DAWID JEDZIE DO IZRAELA

reż. Jędrzej Piaskowski

 • najbliższe spektakle: 6, 7 października / 1, 2 grudnia 2018

  Spektakl prezentowany w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Anielewicza 6, Warszawa)

  Spektakl דוד נוסע לישראל  („Dawid jedzie do Izraela”) Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy to teatralna fantazja odnosząca się do wielowiekowej historii i kultury Żydów w Polsce.

  Przedstawienie rozpoczyna się od próby rekonstrukcji realiów Marca 1968 roku. Trwa antysemicka nagonka. Polscy rodzice, wychowujący adoptowanego chłopca decydują się przywrócić mu jego dotąd ukrywaną, żydowską tożsamość. Ich zmagania z obowiązującymi narracjami i stereotypami dotyczącymi relacji polsko-żydowskich prowadzą ostatecznie do niezwykłego rozwiązania. 

  W trakcie pracy nad spektaklem twórcy, wychodząc od obchodów 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68, próbowali zbadać z różnych punktów widzenia dzisiejszy, szeroko rozumiany dyskurs polsko-żydowski i przyjrzeć się używanym w nim retorykom, dominującym narracjom i figurom.

  Osią tematyczną spektaklu jest zbiór opowieści i narracji wyrosłych wokół kulturowej figury Żyda, obecnej w pamięci zbiorowej, zarówno historycznej jak i współczesnej. Nakładające się plany czasowe tworzą baśniową, groteskową rzeczywistość polsko-żydowskiego uniwersum, w którym "typowa" polska rodzina z okresu PRL-u spotyka się z postaciami historycznymi, m.in. z Władysławem Gomułką, Aldoną Giedyminówną, żoną Kazimierza Wielkiego,  czy nawet z królową Polski Maryją z Nazaretu. Jednocześnie spektakl ma formę parabolicznej opowieści skonstruowanej w reakcji na zajścia polityczne, podobną do gestu, na jakim oparta została słynna "marcowa" powieść Andrzeja Szczypiorskiego pt. „Msza za miasto Arras”.

  Od twórców:
  Zależy nam na próbie zbudowania perspektywy łączącej, która choć na chwilę wymykałaby się dotychczasowym narracjom. W naszej opinii charakter dyskusji na "tematy polsko-żydowskie" najczęściej - także nieświadomie - generuje wyłącznie podziały i utrwala w zbiorowej świadomości figurę Obcego-Żyda. Dlatego celowo podważamy klisze obecne w tych dyskursach, a także odżegnujemy się od wspólnego dla obu narodów kultu pamięci, narodowego cierpienia i poprawności politycznej. Chcemy, aby nasz spektakl odgórnie zakwalifikowany jako wypowiedź na "tematy żydowskie", wymykał się tej klasyfikacji i z premedytacją dotykał także „tematów polskich”: m.in. polskiego patriotyzmu, tożsamości narodowej, czy chociażby upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

  premiera: 8 września 2018 (Muzeum Historii Żydów POLIN, Warszawa)
  bilety: 60 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)

  kup bilet on-line:
  >> http://bit.ly/Dawid-jedzie-do-Izraela-bilety

  Spektakl koprodukowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN I TR Warszawa.  Obsada

  TWÓRCY

  • Jędrzej Piaskowskireżyseria
  • Hubert Sulimadramaturgia
  • Jędrzej Piaskowski, Hubert Sulimascenariusz sceniczny
  • Kornelia Dzikowska
scenografia
  • Hanka Podrazakostiumy
  • Jan Tomza-Osieckimuzyka
  • Mikołaj Karczewskichoreografia
  • Wojtek Sobolewskiasystent reżysera
  • Malwina Szumacherinspicjentka
  • Magdalena Igielskakierowniczka produkcji

  OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA '68

  Od marca do września 2018 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN realizuje program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, który przywraca pamięć o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii sprzed 50 lat. Program ma skłonić do refleksji, czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka. Obok wystawy czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” Muzeum POLIN wspólnie z TR Warszawa ogłosiły zamknięty konkurs dla młodych twórców sztuk teatralnych na projekt spektaklu inspirowanego żydowskim doświadczeniem Marca ’68. W lipcu i październiku 2017 roku odbyły się dwa pierwsze etapy konkursu, w którego wyniku wyłoniono pięć projektów, zaprezentowanych w październiku 2017 roku w formie pokazów warsztatowych. W marcu 2018 roku, w ramach warszawskich wydarzeń rocznicowych „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, publiczność obejrzała trzy wybrane finałowe prace – „SECOND-HAND '68” Patrycji Kowańskiej, „CZTERY TYGODNIE” Aleksandry Jakubczak i Krzysztofa Szekalskiego oraz „JUDEN R(AUS) ARRAS” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy. Zwycięskim projektem konkursu jest „JUDEN R(AUS) ARRAS”. Premiera spektaklu pod nowym tytułem Dawid jedzie do Izraela odbywa się we wrześniu 2018 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Po premierze spektakl będzie grany w TR Warszawa i Muzeum POLIN.  

  kuratorzy projektu teatralnego „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”: 
Karolina Sakowicz (Muzeum POLIN), Roman Pawłowski (TR Warszawa)
  
współpraca kuratorska: Paweł Kulka (TR Warszawa)

  koordynatorka projektu: Iwona Oleszczuk (Muzeum POLIN)

  producentki: Katarzyna Białach, Marta Bielska, Magda Igielska, Natalia Starowieyska (TR Warszawa) / Ewa Opawska, Iwona Oleszczuk (Muzeum POLIN)