Anna Matwiejewa

Lolotta

Spektakl gościnny: Centrum Dramaturgii Współczesnej, Jekaterynburg, Rosja

 • 27, 28 lutego 2019, godz. 19:00

  Z okazji premiery polskiego tłumaczenia zbioru opowiadań Anny Matwiejewej „Lolotta i inne paryskie historie” Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i TR Warszawa zapraszają na spotkanie z autorką oraz gościnne pokazy spektaklu „Lolotta” wg opowiadania Anny Matwiejewej, zrealizowanego w Centrum Dramaturgii Współczesnej Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu (Rosja). 

  „Są twarze, których nie da się zapomnieć, tej dziewczynie przypadła właśnie taka.” 

  Paryż, początek XX wieku. Rudowłosa, piękna kobieta w ciąży wchodzi do Bazyliki Najświętszego Serca. Tak zaczyna się nasza opowieść, która ze wzgórza Montmartre zaprowadzi nas jeszcze do pracowni (i sypialni) Amedeo Modiglianiego oraz do kawiarni „Rotonda”, gdzie obejrzymy francuski stand-up. Paryż nie jest jednak głównym bohaterem tej historii. W jej centrum jest przypadkowe spotkanie dwojga ludzi, którzy w ogóle nie powinni się spotkać, jednak los postanowił inaczej.

  „Lolotta” to spektakl małej formy, zrealizowany w słynnym Centrum Dramaturgii Współczesnej w Jekaterynburgu (ЦСД), kierowanym przez Nikołaja Koladę, jednego z najwybitniejszych rosyjskich dramatopisarzy. Scenariusz oparty jest na opowiadaniu Anny Маtwiejewej, cenionej pisarki z Jekaterynburga, zaliczanej do nurtu „uralskiego realizmu magicznego”, laureatki nagrody czytelników „Bolszaja Kniga”, najważniejszej rosyjskiej nagrody literackiej.   

  W trakcie godzinnego przedstawienia widzowie śledzą dwie równoległe historie, które przecinają się wbrew prawom fizyki. Lolotta (Alicja Krawcowa) to bezczelna, trochę skąpa, ale mimo wszystko urocza dziewczyna z prowincji, utrzymanka swoich kochanków, próbująca uzbierać na lepsze życie. Lata jednak mijają, a nadzieje na nowe wspaniałe życie stopniowo topnieją. O tym wszystkim dowiemy się podsłuchując żarliwą spowiedź Lolotty. Tymczasem Amedeo Modigliani (Anton Butakow), głośny malarz, autor budzących kontrowersje kobiecych aktów przeżywa twórcze iluminacje. Zmienia kobiety, a jednak wciąż pozostaje wierny Zielonej Wróżce i Mrocznemu Księciu. Przypadkowe spotkanie zmieni losy tych dwóch tak odległych od siebie postaci.

  Organizator pokazów: Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

  Spektakl grany w TR Warszawa/Marszałkowska 8
  Czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

  bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy), 20 zł (wejściówka)


   

  Obsada

  TWÓRCY

  • Anna Matwiejewatekst
  • Magda Dolińska-Rydzektłumaczenie na język polski

  CENTRUM DRAMATURGII WSPÓŁCZESNEJ

  Centrum powstało w 2009 z inicjatywy Nikołaja Kolady jako przestrzeń, gdzie utalentowani reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy na oczach widza tworzą nowy teatralny język. Zespół to grupa młodych ludzi o podobnych poglądach, tworzących jaskrawy i nowoczesny teatr poruszający problemy ważne społecznie. Centrum znajduje się pod artystycznym kierownictwem Nikołaja Kolady.

  SPOTKANIE PO SPEKTAKLU

  27 lutego 2019, godz. 20.15
  miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8

  Zapraszamy na spotkanie z Anną Matwiejewą i premierę zbioru opowiadań „Lolotta i inne paryskie historie”. W rozmowie wezmą udział: pisarka Anna Matwiejewa oraz tłumacze Anna Górka, Magda Dolińska-Rydzek i Marcin Gaczkowski. Spotkanie poprowadzi Natalia Szostak. 

  O KSIĄŻCE:

  Podobno każdy ma swój Paryż. Niezależnie od tego, czy chodzi o stolicę Francji, nowe osiedle czy rosyjską wioskę nazwaną tak przez Kozaków w XVII wieku. Paryż Matwiejewej przenika bohaterów, jest dla nich (nie)osiągalnym celem, traumą, ucieczką, ukojeniem, domem lub wygnaniem. Zmienia ich, jednocześnie stając się bohaterem historii, jej spiritus movens. Z książki wyłania się także drugie miasto, Jekaterynburg. Miasto na granicy Europy i Azji, czasem surowe, chaotyczne i niebezpieczne, potrafiące jednak przynieść spokój. Matwiejewa tworzy uniwersalne i ciepłe opowieści, które momentami śmieszą, a czasem zostawiają gorycz w ustach. Umiejętnie operuje słowem, co pozwala płynnie zanurzyć się w jej świat. Sprawia, że łatwo przywiązać się do bohaterów i trudno się z nimi rozstać. Nie ma tu jednak zbędnego patosu czy taniego sentymentalizmu. Tylko człowiek ze wszystkimi swoimi słabościami, w których możemy się przejrzeć. "Lolotta i inne paryskie historie" jest pierwszą książką autorki wydaną w języku polskim.

  Anna Matwiejewa - urodziła się w 1972 roku. Mieszka w Jekaterynburgu, który bardzo często jest tłem lub bohaterem jej powieści. Na poważnie zaczęła pisać w latach dziewięćdziesiątych. Do dziś wydała 17 powieści i zbiorów opowiadań, które w Rosji cieszą się dużą popularnością. Była nominowana do prestiżowych rosyjskich nagród m.in Bolszaja Kniga i Nacyonalnyj Bestseller. Jej twórczość krytycy nazywają uralskim realizmem magicznym. Prozę Matwiejewej przetłumaczono na włoski, francuski, czeski, chiński i fiński. "Lolotta i inne paryskie historie" jest pierwszą książką autorki wydaną w języku polskim.