Golem

REŻ.: MAJA KLECZEWSKA

Premiera Teatru Żydowskiego na scenie TR Warszawa (ATM Studio)

 • premiera: 2 grudnia / spektakle: 3, 4, 5 grudnia 2017

  „Golem”, po „Dybuku” i „Malowanym Ptaku”, jest trzecią częścią tryptyku, realizowanego przez Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim. Tym razem legenda „Golema” będzie opowiedziana głosami Dzieci Holokaustu.  

  Do przestrzeni „Golema” można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić.  Spektakl jest otwarty dla publiczności przez kilka godzin i tak jak w galerii sztuki, widzowie sami decydują, ile trwa spektakl i które fragmenty historii chcą zobaczyć. Przedstawienie nie ma wyznaczonego początku ani końca, podział na scenę i widownię nie istnieje. Każdy widz może swobodnie podążać za akcją i wybierać, które fragmenty historii obejrzy, może też wracać, aby odkryć nowe dla siebie wątki. Sam decydujesz, jaki będzie twój „Golem”.

  Od twórców:

  Legenda o Golemie, sztucznym człowieku, jest jedną najstarszych z tradycji żydowskiej. Od lat przenika różne kultury i nadaje nowe sensy.

  Jak wiele figura sztucznego człowieka mówi o nas samych? Jak silnym jest elementem zbiorowej wyobraźni? Czy jest projektem marzeń o dorównaniu Bogu? Golem jest figurą, która jednocześnie zwiastuje katastrofę i nadchodzące po niej oczyszczenie. Sztuczny człowiek jest lustrem, w którym przegląda się nasze człowieczeństwo i nasza pamięć. 

  „Pozostali, sam na sam ze swoimi wspomnieniami, które – choć tak trudno je dźwigać – pozostać musiały w nich na całe życie, często pod osłoną milczenia. W ich życiu nierzadko właśnie cień tych wspomnień pozostał najistotniejszy. Próbują wspierać się nawzajem, wspólnie szukać śladów, własnych korzeni...” (Jerzy Ficowski)

  Legenda „Golema” będzie opowiedziana głosami Dzieci Holokaustu. Ocalonymi, osmalonymi, którzy na co dzień wciąż pozostają w ukryciu. Tu każde wypowiedziane słowo, działanie, wiąże się z przeżytym doświadczeniem odciśniętym w ciele.

  „Golem” staje się Przestrzenią Pamięci. Pamięci, która trwa, nie ma końca i będzie przekazywana.  Umowa na opowiedzenie tradycyjnej opowieści zostaje zawieszona. Widz w sposób indywidualny poddaje się wpływom nowych mediów, muzyki współczesnej, wielości bodźców płynących z fragmentarycznego odbioru świata. W „Golemie” teraźniejszość nie istnieje, tylko widz jest tu i teraz, a postaci doświadczają przeszłości i przyszłości.

  W spektaklu wykorzystano fragmenty: „Kaspar” Petera Handke, tłum. Grzegorz Sinko, „1945 Wojna i pokój” Małgorzaty Grzebałkowskiej, „Golem” Halperna Lejwika, tłum. Olek Mincer, Historie z tomów „Dzieci Holocaustu mówią” – „Turkowice” Adama Pruszkowskiego, „Mała szmuglerka” Jadwigi Kotowskiej, „Szafa świętej Moniki” Andrzeja Czajkowskiego, „Bałam się tylko mamy” Haliny Szostkiewicz i „Dziewczynka, która nie płakała” Margarity Turkow.

  ______________

  Spektakl grany w TR Warszawa / ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384
  Nie masz jak dojechać na spektakl? 

  >> Tutaj sprawdzisz << 
  rozkład jazdy naszego specjalnego autobusu do ATM STUDIO

  ______________

  premiera: 2 grudnia 2017 roku
  produkcja: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz. Premiera i pokazy grudniowe spektaklu „Golem” są współorganizowane przez TR Warszawa

  miejsce: TR Warszawa / ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384
  bilety: normalny 70 zł / ulgowy 30 zł

   

  Obsada

  TWÓRCY

  • Maja Kleczewskareżyseria
  • Łukasz Chotkowskidramaturgia
  • Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowskiscenariusz sceniczny
  • Wojciech Puśscenografia, światło, wideo
  • Kaya Kołodziejczykchoreografia
  • Cezary Duchnowskimuzyka
  • Damian Josef Nećasystent reżysera
  • Monika Soszkaprodukcja

  GODZINY WEJŚĆ

  2 grudnia (premiera):
  spektakl otwarty od 17:00 do 23:00,
  godziny wejść: 17:00-19:00, 19:00-21:00, 21:00-23:00; 

  3 grudnia:
  spektakl otwarty od 16:00 do 22:00, 
  godziny wejść: 16:00-18:00, 18:00-20:00, 20:00-22:00; 

  4 i 5 grudnia:
  spektakle otwarte od 18:00 do 22:00, 
  godziny wejść: 18:00-20:00, 20:00-22:00

  TRANSPORT

  Dla publiczności zapewniony zostanie transport (szczegóły zostaną podane w najbliższym czasie)

  UWAGA

  Brak miejsc siedzących, zapewniamy pojedyncze krzesła dla osób wymagających miejsca siedzącego (kontakt: ow@trwarszawa.pl)