Nieustraszeni pogromcy Smogu

tekst i reżyseria: Michał Walczak

Spektakl grany w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Kruczkowskiego

  Zapraszamy wszystkich małych i dużych mieszkańców Warszawy na sobotnie spotkania z cyklu "Warszawskie opowieści”. Tym razem do Sali Kruczkowskiego w Pałacu Kultury i Nauki. Wstęp na wydarzenie jak zawsze jest BEZPŁATNY, ale przed wydarzeniem prosimy o rezerwację biletu.

  Zapisy na poszczególne wydarzenia znajdziecie na stronie: http://www.um.warszawa.pl/rejestracja_legendy

  Każde miasto ma swoje tajemnice, legendy i prawdziwych bohaterów. Podczas naszych spotkań poznaliście już kilku z nich: Złotą Kaczkę, Bazyliszka. W Warszawie każda z ulic opowiada magiczną historię wyjątkowych ludzi. Podczas zimowej edycji spotkań z „Warszawskimi opowieściami” poznacie historię Dorotki i nieustraszonych pogromców Smogu. 9-letnia Dorotka pod nieobecność podróżujących rodziców wychowywana jest przez dziadka – byłego pilota. Dziewczynka próbuje zmienić złe nawyki dziadka, który kopci fajkę, nie segreguje śmieci, grilluje i nie wierzy w istnienie Smogu, o którym Dorotka uczy się w szkole. Mimo alarmu antysmogowego i zalecenia zaprzestania spacerów dziadek zabiera Dorotkę na pieszą wędrówkę po mieście. Podczas wycieczki staruszek zostaje porwany przez szarą chmurę, która zawisła nad miastem. Na ratunek Dorotce i jej dziadkowi przybywają warszawscy superbohaterowie: nieustraszeni pogromcy Smogu.

  Czy uda im się uratować stolicę przed inwazją Smogu? Czy dziadek Dorotki porzuci złe nawyki? Kim jest tajemniczy Smog? Na te i inne pytania odpowiemy wspólnie podczas muzycznego spektaklu oraz towarzyszących mu warsztatów. Podczas warsztatów dzieci wraz z rodzicami spróbują znaleźć sposoby na walkę ze Smogiem. Każdy z małych i dużych widzów będzie miał możliwość zostania bohaterem stolicy i dobroczyńcą klimatu.

  W muzycznej familijnej ekobaśni „Nieustraszeni pogromcy Smogu” w reżyserii Michała Walczaka wezmą udział: Natalia Kalita i Lech Łotocki – aktorka i aktor TR Warszawa oraz współpracujący z teatrem Jakub Snochowski – aktor i pedagog teatru. Podczas spektaklu oraz po jego zakończeniu odbywać się będą działania performatywne poświęcone tematyce ekologii i baśni, prowadzone przez pedagogów teatru. Dzieci będą mogły uczestniczyć w teatralnej rozgrzewce i działaniach drużyny Nieustraszonych pogromców smogu jak np. przygotowanie ekologicznej broni przeciw Smogowi. „Nieustraszeni pogromcy smogu” to kolejna po „Piratach z dna Wisły” i „Córce Bazyliszka” opowieść Michała Walczaka z cyklu Muzeum Nowych Legend i Baśni Warszawskich. To wyjątkowe muzeum gromadzi dowody na istnienie syrenek, smoków i złotych kaczek, ale także nowych stworów i baśniowych istot takich jak Smog.

  Spotkania organizowane będą w dwóch grupach wiekowych 2,5-5 lat i 6-9 lat:

  

Dla dzieci 2,5-5 lat – spektakl i warsztaty performatywne
  (prosimy o zabranie obuwia na zmianę):

  - 28 września, godz. 14.00, 26 października, godz. 11.00, 30 listopada, godz. 11.00  Dla dzieci 6-9 lat – spektakl i warsztaty performatywne
  (prosimy o zabranie obuwia na zmianę):

  - 28 września, godz. 11.00, 19 października, godz. 11.00, 16 listopada, godz. 11.00, 7 grudnia, godz. 11.00

  Spektakl realizowany w ramach wydarzenia pn. Warszawskie Opowieści, którego organizatorem jest m.st. Warszawa.

   

  Obsada

  TWÓRCY

  • Michał Walczaktekst i reżyseria
  • Ewa Woźniakscenografia, rekwizyty, kostiumy
  • Radosław Łukasiewiczmuzyka
  • Katarzyna Gawryśinspicjentka
  • Anna Rochowska, Anna Kurelskakuratorki
  • Magda Igielskaproducentka
  • Żenia Aleksandrowawspółpraca produkcyjna
  • Marta Bernatowicz, Helena Świegockapedagożki teatru
  • Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI, Wawerskie Centrum Kulturywspółpraca