Imitacja życia

REŻ.: KORNÉL MUNDRUCZÓ

PRODUKCA: PROTON THEATRE

 • spektakl gościnny: 18 listopada 2017 r.

  Kornél Mundruczó, reżyser przebojowego „Nietoperza“ w TR Warszawa (najlepszy spektakl 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska komedia", Grand Prix 53. Kaliskich Spotkań Teatralnych) i głośnego thrillera „Biały Bóg“ (nagroda Un Certain Regard na 67. Festiwalu Filmowym w Cannes) powraca z nowym spektaklem „Imitacja życia“, zrealizowanym w Proton Theatre w Budapeszcie.

  Pełna dramatycznych zwrotów akcji opowieść o lokatorach jednego mieszkania, kryjącego mroczne tajemnice. Prowokacyjna i poetycka podróż w głąb intymnych emocji i społecznych relacji. Dwa aktorskie duety, dwie historie rozgrywające się na marginesie społeczeństwa, gdzie przemoc i niesprawiedliwość są niepisanym prawem. A wszystko w niezwykłej, hiperrealistycznej scenografii Mártona Ágha (Nagroda Krytyki Węgierskiej 2016).

  Wydarzenie międzynarodowych festiwali teatralnych w Wiedniu, Zurichu, Berlinie i Petersburgu  - tylko na jeden wieczór w Warszawie.

  Koprodukcja: Wiener Festwochen, Vienna, Austria; Theater Oberhausen, Germany; La Rose des Vents, Lille, France; Maillon, Théâtre de Strasbourg / Scène européenne, France; Trafó House of Contemporary Arts, Budapest, Hungary; HAU Hebbel am Ufer, Berlin, Germany; HELLERAU - European Center for the Arts, Dresden, Germany; Wiesbaden Biennale, Germany

  Przy wsparciu: KUBIK Coworking, Kryolan City, Open Casting, PP Business Centre-Budapest, VisionTeam

  Wydarzenie organizowane w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017


  Spektakl grany w ATM Studio (ul. Wał Miedzeszyński 384, Warszawa)

  Nie masz jak dojechać na spektakl?
   
  >> Tutaj sprawdzisz << 
  rozkład jazdy naszego specjalnego autobusu do ATM STUDIO

   

  premiera: 27 kwietnia 2016 / Dom Sztuki Współczesnej Trafó, Budapeszt
  czas: 1 godz. 30 min
  miejsce: TR Warszawa / ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384
  bilety: normalny 70 zł / ulgowy 30 zł / wejściówka 20 zł 

   

  Obsada

  TWÓRCY

  • Kornél Mundruczóreżyseria
  • Márton Ághscenografia
  • Márton Ágh, Melinda Dománkostiumy
  • András Éltetőświatła
  • Kata Wéberscenariusz
  • Anna Butrymtłumaczenie
  • Soma Boronkaydramaturgia
  • Asher Goldschmidtmuzyka
  • Anna Fehérasystentka reżysera
  • Dóra Bükiproducentka
  • Zsófia Csatókierowniczka produkcji
  • András Éltetőkierownik techniczny
  • Zoltán Rigórealizacja światła
  • Zoltán Halmenrealizacja dźwięku
  • Benedikt Schröterinspicjent
  • Tamás Feketerekwizytor
  • Melinda Domángarderobiana
  • Zsolt Zsigrimaszyniści

  RECENZJE

  „Ten teatr to istny żywioł”.
  Neue Zürcher Zeitung - Szwajcaria

  „Hiperrealistyczne arcydzieło Kornéla Mundruczó”.
  mottingers-meinung.at - Austria

  „Kornél Mundruczó, słynny węgierski reżyser filmowy i teatralny, zaskakuje spektaklem zatytułowanym Imitacja życia. Przemoc i sceniczną prowokację, do których nas przyzwyczaił, zastępuje tu spokojne i bardzo osobiste podpatrywanie losów jednostek".
  Süddeutsche Zeitung - Niemcy

  „Twarz jako pole bitwy, wynajęte mieszkanie jako mikroskop, scena jako szkło powiększające – sztuka teatralna Kornéla Mundruczó (ur. 1975 r.) ukazuje relacje społeczne w małej skali, ale rysowane mocną kreską. Dzięki temu Imitacja życia jest wydarzeniem zarazem poetyckim i politycznym”.
  Frankfurter Allgemeine Zeitung - Niemcy

  „W czasach, gdy coraz większe znaczenie ma określenie własnej tożsamości, Mundruczó wyreżyserował sztukę poszukującą odpowiedzi na pytania: Czy można odciąć się od rodzinnych korzeni? Czy da się zaprzeczyć własnemu pochodzeniu? Czy możemy wybrać sobie tożsamość, która nam pasuje? Imitacja życia ukazuje rozterki młodego człowieka walczącego o lepsze życie".
  ORF.at - Austria

  „Wspaniała scenografia Márton Ágh przekonuje na każdym etapie przedstawienia. Obracająca się scena, wywołując wrażenie chaosu i nieuporządkowania, stanowi obrazową metaforę tych niespokojnych i chaotycznych chwil, w których nasze życie wywraca się do góry nogami i kiedy tracimy wszelkie punkty odniesienia".
  european-cultural-news.com

  „Sztuka o materializmie i grze w życie, która porusza do łez”.
  ruhrbarone.de - Niemcy

