na podstawie dramatu Szymona An-skiego

Dybuk

REŻ.: MAJA KLECZEWSKA

  Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie.
  TR Warszawa jest współorganizatorem pokazów spektaklu "Dybuk" w reż. Mai Kleczewskiej.

  „I ciągle widzę ich twarze, ustawnie w oczy ich patrzę — ich nie ma, — myślę i marzę, widzę ich w duszy teatrze. […]” (S. Wyspiański, „I ciągle widzę ich twarze”)

  W 1939 roku Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz ich drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem na świecie. Getto warszawskie, w którym w 1941 roku uwięziono 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów i pomimo niemal całkowitego unicestwienia trwale i dosłownie wtopiło się w tkankę miejską Warszawy. Musimy zawsze o nim pamiętać i ciągle o nim mówić. Musimy mówić o jego codzienności, kulturze, indywidualnych osobach, które tam mieszkały i umierały. To obowiązek nas, żyjących w miejscu, w którym dokonano masowej zagłady ludzkości.  

  Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas - żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

  data premiery: 17.04.2015
  czas trwania: 1 godz. 50 minut

  bilety: normalny 70 zł / ulgowy 40 zł / wejściówka 30 zł

  Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych

  Spektakl grany w ATM Studio (ul. Wał Miedzeszyński 384, Warszawa). 

  Nie masz jak dojechać na spektakl? 
  >> Tutaj sprawdzisz 
  << rozkład jazdy naszego specjalnego autobusu do ATM STUDIO.

  Obsada

  TWÓRCY

  • Maja Kleczewskareżyseria
  • Michał Friedmanprzekład
  • Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowskiscenariusz, sceniczny:
  • Konrad Parolkostiumy
  • Łukasz Chotkowskidramaturgia
  • Stefan Węgłowskimuzyka
  • Wojciech Puśscenografia, światło, wideo
  • Jędrzej Piaskowskiasystent reżysera

  NAGRODY

  „Laur Konrada” dla Mai Kleczewskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE w Katowicach.

  Magdalena Koleśnik za rolę Lei otrzymała nagrodę im. Andrzeja Nardellego.