Cezary idzie na wojnę

reżyseria: Cezary Tomaszewski

 • 25, 26 maja 2019, godz. 18:00

Spektakl gościnny Komuny Warszawa

  Opowieść performatywna o wyprawie na przed wojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu i o wojnie, jaką wypowiada on widmom wojny.

  Biografia reżysera rozpisana na 4 aktorów i pianistkę staje się pretekstem do przedefiniowania pojęć zastanych i wytworzenia własnego queerowego systemu fantazmatycznego. Spektakl, w którym legendarna choreografia Niżyńskiego do Popołudnia fauna Debussy’ego spotyka się z pieśnią Moniuszki w męskiej przebieralni, ćwiczenia aerobowe z wojenną symfonią Szostakowicza, a wspomnienie decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii. Przedstawienie zaliczane do najważniejszych teatralnych wydarzeń 2017 roku, nagrodzone na festiwalu Boska Komedia przez międzynarodowe jury w kategorii Zespół.

  Spektakl jest częścią cyklu „Przed wojną/Wojna/Po wojnie” Komuny Warszawa, opisującego permanentny stan, w jakim znajduje się świat. Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Impulsem, który skłonił K// W do zajęcia się tą tematyką, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: wojna na Ukrainie i Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią.

  bilety: 70 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)

  Spektakl grany w TR Warszawa / Marszałkowska 8. 

  Chcesz obejrzeć oba spektakle Cezarego Tomaszewskiego - "Cezary idzie na wojnę" oraz "Teoria smutnego chłopca" - prezentowane w TR Warszawa?
  Możesz zakupić na nie bilety z 15% zniżką!

  Bilety łączone dostępne są tylko w kasie TR Warszawa/Marszałkowska 8.

  Zarezerwuj już dziś – osobiście, telefonicznie: 22 480 80 08 lub mailowo: kasa@trwarszawa.pl

   

  Obsada

  TWÓRCY

  • Cezary Tomaszewskireżyseria
  • Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży)
  • Antoni Grałek
  • Justyna Wąsik
  • Klaudia Hartung-Wójciak
  • Komuna // Warszawaprodukcja

  RECENZJE

  Druga odsłona projektu Komuny// Warszawa zatytułowanego „Przed wojną/Wojna/Po wojnie” inspirowanego powrotem wojennej i militarnej retoryki w Polsce przynosi campową rewię, dowcipną i poruszającą jednocześnie. (…) Półtorej godziny świetnej, ciężkiej pracy aktorów, której efektem jest lekki, ale ważny spektakl.

  Aneta Kyzioł, POLITYKA

  Końcówka sezonu teatralnego była w tym roku szczególnie udana. Głównie za sprawą nietypowego spektaklu-rewii-kabaretu-fantazji-performansu-opery-show. Wszystko to razem w wybuchowy koktajl zestroił Cezary Tomaszewski, który w Komunie Warszawa postanowił krytycznie rozprawić się, najogólniej rzecz ujmując, z tym wszystkim, co może kojarzyć się z konsekwencjami prowadzonej przez państwo polityki wojennej. Partytura tego performatywnego wydarzenia została rozpisana na czterech aktorów i pianistkę, albowiem muzyka z teatrem sprzęga się tutaj w jeden organizm, tyleż śmieszny, co przerażający.

  Wiesław Kowalski, TEATR DLA WAS

  

Kiedy zawodzą rozmaite strategie oporu wobec fundamentalistycznego konserwatyzmu i autokratyzmu prawicy, w sukurs, jak to często bywa, przychodzi sztuka pobudzająca krytyczną świadomość. Tym razem postarał się o to spektakl „Cezary idzie na wojnę” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Komunie Warszawa.

  Krystyna Duniec, DWUTYGODNIK.COM

  PARTNERSTWO TR WARSZAWA Z KOMUNĄ // WARSZAWA

  Jednym z kluczowych elementów działalności TR Warszawa jest długofalowa współpraca z partnerami instytucjonalnymi, organizacjami pozarządowymi, organizacjami sektora prywatnego oraz Miastem Stołecznym Warszawa. Wspólnie budujemy program dla mieszkańców Warszawy i gości odwiedzających stolicę. Współpracę opieramy na partnerskim traktowaniu i uwzględnianiu potrzeb oraz ograniczeń, a także na wspólnym budowaniu trwałych relacji z odbiorcami kultury, inspirowaniu się wzajemnie do twórczego myślenia i działania. Jednym ze strategicznych partnerów TR Warszawa jest Komuna//Warszawa, z którą planujemy wspólne projekty artystyczne oraz gościnne prezentacje spektakli Komuny//Warszawa na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.