  „Lili Monori i Rolanda Rába potrafią tchnąć życie w historię walki o mieszkanie. Tworzą porywający duet. (…) To dzieło z pogranicza hiperrealizmu i satyry".
  Wiener Zeitung - Austria

  „Kornél Mundruczó i zespół budapesztańskiego Proton Theatre stworzyli polityczną zeitstück o wyjątkowym bogactwie przekazu i znaczeniu. Kiedy zgasły światła publiczność przez wiele minut siedziała w milczeniu, by następnie nagrodzić reżysera, przestawienie i aktorów burzą niekończących się oklasków”.
  opernnetz.de - Germany

  WYJAZDY

  Wiener Festwochen 2016. Wiedeń, Austria
  Theater Oberhausen 2016. Niemcy
  Wiesbaden Biennale 2016. Niemcy
  HELLERAU - European Center for the Arts 2016. Drezno, Niemcy
  HAU Hebbel am Ufer 2016. Berlin, Niemcy
  NEXT Festival 2016. Lille, Francja
  Festiwal Sztuk "Płatonow” 2017. Woroneż, Rosja
  17. Krajowy Festiwal Teatralny 2017. Pecz, Węgry
  Festival Boulevard 2017. 's-Hertogenbosch, Holandia
  Zürcher Theater Spektakel 2017. Szwajcaria
  Baltic House Festival 2017. Petersburg, Rosja

  NAGRODY

  Najlepsza scenografia: Márton Ágh – Nagroda węgierskiej krytyki teatralnej 2016.

  Najlepszy tekst i dramaturgia: Kata Wéber i Soma Boronkay – 17. Krajowy Festiwal Teatralny 2017. Pecz, Węgry

  Najlepsza scenografia: 17. Krajowy Festiwal Teatralny 2017. Pecz, Węgry

  PROTON THEATRE

  W roku 2009 reżyser filmowy i teatralny Kornél Mundruczó oraz producentka teatralna Dóra Büki założyli PROTON THEATRE – wirtualny zespół teatralny pracujący przy niezależnych spektaklach reżysera. Oprócz zachowania jak największej swobody artystycznej przyświecał im cel zapewnienia profesjonalnej bazy dla niezależnych sztuk teatralnych i realizowanych projektów. Ich spektakle są najczęściej międzynarodowymi koprodukcjami. Często współpracują z Wiener Festwochen; HAU Hebbel am Ufer w Berlinie Berlin; KunstenFestivalDesArts w Brukseli; Domem Sztuk Współczesnych Trafó House w Budapeszcie, HELLERAU w Dreźnie. Repertuar zespołu liczy obecnie dziewięć przedstawień. Obok spektakli w reżyserii dyrektora artystycznego – The Ice (2006), Frankenstein Project (2007), Hard To Be A God (2010), Disgrace (2012), Dementia (2013), Winterreise (2015), Imitacja życia (2016) – teatr stanowi przestrzeń do realizacji pomysłów innych członków zespołu. W tym duchu powstały spektakle Last reż. Rolanda Rába (2014) i 1 Link reż. Gergely Bánki (2015).

  Spektakle PROTON THEATRE gościły na ponad 80 festiwalach, od Festiwalu w Avignonie, przez Festiwal w Adelajdzie, po Międzynarodowy Festiwal w Singapurze, Festiwal Bo:m w Seulu i Züricher Theaterspektakel. 

  KORNEL MUNDRUCZÓ

  Urodzony w roku 1975 na Węgrzech. Absolwent Węgierskiej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej, jest dziś znanym europejskim reżyserem filmowym, którego dzieła pokazywane są na prestiżowych festiwalach na całym świecie. Wkrótce po ukończeniu szkoły wyreżyserował swój pierwszy film krótkometrażowy "Afta", zrealizowany wkrótce po ukończeniu szkoły, film przyniósł mu wiele międzynarodowych nagród. Drugi film pełnometrażowy reżysera, "Pleasant days", zdobył nagrodę Srebrnego Lamparta w Locarno w roku 2002. W roku 2003 Mundruczó otrzymał stypendium twórcze w ramach festiwalu filmowego w Cannes. W tym samym roku wraz z Viktórią Petrányi, która jest jego współscenarzystką i partnerką artystyczną od czasów studiów, założył Proton Cinema Kft, zajmującą się produkcją filmową. Jego trzeci film fabularny "Johanna", będący operową adaptacją historii Joanny d’Arc, miał swoją premierę w roku 2005 w ramach niezależnych pokazów Un Certain Regard poza oficjalnym konkursem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Jego czwarty i piąty film pełnometrażowy wzięły udział w konkursie: Delta w roku 2008, a Tender Son w roku 2010. Ten pierwszy zdobył nagrodę krytyki filmowej FIPRESCI. Jego najnowszy film, "White God", został uhonorowany nagrodą Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w roku 2014

  W teatrze pracuje od roku 2003. Z entuzjazmem podejmuje nowe wyzwania, kiedy tylko znajdzie interesujący go temat, zespół i scenę. Budowanie zespołu jest częścią jego procesu twórczego. W nowych projektach często obsadza znanych sobie aktorów, współpracujących z nim na zasadzie partnerów artystycznych. Wspólnie z nimi tworzy nowe spektakle. Po wieloletniej pracy jako niezależny reżyser z względnie stałą grupą współpracowników w roku 2009 razem z Dórą Büki założył niezależny PROTON THEATRE. W 2012 roku w TR Warszawa wyreżyserował spektakl Nietoperz na motywach Zemsty Nietoperza Johanna Straussa.