OTOMO YOSHIHIDE (JP)

Film i koncert w ramach Avant Art Festival

 • 1 października 2019, godz. 19:30 

  1 października 2019
, godz. 19.30


  I tak nie zależy nam na muzyce (film)

  reż. Cédric Dupire, Gaspard Kuentz

  Od radykalnego turntablizmu (Otomo Yoshihide) po laptopową innowację muzyczną (Numb), poprzez użycie klasycznego instrumentu (Sakamoto Hiromichi) - awangardowa scena muzyczna Tokio jest znana na całym świecie ze swojej śmiałości. Przedstawiając jednych z największych muzyków tej sceny, „I tak nie zależy nam na muzyce” oferuje kalejdoskopowe spojrzenie na Tokio, konfrontację z muzyką i hałasem, dźwiękiem i obrazem, rzeczywistością i reprezentacją, dokumentem i fikcją. „I tak nie zależy nam na muzyce” podąża za sterylnym, skodyfikowanym dźwiękiem Tokio, w który idealnie wpasowują się improwizacje ukazanych muzyków. Film miał swoją polską premierę w 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie został nagrodzony tytułem Najlepszego Filmu o Sztuce.

  miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8
  bilet na film i koncert: przedsprzedaż – 30 zł, w dniu koncertu – 40 zł

    
1 października 2019, 
godz. 21.00


  Otomo Yoshihide
 (koncert) 

  Otomo Yoshihide to legendarny japoński gitarzysta, jedna z najważniejszych postaci muzyki współczesnej. Ten kompozytor i turntablista to mistrz swobodnej improwizacji. Koncert w TR Warszawa w ramach kolejnej warszawskiej edycji Avant Art Festivalu to niezwykła okazja konfrontacji z muzyką wielkiego Mistrza i zarazem jedyny koncert artysty w Polsce w tym roku. Ostatni raz w naszym kraju Otomo Yoshihide gościł w 2010 roku podczas 3. edycji Avant Art Festival, kiedy zagrał gościnnie wraz z The Thing Matsa Gustafssona. 


  Podczas październikowego koncertu Yoshihide zaprezentuje solo na gitarę i gramofon w dwóch częściach. Jedna z nich to pokaz szalonego turntablizmu, w którym artysta używać będzie nie tylko płyt, ale także gramofonu, aby osiągnąć bardzo wysoki próg intensywności dźwięku, a jednocześnie, dzięki ogromnemu talentowi i doświadczeniu, tworząc bardzo przemyślane kompozycje. Yoshihide zaprezentuje także program solo na gitarę. 

  
Przed koncertem zapraszamy na pokaz muzycznego dokumentu „I tak nie zależy nam na muzyce” francuskich twórców Cédrica Dupire’a i Gasparda Kuentza. Film przedstawia japońską scenę muzyki niezależnej na tle obrazów życia codziennego. W obrazie znalazło się także miejsce na fragmenty koncertów a także wypowiedzi muzyków tworzących takie dźwięki jak noise, industrial, minimal, czy aż avant-pop, m.in. Umi No Yeah!!, Yamakawa Fuyuki, czy Otomo Yoshihide, którego koncert odbędzie się tuż po pokazie. 

  miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8
  bilet na film i koncert: przedsprzedaż – 30 zł, w dniu koncertu – 40 zł

  Jednym z kluczowych elementów działalności TR Warszawa jest długofalowa współpraca z partnerami instytucjonalnymi, organizacjami pozarządowymi, organizacjami sektora prywatnego oraz Miastem Stołecznym Warszawa. Wspólnie budujemy program dla mieszkańców Warszawy i gości odwiedzających stolicę. Współpracę opieramy na partnerskim traktowaniu i uwzględnianiu potrzeb oraz ograniczeń, a także na wspólnym budowaniu trwałych relacji z odbiorcami kultury, inspirowaniu się wzajemnie do twórczego myślenia i działania. Koncert Otomo Yoshihide, jubileusz 10-lecia Bocian Records oraz pokaz filmu „I tak nie zależy nam na muzyce” możliwe są dzięki współpracy TR Warszawa z Avant Art Festival – imprezą prezentującą na muzycznej scenie Warszawy najnowsze nurty w muzyce eksperymentalnej i awangardowej. Sfinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

  czytaj więcej: avantart.pl