W ramach nurtu programowego „Młody TR”, TR Warszawa zaprasza na gościnne pokazy spektaklu „Pospolite żywoty martwych Polaków” w reż. Marcina Wierzchowskiego – dyplomowego przedstawienia studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
„Pospolite żywoty martwych Polaków” to efekt czteromiesięcznej pracy Marcina Wierzchowskiego z młodymi adeptami sztuki aktorskiej. W marcu 2017 roku, po rocznej eksploatacji przedstawienia, jest ono eksploatowane jest jako niezależne przedstawienie w ramach działań Kolektywu Supernova. Pierwsza część zakorzenionego w Białymstoku spektaklu to zbiór etiud ukazujących przeszłość i teraźniejszość miasta, które zagubiło własną tożsamość, inspirowanych książką Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć". Druga część spektaklu stawia pytania o to, do czego pogłębiające się podziały polityczne i społeczne mogą nas doprowadzić.
Spektakl prezentowany był na Festiwalu Boska Komedia 2016 oraz Festiwalu Szwalnia.Doc w Łodzi. Przedstawienie zdobyło Zespołową Nagrodę Specjalną na 4. Festiwalu Debiutantów “Pierwszy Kontakt” 2017 w Toruniu.
miejsce: TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8
bilety: normalny 30 zł / ulgowy 20 zł / wejściówka 20 zł
Agnieszka Lenowicz:
Agnieszka Turek / Alicja Czerniewicz
Ola Zimnoch:
Izabela Zachowicz
Kinga Zegan:
Urszula Mazur
Olek Zegan:
Dawid Kobiela
Piotr "Benek" Liderman:
Rafał Iwański
Martyna Przybysz:
Małgorzata Rytel
Konrad Polak:
Rafał Pietrzak
Marcelina Wabnic:
Olimpia Bogusz
Klaudia Plawgo:
Helena Siekierska / Urszula Chrzanowska
Joanna "Jośka" Iłęda:
Zuzanna Łuczak
Albert Sebastian Rachoń:
Daniel Lasecki
„To emocjonalna odpowiedź młodych ludzi na rzeczywistość, w której przyszło im żyć.”
Wiktoria Tabak, Teatr Dla Was
„Trudna, krwawa i zagmatwana historia Polski zostaje w tym przedstawieniu poddana ostrej, bezkompromisowej i w gruncie rzeczy niezwykle potrzebnej dziś wiwisekcji.”
Piotr Gaszczyński, Teatralia
„Młodzi aktorzy z Białegostoku w skali 1:1 pokazują rzeczywistość, która dotyczy nie tylko Podlasia. To bolesne świadectwo uprzedzeń, konfliktów, barier, rzutujących na codzienne życie społeczne.”
Łukasz Badula, kulturaonline.pl