Joanna Bednarczyk

Raj

REŻ.: JOANNA BEDNARCZYK

 • Non-fiction. Biografie / odsłona pierwsza / pokaz warsztatowy

 

 

 

  25 września, godz. 19:00  >> POBIERZ WEJŚCIÓWKĘ <<

  „Raj” Joanny Bednarczyk to pierwsza część projektu dokumentalnego „Non-fiction. Biografie”, towarzyszącego premierze adaptacji „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda w reż. Michała Borczucha. W jego ramach dwie reżyserki i dramaturżki: Joanna Bednarczyk i Martyna Wawrzyniak prowadzą dwa śledztwa rodzinne, których przedmiotem i stawką są losy, zachowania, postawy i ciała kobiet w rodzinie w kolejnych pokoleniach od czasów II Wojny Światowej po współczesność.

  Autorki: córki, wnuczki i prawnuczki przyglądają się swoim matkom, babkom i prababkom, próbując rozpracować specyficznego rodzaju traumę, która naznacza kolejne rodzące się tożsamości. Trauma jest trudna do uchwycenia, jej mechanizm niejasny i niejednoznaczny, ale w podwojonej próbie przyjrzenia się jej, w prowadzeniu dwóch równoległych śledztw – każdego na innych zasadach - pojawia się szansa na odsłonięcie jej mechanizmu.

  Od autorek:

  Zakładając, że patologizacja stosunków rodzinnych nie jest kwestią odosobnionych przypadków, lecz dotyczy dużej części kobiet, zastanawiamy się, co to może oznaczać dla zrozumienia szerszych społecznych zjawisk, takich jak niepewność kobiet w świecie zawodowym i intymnym, łatwość w reprodukowaniu szkodliwych postaw i schematów zachowań w życiu społecznym i rodzinnym, gotowość do podejmowania nieadaptacyjnych ról społecznych przez kobiety (wabik na faceta, ofiara przemocy, kokietka etc.). Szukamy odpowiedzi na pytanie o źródła wszelkiego rodzaju kompleksów czy przyzwolenia na niegodne i przedmiotowe traktowanie kobiet przez mężczyzn.

  Projekty rozwijane w ramach rezydencji Sopot Non-Fiction.

  miejsce: TR Warszawa / Marszałkowska 8, sala warsztatowa

  bilety: wstęp wolny

  Obsada

  TWÓRCY

  • Joanna Bednarczykreżyseria
  • Marta Navrot, Jagoda Wójtowiczscenografia, muzyka, wideo