Trans Trans Trance

reżyseria: Kamilė Gudmonaitė

 • 8 października 2019, godz. 19:00

Spektakl gościnny Oskaro Koršunovo teatras / Vilnius City Theatre

 

  „Trans Trans Trance" jest hybrydową wariacją na temat płci zbudowaną z wielu różnorodnych elementów – od scen abstrakcyjnych, po fragmenty filmów dokumentalnych. Łączy [w sobie] taniec, śpiew, monolog, wypowiedzi chóralne, sceny nieme i performance, wskazuje litewska dziennikarka Ieva Tumanovičiūtė.

  Według innego recenzenta, Arūnasa Peškaitisa, reżyserka nie kwestionuje kobiecości. Pokazuje raczej, że może być ona wyrażana na różne sposoby. W swoim ostatnim przedstawieniu reżyserka mówi nie tylko o transseksualności (zupełnie nie rozumiem, dlaczego dyskusja na ten temat miałaby być tematem tabu) ale i rozwoju kobiecości u człowieka, którego integralną częścią jest tożsamość płciowa. Mężczyznami i kobietami nie tylko się rodzimy, ale też musimy się nimi stać. Człowiek nie jest przecież statyczną jednostką, ale procesem, drogą rozwoju, na której odkrywamy samych siebie.

  Prezentacja spektaklu „Trans Trans Trance” z OKT / Vilnius City Theatre to pierwsza odsłona współpracy TR Warszawa z najważniejszymi ośrodkami nowego teatru z krajów bałtyckich. Jej celem jest zapoznanie polskiej publiczności z nowymi zjawiskami w teatrze litewskim, łotewskim i estońskim i realizacja wspólnych projektów międzynarodowych z udziałem młodych twórców i twórczyń.

  Reżyserka przedstawienia Kamilė Gudmonaitė należy do młodego pokolenia litewskiego teatru. Jej przedstawienia już w czasie studiów w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru zwróciły uwagę krytyki i międzynarodowej publiczności. Debiutancki spektakl „Sen”, oparty na sztuce Augusta Strindberga, pokazywany był na festiwalach we Włoszech, Czechach, Holandii i Francji. „Trans Trans Trance” prezentowany był m.in. w Deutsches Theater w Berlinie i w centrum artystycznym Rich Mix w Londynie.

  bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)
  czas trwania: 1 godz. 30 min
  Spektakl grany w TR Warszawa / Marszałkowska 8.
  Przedstawienie w języku litewskim z napisami w języku polskim i angielskim.

  produkcja:


  sponsor:

   

  Obsada

  TWÓRCY

  • Kamilė Gudmonaitė 
reżyseria, scenografia
  • Mindaugas Repsys
kierownik techniczny
  • Vladislav Bajaznyjświatło i dźwięk
  • Barte Liagaiterekwizyty i kostiumy
  • Aurimas Minseviciusnapisy
  • Tomas Ivanauskasmanager
  • Audra Zukaitytetour manager
  • OKT/Vilnius City Theatre, Lithuanian Academy of Music and Theatreprodukcja

  BIOGRAM REŻYSERKI

  Kamilė Gudmonaitė (ur. 1992) ukończyła reżyserię teatralną na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. Jest wokalistką oraz autorką piosenek zespołu Kamanių Šilelis. Jej debiutancka produkcja „Sen” („A Dream”) (Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny), oparta na dramacie Augusta Strindberga, zdobyła główną nagrodę na festiwalu teatralnym w Spoleto (Włochy). Spektakl zdobył również nagrodę za najlepszą reżyserię oraz nagrodę publiczności na festiwalu Encounter (Brno, Czechy). Kamilė Gudmonaitė, jedna z najbardziej obiecujących litewskich reżyserek teatralnych młodego pokolenia, wyreżyserowała takie produkcje, jak: „Bóg jest DJ-em” („God is a DJ”), na podstawie sztuki niemieckiego dramatopisarza Falka Richtera (OKT/Vilnius City Theatre), oraz „Timon” opartą na tragedii „Tymon Ateńczyk” Williama Szekspira (Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny).

  TRAILER