spektakl gościnny

Odmęt

reż. Marek Idzikowski

  Najbliższe spektakle: 15, 16 września 2020 roku

   

  Odmęt” w reż. Marka Idzikowskiego to swobodna impresja na temat “Przygód Sindbada Żeglarza” z “Baśni tysiąca i jednej nocy". Przygody te spotykają bohatera jeszcze przed wyjazdem, a podróż odbywa się w świecie pozornie bezwartościowych przedmiotów.

  Spektakl to zabawa formą, tworzona na bieżąco iluzja wiarą w życie przedmiotów. Wszystko po to, żeby dowiedzieć się czegoś o sobie. Przecież niejednokrotnie możemy się przekonać, że zgubić się, to odnaleźć właściwą drogę.

  Od reżysera:

  "Najtrudniej napisać pierwsze zdanie. Podobnie jak trudno jest podjąć dojrzałą decyzję. Wszystko wymaga odwagi, ryzyka. Trzeba się spakować. Ruszyć. A co jeśli toniemy w odmętach myśli, skojarzeń i niepewności? Czas upływa i jeśli nie wykonamy pierwszego kroku grozi nam szaleństwo. Czasem jednak niepewność zabiera nas w prawdziwą podróż – tę, gdzie spotykamy siebie, zadajemy sobie najcelniejsze pytania, a odpowiedzi pojawiają się samoistnie."
   


  Marek Idzikowski otrzymał wyróżnienie w konkursie Debiut TR 2019. Jest też laureatem głównej nagrody na organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie Forum Młodej Reżyserii. Zespół programowy TR Warszawa przyznał reżyserowi wyróżnienie „za umiejętność kreowania teatralnych światów, wyczucie dramaturgii i minimalizm środków wyrazu”. Wyróżnienie jest jednocześnie zaproszeniem do prezentacji spektaklu Odmęt w TR Warszawa w 2020 roku.

  Forum Młodej Reżyserii to najważniejszy przegląd prac studentów i studentek, absolwentów i absolwentek wydziałów reżyserii szkół teatralnych w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Białymstoku. Podczas trwającego trzy dni przeglądu prezentowane są najciekawsze spektakle, egzaminy i etiudy warsztatowe. To laboratorium nowych form i języków teatralnych, generator talentów reżyserskich i przestrzeń debaty o przyszłości sztuki reżyserii. Co roku zespół programowy TR Warszawa uczestniczy w Forum, przyznając podczas festiwalu nagrodę Debiut TR oraz wyróżnienia.

  Podczas zeszłorocznej edycji obok spektaklu Wiktora Bagińskiego – laureata nagrody Debiut TR za 2019 rok uwagę publiczności i jury zwróciły przedstawienia Marka Idzikowskiego i Marcina Zbyszyńskiego, nagrodzone głównymi nagrodami  przeglądu. Prezentujemy je w TR Warszawa, aby pokazać jak pracują i co mają do przekazania reżyserzy i reżyserki rozpoczynający swoją drogę zawodową. Wierzymy, że to początek intrygującej, artystycznej przygody wschodzących twórców i twórczyń oraz ich publiczności.

  premiera: 13 lutego 2019 / Wydział Sztuki Lalkarskiej, Akademia Teatralna w Warszawie, Filia w Białymstoku

  Etiuda "Odmęt" powstawała jako egzamin w ramach zajęć "Technika pracy z aktorem – sceny lalkowe” w V semestrze na kierunku reżyserii Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

  Czas spektaklu: ok. 50 min.
  TR Warszawa / Marszałkowska 8

  Obsada

  TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

  • Marek Idzikowskireżyseria
  • Michał Ferenc, Dawid Mkrtchyanmuzyka
  • Bernarda Bieleniaopieka pedagogiczna

  "Gdyby rozłożyć ten spektakl na sceny, działania, zdarzenia – nie będzie tego wiele. Ale każda jest wysmakowana, wymyślona, subtelna, delikatna, lalkarska, chwilami wirtuozerska. W całości to jakby opowieść o przygodach Sindbada, ale te przygody Ferenc wymyśla ad hoc. [...] Każdy element wykorzystany w tym przedstawieniu, sam w sobie przypadkowy i mało interesujący, w konkretnych scenach nabiera znaczenia, sensu, a jego zaskakujące użycie sprawia zdumienie, czasami zachwyt. Tu przecież nic nie ma – a jest teatralna magia, błyskotliwa opowieść, poezja, a chwilami całkiem serio odgrywany dramat."

