Radio Azja: Night

 • koncert: 6 grudnia 2019 / godz. 20:00

  Nepal to kraj ponad stu grup etnicznych, dziewięćdziesięciu dwóch języków plemiennych, różnorodnych wierzeń i religii, bogactwa kultur i niezwykłych tradycji. Nepal to także miejsce zaskakująco rozwiniętej sceny heavy-metalowej i licznych zespołów grających trash/symphonic/core/black/death/death core/brutal death czy groove metal. Powołane do życia w roku 2006 w Katmandu trio Night, grało metal awangardowy. Jednakże w trakcie swoich podróży zawodowych po różnych zakątkach kraju, Jason Kunwar, lider zespołu, zetknął się z rodzimą muzyką tradycyjną i zafascynowany postanowił rozszerzyć muzyczne horyzonty swojej kapeli. Nowa pasja przełożyła się na eksperymenty muzyczne i tworzenie współczesnych kompozycji z zastosowaniem klasycznych, nepalskich instrumentów.


  Obecnie Night to nawiązująca do muzyki tradycyjnej pięcioosobowa formacja, która w swojej twórczości inspiruje się bogactwem muzyki Nepalu. Artyści z upodobaniem podróżują do ustronnych, himalajskich miejscowości, w poszukiwaniu ginących dźwięków i tradycji. W czasie swoich wypraw terenowych spotykają się z ludowymi muzykami, nagrywają ich pieśni, poznają unikatowe instrumenty, wspólnie tworzą muzykę. Te romantyczne ekspedycje wymagają od nich dużego samozaparcia - wielogodzinnych górskich wędrówek, odporności na zimno, a wielokrotnie dni bez dostępu do żadnych wygód i elektryczności. W takich właśnie warunkach, w otoczeniu pięknej przyrody, w towarzystwie mieszkańców wiosek, powstaje większość utworów. Po pewnym czasie życia melodią, piosenką lub rytmem bębna w ich naturalnym kontekście, muzycy powoli zaczynają wyczuwać ich głębsze znaczenie, a opracowując własne kompozycje, starają się wyrażać i dzielić się tym zrozumieniem z innymi. Muzyka Night pełna jest spokoju, delikatności i piękna; naturalna, jak oddech, przestrzenna, jak górski krajobraz.

  Instrumentarium, którym posługuje się zespół, podobnie jak inspiracje i języki używane w ich utworach, pochodzi z różnych części Nepalu. Muzycy grają m.in na sarangi (instrument smyczkowy), piwancha (nepalski chordofon), tungna (rodzaj lutni), nepalskie banjo, shahnai (dwustroikowy instrument dęty), madal i dhimay (bębny dwumembranowe), nagara, tyamko, chatkauli (instrumenty perkusyjne), a także na paluwa (po prostu liść).     

  Wykraczającą poza muzykę, pasją członków zespołu są badania etnograficzne - analiza obrzędów i odmiennych praktyk kulturowych. Muzycy zrekonstruowali również kilka zapomnianych nepalskich instrumentów na podstawie wyrzeźbionych wizerunków obecnych w XIV-wiecznych świątyniach w Katmandu. Chcąc ponownie włączyć je do muzycznego obiegu, stworzyli poświęconą im serię krótkich filmów dokumentalnych.

  Night ma na swoim koncie dwa entuzjastycznie przyjęte albumy Ani Ukali Sangai Orali oraz Jhalka Raya Buka, trzecia płyta jest częścią dużego projektu etnograficzno - literacko-filmowo-muzycznego pod tytułem Ramite.

  Fenomenalny występ Night podczas Womex 2017 otworzył muzykom drogę do koncertów w całej Europie, zespół z powodzeniem zagrał już w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Austrii, Szwecji, a także na krakowskich Rozstajach. Muzycy koncertowali także w Chinach, Indiach i Uzbekistanie. W grudniu 2019 roku po raz pierwszy wystąpią w Warszawie.

  miejsce: TR Warszawa / Marszałkowska 8
  bilety: 50 zł

  RADIO AZJA 2019

  W tym roku w Warszawie zagości pięć zjawiskowych zespołów z Azji poruszających się po peryferiach dominujących nurtów muzycznych. Artyści balansujący między tym, co popularne, wpadające w ucho i taneczne, a tym, co wymaga skupienia, otwartości i chęci poznania. Nawiązujący do lokalności jak i współczesnych, ogólnoświatowych trendów.

  Po raz pierwszy na scenie festiwalu pojawią się artyści z Nepalu oraz Tajwanu. Jak co roku, gościć będziemy wykonawców z Korei Południowej oraz Japonii. Zaprezentujemy także azjatycko-europejską kolaborację z udziałem jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców sceny elektronicznej. Tegoroczne Radio Azja będzie prawdziwym muzycznym tsunami. W programie pojawi się zarówno kameralny duet, budujący masywne, pulsujące fale dźwięku, jak i mikro-orkiestra serwująca potężną, hipnotyzującą, audio-wizualną mieszankę elektronicznych soundscapów z brzmieniem klasycznych instrumentów. Będą też momenty ciszy przed burzą i zespoły prezentujące elementy muzyki tradycyjnej, przepuszczone przez pryzmat awangardowych eksperymentów i undergroundowej energii.