MATS GUSTAFSSON, TEYAS

Koncert na 10-lecie Bocian Records w ramach Avant Art Festival

 • 30 września 2019, godz. 20:00 

  Bocian Records to jedna z najważniejszych polskich wytwórni muzycznych wydających muzykę improwizowaną i eksperymentalną. Label od 10 lat pod kierownictwem Grzegorza Tyszkiewicza konsekwentnie wydaje płyty światowych i polskich muzyków, takich jak: Paal Nilssen-Love, Ken Vandermark, Terrie Ex, Maja Ratkje, Kevin Drumm, Reinold Friedl, czy Robert Piotrowicz, Konrad Smoleński, Kasper Toeplitz, Jacek Sienkiewicz lub zespół Niwea. Dotychczas nakładem Bocian Records ukazało się kilkadziesiąt tytułów na płytach winylowych, okraszonych prostymi, czarno-białymi grafikami. 
„Bocian jest wydawnictwem eksperymentalnym, zarówno jeśli chodzi o nietypowe formaty (single), jak i dobór muzyków” – mówi o linii programowej wytwórni jej szef.


  Podczas koncertu 30 września 2019 roku w TR Warszawa/Marszałkowska 8 zobaczymy i usłyszymy artystów związanych z Bocian Records, w tym Matsa Gustafssona, który aż trzykrotnie pojawił się na krążkach wydawnictwa, pozostając jednym z najważniejszych jego artystów. Oprócz niego na scenie pojawi się polski duet WIDT wraz z towarzyszącym im Christophem de Babalonem. Artyści zaprezentują wspólny projekt pod nazwą TEYAS z 2018 r.

  Mats Gustafsson - szwedzki saksofonista, improwizator i kompozytor, którego znakiem rozpoznawczym są rozszerzone techniki instrumentalne. Artysta czerpie w równym stopniu z ognistej tradycji free jazzowego grania, jaki i europejskiej szkoły mikrotonalnej, czy też różnych form muzyki noise. Nagrywał i koncertował z takimi artystami jak: Peter Brötzmann, Joe McPhee, Derek Bailey, Neneh Cherry, Evan Parker, The Ex, Phil Minton, John Russell, Lasse Marhaug, Kevin Drumm, czy Merzbow.

  Mats Gustafsson improwizował na temat pracy „Everything Was Forever, Until It Was No More” Konrada Smoleńskiego – instalacji dźwiękowej, która w regularnych odstępach czasu odtwarzała utwór muzyczny napisany dla dzwonów, głośników szerokopasmowych i innych obiektów rezonujących. Po raz pierwszy zaprezentowany w Pawilonie Polskim na 55. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - la Biennale di Venezia. Nagrania z tego występu znalazły się na płycie winylowej wydanej nakładem Bocian Records i zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez słuchaczy, jak i krytykę muzyczną na całym świecie.

  Trwająca wiele lat współpraca Matsa Gustafssona z Bocian Records zaowocowała szeregiem nagrań 
z takimi wykonawcami jak Paal Nilssen-Love. Lasse Marhaug, Phil Minton, John Russell, Joachim Nordwall, Konrad Smoleński. Płyty te dokumentują różne podejście artysty do materiału dźwiękowego i stanowią doskonały przekrój jego twórczości.

  TEYAS - unikalna audiowizualna kooperacja duetu sióstr WIDT (Antonina Nowacka i Bogumiła Piotrowska) z Warszawy z Christophem de Babalonem, legendarnym breakbeatowym producentem z Berlina. Powstała w wyniku wspólnego występu podczas festiwalu Eastern Daze x Berlin w 2016 roku, a rok później zaowocowała albumem TEYAS. To abstrakcyjna opera; miks wokalu w nieistniejącym języku Nowackiej oraz improwizowanej elektroniki de Babalona, w której każda wizualizacja i ścieżka tworzy odrębną pseudo-dramatyczną rzeczywistość. Projekt oscyluje pomiędzy koncertem, performansem, instalacją oraz video artem, dając wrażenie, wymykającej się ze sceny, pozaziemskiej rzeczywistości.

  miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8
  bilet na koncert: przedsprzedaż – 30 zł, w dniu koncertu – 40 zł

  Jednym z kluczowych elementów działalności TR Warszawa jest długofalowa współpraca z partnerami instytucjonalnymi, organizacjami pozarządowymi, organizacjami sektora prywatnego oraz Miastem Stołecznym Warszawa. Wspólnie budujemy program dla mieszkańców Warszawy i gości odwiedzających stolicę. Współpracę opieramy na partnerskim traktowaniu i uwzględnianiu potrzeb oraz ograniczeń, a także na wspólnym budowaniu trwałych relacji z odbiorcami kultury, inspirowaniu się wzajemnie do twórczego myślenia i działania. Koncert Otomo Yoshihide, jubileusz 10-lecia Bocian Records oraz pokaz filmu „I tak nie zależy nam na muzyce” możliwe są dzięki współpracy TR Warszawa z Avant Art Festival – imprezą prezentującą na muzycznej scenie Warszawy najnowsze nurty w muzyce eksperymentalnej i awangardowej. Sfinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

  czytaj więcej: avantart.pl