  MAREK WASZKIEL / marekwaszkiel.pl

  Młoda reżyseria w TR Warszawa

  Nowe talenty, nowe artystyczne głosy, nowe formy teatru – TR Warszawa prezentuje spektakle młodych reżyserów, nagrodzone na 9. Forum Młodej Reżyserii w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

  Odmęt” w reż. Marka Idzikowskiego to mały wielki teatr, tworzona minimalistycznymi środkami historia podróży, która zaczyna się na kuchennym stole, a kończy w odmętach oceanu. “Powierzchnie gładkie” w reż. Marcina Zbyszyńskiego to wirtualna opowieść o uczuciowej optymalizacji, rozgrywająca się w cyfrowym świecie portali randkowych. Oba przedstawienia prezentujemy w ramach linii nowych talentów TR Warszawa aby pokazać jak pracują i co mają do przekazania reżyserzy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną.

  Krakowskie Forum Młodej Reżyserii to najważniejszy przegląd prac studentów i studentek, absolwentów i absolwentek wydziałów reżyserii szkół teatralnych w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Białymstoku. Podczas trwającego trzy dni przeglądu prezentowane są najciekawsze spektakle, egzaminy i etiudy warsztatowe. To laboratorium nowych form i języków teatralnych, generator talentów reżyserskich i przestrzeń debaty o przyszłości sztuki reżyserii. Co roku zespół programowy TR Warszawa uczestniczy w Forum, przyznając podczas festiwalu nagrodę Debiut TR oraz wyróżnienia. Podczas zeszłorocznej edycji obok spektaklu Wiktora Bagińskiego – laureata nagrody Debiut TR za 2019 rok uwagę publiczności i jury zwróciły przedstawienia Marka Idzikowskiego i Marcina Zbyszyńskiego, nagrodzone głównymi nagrodami  przeglądu. Zespół programowy TR Warszawa przyznał spektaklowi “Odmęt” wyróżnienie “za umiejętność kreowania teatralnych światów, wyczucie dramaturgii i minimalizm środków wyrazu”, z kolei Marcin Zbyszyński otrzymał za spektakl „Powierzchnie gładkie” nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 9. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

   

  Nagroda Debiut TR

  Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w TR Warszawa, w ramach nurtu programowego Młody TR. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

  Nagroda Debiut TR wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół artystyczny TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Młody TR to jeden z elementów programu TR Warszawa – Linii nowych talentów. 
TR Warszawa od lat wspiera rozwój nowych talentów artystycznych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszane są nowi twórcy i twórczynie, a wybrane projekty są rozwijane we współpracy z partnerami zagranicznymi. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym artystki i artyści mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach linii nowych talentów w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in.: Anna Karasińska (Ewelina płacze, Fantazja), Piotr Trojan (Grind/r), Magda Szpecht (Możliwość wyspy, Wracać wciąż do domu), Wojciech Blecharz (Soundwork), Katarzyna Kalwat (Holzwege, Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady, Maria Klassenberg. Ekstazy, Staff Only – koprodukcja Biennale Warszawa i TR Warszawa), Małgorzata Wdowik (Piłkarze, Strach), Jędrzej Piaskowski (Puppenhaus. Kuracja, Dawid jedzie do Izraela), Klaudia Hartung-Wójciak (Chinka), Grzegorz Jaremko (Woyzeck) czy Katarzyna Minkowska (Stream).

  Partnerzy

  Partnerem spektaklu jest Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.