"Piłkarze" na Placu Defilad

Wydarzenie w ramach 9. Festiwalu "Warszawa w budowie"

 

 

  16 września, godz. 20:00

  17 września, godz. 20:00

  "Piłkarze" reż. Małgorzata Wdowik / spektakl

  Mecz piłkarski w teatrze, teatr piłkarskiego boiska - spektakl Małgorzaty Wdowik to futbol, teatr i taniec w jednym. Na scenie dwaj piłkarze ligowi: Kacper Wdowik i Wiktor Bagiński wykonują choreografię, inspirowaną elementami gry piłkarskiej oraz gestami piłkarzy z boiska. Towarzyszy im aktor Dobromir Dymecki jako narrator i wewnętrzny głos niemych bohaterów. Tekst powstał na bazie wywiadów z młodymi piłkarzami z polskich klubów o ich doświadczeniach i pracy z ciałem. Co czuje ciało, poddane presji rynku i sportowej rywalizacji? Do czego może prowadzić przekraczanie granic własnej fizyczności? Dlaczego tak istotne w naszej kulturze jest powielanie wizerunku piłkarza i nie dopuszczanie żadnych odstępstw od normy?

  Artyści o projekcie: Przeprowadzaliśmy wywiady z młodymi piłkarzami, rozmawialiśmy o ich doświadczeniach i o pracy z ciałem. W piłkarskim środowisku język/sposób mówienia o ciele jest wspólny, myśli się o nim jak o maszynie, narzędziu pracy. Natomiast brakuje piłkarzom słów, kiedy padają pytania o seksualność, znaczenie koloru skóry, emocje, doświadczenie ciała poza boiskiem. Piłkarz dla większości pozostaje niemy, a jego ewentualnym narzędziem buntu staje się jego ciało. 

  ______________________________________________________________

  17 września, godz. 19:30

  Spektakl 17 września poprzedzi pokaz treningu piłkarzy AKS „Zły“

  Alternatywny Klub Sportowy ZŁY to pierwszy demokratyczny klub sportowy w stolicy oraz jedna z niewielu takich inicjatyw w całej historii naszego futbolu i polskiego sportu. To klub stworzony przez kibiców, całkowicie i bezpośrednio zarządzany przez stowarzyszenie, w skład którego wchodzą sympatycy, działacze, ale też sportowcy i trenerzy – każdy, kto chce uczestniczyć w decydowaniu o rozwoju klubu.

  ______________________________________________________________

  17 września, godz. 21:00

  Czy inna piłka nożna jest możliwa? / debata

  Po spektaklu 17 września odbędzie się debata z udziałem działaczy i działaczek, piłkarzy i piłkarek Klubu AKS „Zły“ oraz aktorów ze spektaklu Piłkarze

  prowadzenie: Roman Pawłowski.

  Czy inna piłka nożna jest możliwa? Inna, to znaczy demokratyczna, bez mowy nienawiści, bez ksenofobii i sprzedawania meczy, nie nastawiona wyłącznie na zysk, grana fair play? Wydaje się, że w tej najbardziej skomercjalizowanej, a jednocześnie najbardziej zagrożonej agresją dyscyplinie sportu nie może się wiele zmienić. Klub AKS „Zły“, pierwszy demokratyczny klub piłkarski w Polsce, jest przykładem, że w sporcie można działać inaczej. Na ile to doświadczenie może zmienić piłkę nożną? Czy demokracja na boisku jest możliwa? O tym będziemy rozmawiać z przedstawicielami i przedstawicielkami Klubu AKS „Zły“. W rozmowie wezmą udział także byli piłkarze ligowi, występujący w spektaklu: Wiktor Bagiński i Kacper Wdowik.  

  Spektakl pokazywany jest w ramach 9. Festiwalu "Warszawa w budowie" organizowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

  miejsce: Plac Defilad
  bilety: wstęp bezpłatny, wejściówki do odbioru w kasie teatru przy Marszałkowskiej 8 lub na Placu Defilad przed spektaklem.

  produkcja: Fundacja Teatru BOTO, TR Warszawa 
  partnerzy: Bemowskie Centrum Kultury, Sopot Non-Fiction, Warszawa.doc
  Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

  Obsada

  TWÓRCY

  • Krzysztof Szekalskitekst
  • Małgorzata Wdowikreżyseria
  • Marta Ziółekchoreografia
  • Aleksandr Prowalińskireżyseria świateł, scenografia, kostiumy
  • Joanna Ostrowskawspółpraca dramaturgiczna
  • Wiktor Bagińskiasystent reżyserki

  "Małgorzata Wdowik z choreografką Martą Ziółek, fantazjując o ucieczce gwiazd sportu ze złotej klatki, ucieleśniły przy okazji i zobrazowały syntezę światów boiska i sceny. Nie w fabule, tylko w teatralnym języku.(...) Przy swoich intelektualnych i krytycznych ambicjach "Piłkarze" to atrakcyjne widowisko, niema stand-up comedy."
  Witold Mrozek, GAZETA WYBORCZA

  "Obaj panowie bawią się piłką i popisują swoją sprawnością fizyczną, ale rzecz jest o sprawności językowej, o nazywaniu tego, co nienazwane na boisku i całym tym futbolowym świecie. O innym kolorze skóry, o seksualności, wyrażaniu swoich oczekiwań i potrzeb – czy też raczej nieumiejętności ich wyrażania."
  Rafał Turowski

  NAGRODY

  6. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie - Główna Nagroda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za spektakl "Piłkarze"