Adam Woronowicz, Jakub Pałys (dyrygent)

 

#ZostańWDomu, nie wychodź z teatru! to akcja zainicjowana przez zespół TR Warszawa w marcu 2020 roku. Była to nasza odpowiedź na zalecaną praktykę dystansu społecznego w czasie pandemii COVID-19. Choć obostrzenia zostały zniesione – wciąż przenosimy nasze działania do sieci, by być tam, gdzie Wy! Dzięki pokazom online naszych spektakli z napisami w języku polskim (w ramach TR BEZ BARIER) i angielskim, widzki i widzowie z Polski i zagranicy mogą zobaczyć propozycje repertuarowe TR Warszawa. Do końca sezonu artystycznego 2019/2020 będziemy co tydzień prezentować kolejne spektakle z naszego repertuaru, organizować spotkania live oraz warsztaty otwarte. Zostań z nami, nie wychodź z teatru!

Dowiedz się, jak możesz dołączyć do budowania sceny TR Online. Więcej informacji na stronie: niewychodzzteatru.trwarszawa.pl

Pozdrawiamy i do zobaczenia na spektaklach TR Warszawa!