DAWID JEDZIE DO IZRAELA

reż. Jędrzej Piaskowski

 • najbliższe spektakle: 7 września, 8 września (premiera) / 9 września 2018

  Spektakl prezentowany w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Anielewicza 6, Warszawa)

  Spektakl „Dawid jedzie do Izraela” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy to teatralna fantazja odnosząca się do wielowiekowej historii i kultury Żydów w Polsce. Punktem wyjścia są obchody 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68 oraz gest tworzenia parabolicznej opowieści w reakcji na zajścia polityczne, podobny do tego, na jakim oparta jest powieść Andrzeja Szczypiorskiego Msza za miasto Arras z 1971 roku. 

  Przedstawienie rozpoczyna się od rekonstrukcji realiów Marca 1968 roku. Trwa antysemicka nagonka. Polscy rodzice, wychowujący adoptowanego chłopca decydują się przywrócić mu jego dotąd ukrywaną, żydowską tożsamość. Osią tematyczną spektaklu jest kulturowa figura Żyda, obecna w polskiej pamięci zbiorowej. Nakładające się plany czasowe tworzą baśniową rzeczywistość polsko-żydowskiego uniwersum, w którym typowa polska rodzina z okresu PRL-u spotyka się m.in. z Władysławem Gomułką, Kazimierzem Wielkim, jego żoną Aldoną i żydowską kochanką Esterą, a nawet z królową Polski Maryją z Nazaretu.

  OD TWÓRCÓW SPEKTAKLU: 
Zależy nam na przyjęciu perspektywy łączącej, która wymykałaby się dotychczasowym narracjom. W naszej opinii charakter dyskusji na „tematy polsko-żydowskie” bardzo często generuje wyłącznie podziały. Dlatego celowo podważamy klisze, obecne w tych dyskursach, a także odżegnujemy się od wspólnego dla obu narodów kultu pamięci i narodowego cierpienia. Chcemy, aby nasz spektakl odgórnie zakwalifikowany jako wypowiedź na „tematy żydowskie”, oprócz nich dotykał także z premedytacją „tematów polskich”, m.in.: polskiego patriotyzmu, tożsamości narodowej czy upamiętnieniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

  premiera: 8 września 2018 (Muzeum Historii Żydów POLIN, Warszawa)
  bilety: 60 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)

  Spektakl koprodukowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN I TR Warszawa.  Obsada

  TWÓRCY

  • Jędrzej Piaskowskireżyseria
  • Hubert Sulimadramaturgia
  • Jędrzej Piaskowski, Hubert Sulimascenariusz sceniczny
  • Kornelia Dzikowska
scenografia
  • Hanka Podrazakostiumy
  • Jan Tomza-Osieckimuzyka
  • Mikołaj Karczewskichoreografia
  • Wojtek Sobolewskiasystent reżysera
  • Malwina Szumacherinspicjentka
  • Magdalena Igielskakierowniczka produkcji

  OBCY W DOMY. WOKÓŁ MARCA '68

  Od marca do września 2018 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN realizuje program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, który przywraca pamięć o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii sprzed 50 lat. Program ma skłonić do refleksji, czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka. Obok wystawy czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” Muzeum POLIN wspólnie z TR Warszawa ogłosiły zamknięty konkurs dla młodych twórców sztuk teatralnych na projekt spektaklu inspirowanego żydowskim doświadczeniem Marca ’68. W lipcu i październiku 2017 roku odbyły się dwa pierwsze etapy konkursu, w którego wyniku wyłoniono pięć projektów, zaprezentowanych w październiku 2017 roku w formie pokazów warsztatowych. W marcu 2018 roku, w ramach warszawskich wydarzeń rocznicowych „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, publiczność obejrzała trzy wybrane finałowe prace – „SECOND-HAND '68” Patrycji Kowańskiej, „CZTERY TYGODNIE” Aleksandry Jakubczak i Krzysztofa Szekalskiego oraz „JUDEN R(AUS) ARRAS” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy. Zwycięskim projektem konkursu jest „JUDEN R(AUS) ARRAS”. Premiera spektaklu pod nowym tytułem Dawid jedzie do Izraela odbywa się we wrześniu 2018 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Po premierze spektakl będzie grany w TR Warszawa i Muzeum POLIN.  

  kuratorzy projektu teatralnego „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”: 
Karolina Sakowicz (Muzeum POLIN), Roman Pawłowski (TR Warszawa)
  
współpraca kuratorska: Paweł Kulka (TR Warszawa)

  koordynatorka projektu: Iwona Oleszczuk (Muzeum POLIN)

  producentki: Katarzyna Białach, Marta Bielska, Magda Igielska, Natalia Starowieyska (TR Warszawa) / Ewa Opawska, Iwona Oleszczuk (Muzeum POLIN)