Judasz. Laboratorium Epifanii

reż. Katarzyna Minkowska

Spektakl gościnny Akademii Teatralnej w Warszawie, w ramach festiwalu Nowe Epifanie 2019

 • 12, 13 kwietnia 2019, godz. 19:00

  Katarzyna Minkowska zaprosiła do współpracy grupę aktorów, z którymi przyglądała się tekstom ewangelicznym, apokryfom, skostniałemu językowi religijnemu, próbując odnaleźć w tych źródłach prawdziwych ludzi, ich relacje i emocje.

  Ta laboratoryjna praca stała się podstawą opowieści o tym, co mogło wydarzyć się 
w wieczerniku przed śmiercią Jezusa. Apostołowie spotykają się tam po pojmaniu ich Mistrza i próbują odtworzyć Jego słowa, zinterpretować gesty, zrozumieć, co się stało, kto zdradził, dlaczego to zrobił. Chcą ustalić wspólną wersję i zastanowić się, co będzie z nimi dalej. Nie ma w ich gronie tylko dwóch uczniów: Judasza i Jana – ta nieobecność mocno im ciąży.

  Spektakl powstał we współpracy z Akademią Teatralną jako efekt seminarium dla studentów reżyserii, organizowanego przez Festiwal Nowe Epifanie. Partnerem pokazów przedstawienia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie jest TR Warszawa. 

  Spektakl grany w TR Warszawa/Marszałkowska 8
  Czas trwania: 1 godz. 20 min (bez przerwy)

  bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)

   

  Zespół badawczy

  KATARZYNA MINKOWSKA + DEBIUT TR

  Katarzyna Minkowska jest ubiegłoroczną laureatką nagrody Debiut TR przyznawanej studentom reżyserii podczas corocznie odbywającego się Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Podczas 8. edycji Forum, w 2019 roku, studentka III roku reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie nagrodzona została "za pasję w poszukiwaniu nowych form ekspresji, oryginalne łączenie teatru ze sztukami wizualnymi, dojrzałość i wysoki poziom intelektualny pracy reżyserskiej, za wrażliwą, inspirującą współpracę z aktorami i aktorkami" w spektaklu „Syrenarium” zrealizowanym pod opieką artystyczną Mateusza Bednarkiewicza z udziałem Julii Biesiady, Sylwii Boroń, Weroniki Humaj, Anety Jankowskiej, Baśki Liberek, Ignacego Lissa, Klaudii Miłoszewskiej, Macieja Miszczaka, Joanny Poleć, Katarzyny Obidzińskiej, Magdaleny Sildatk i Moniki Szwajnos. 

  Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego Młody TR i jest przyznawana co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Nagrodzeni przez zespół TR studenci i studentki otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Wśród dotychczas nagrodzonych są: Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja”, prem. 2017), Klaudia Hartung-Wójciak („Chinka”, prem. 2018) oraz Grzegorz Jaremko, którego spektakl „Woyzeck” będzie miał premierę w maju 2019 roku.