Trans Trans Trance

reżyseria: Kamilė Gudmonaitė

 • 8 października 2019, godz. 19:00

Spektakl gościnny Oskaro Koršunovo teatras / Vilnius City Theatre

 

  "(...) interesuje mnie to, co naprawdę dzieje się w otaczającym mnie świecie. Ciekawi mnie życie – takie, jakim rzeczywiście jest, a nie jak jest przedstawione w literaturze. Interesują mnie prawdziwe problemy społeczne, z którymi spotykamy się na ulicach, problemy, które wciąż stanowią temat tabu. Chcę mówić o bolesnych dla opinii publicznej kwestiach i analizować je pod każdym kątem.

  „Trans Trans Trance” to spektakl o kobiecości, seksualności, przełamywaniu stereotypów i wolności bycia tym, kim się naprawdę jest. Czym w ogóle jest kobiecość? Czy bycie kobietą oznacza konieczność wpasowywania się w określone, powszechnie akceptowane normy? Uważam, że zero-jedynkowe postrzeganie płci prowadzi do umocnienia stereotypów.

  Kiedy dyskutowałyśmy o tym z aktorkami, zdałyśmy sobie sprawę, że mówienie o kobietach i związanych z nimi stereotypach to za mało. Zrozumiałyśmy, że trzeba odstawić kobiecość na bok i zdjąć focus z płci. „Trans Trans Trance” to autobiograficzna sztuka stworzona przez kobiety, dlatego też celowo nie poruszałyśmy w niej tematu męskości. Chciałyśmy podzielić się własnymi, osobistymi doświadczeniami.

  Pragnęłam, by w spektaklu widoczny był osobisty wkład i punkt widzenia każdego członka zespołu. To nie jest tylko moja sztuka – to nasze wspólne dziecko." (Kamilė Gudmonaitė – reżyserka)

  Prezentacja spektaklu „Trans Trans Trance” z OKT / Vilnius City Theatre to pierwsza odsłona współpracy TR Warszawa z najważniejszymi ośrodkami nowego teatru z krajów bałtyckich. Jej celem jest zapoznanie polskiej publiczności z nowymi zjawiskami w teatrze litewskim, łotewskim i estońskim i realizacja wspólnych projektów międzynarodowych z udziałem młodych twórców i twórczyń.

  Reżyserka przedstawienia Kamilė Gudmonaitė należy do młodego pokolenia litewskiego teatru. Jej przedstawienia już w czasie studiów w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru zwróciły uwagę krytyki i międzynarodowej publiczności. Debiutancki spektakl „Sen”, oparty na sztuce Augusta Strindberga, pokazywany był na festiwalach we Włoszech, Czechach, Holandii i Francji. „Trans Trans Trance” prezentowany był m.in. w Deutsches Theater w Berlinie i w centrum artystycznym Rich Mix w Londynie.

  bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)

  czas trwania: 1 godz. 30 min

  Spektakl grany w TR Warszawa / Marszałkowska 8.

  produkcja:


  sponsor:

   

  Obsada

  TWÓRCY

  • Kamilė Gudmonaitė 
reżyseria, scenografia
  • Mindaugas Repsys
kierownik techniczny
  • Vladislav Bajaznyjświatło i dźwięk
  • Barte Liagaiterekwizyty i kostiumy
  • Aurimas Minseviciusnapisy
  • Tomas Ivanauskasmanager
  • Audra Zukaitytetour manager
  • OKT/Vilnius City Theatre, Lithuanian Academy of Music and Theatreprodukcja

  BIOGRAM REŻYSERKI

  Kamilė Gudmonaitė (ur. 1992) ukończyła reżyserię teatralną na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. Jest wokalistką oraz autorką piosenek zespołu Kamanių Šilelis. Jej debiutancka produkcja „Sen” („A Dream”) (Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny), oparta na dramacie Augusta Strindberga, zdobyła główną nagrodę na festiwalu teatralnym w Spoleto (Włochy). Spektakl zdobył również nagrodę za najlepszą reżyserię oraz nagrodę publiczności na festiwalu Encounter (Brno, Czechy). Kamilė Gudmonaitė, jedna z najbardziej obiecujących litewskich reżyserek teatralnych młodego pokolenia, wyreżyserowała takie produkcje, jak: „Bóg jest DJ-em” („God is a DJ”), na podstawie sztuki niemieckiego dramatopisarza Falka Richtera (OKT/Vilnius City Theatre), oraz „Timon” opartą na tragedii „Tymon Ateńczyk” Williama Szekspira (Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny).

  RECENZJE

  Spektakl „Trans...” jest hybrydową wariacją na temat płci zbudowaną z wielu różnorodnych elementów – od scen abstrakcyjnych, po fragmenty filmów dokumentalnych. Łączy taniec, śpiew, monolog, wypowiedzi chóralne, sceny nieme i performance. Przedstawienie zaczyna się od analizy pojęć przypisywanych płci żeńskiej, by następnie przejść do tematu transgenderyzmu.
  Ieva Tumanovičiūtė, 7 MENO DIENOS

  Kamilė nie kwestionuje kobiecości. Pokazuje raczej, że może być ona wyrażana na różne sposoby. W swoim ostatnim przedstawieniu reżyserka mówi nie tylko o transseksualności (zupełnie nie rozumiem, dlaczego dyskusja na ten temat miałaby być tematem tabu) ale i rozwoju kobiecości u człowieka, którego integralną częścią jest tożsamość płciowa. Mężczyznami i kobietami nie tylko się rodzimy, ale też musimy się nimi stać. Człowiek nie jest przecież statyczną jednostką, ale procesem, drogą rozwoju, na której odkrywamy samych siebie. Drastyczna sztuka Kamilė – „Trans Trans Trance”, porusza te wszystkie kwestie. (…) Wiem, że Papież Franciszek rozmawiał z transseksualistami, którzy poddali się operacji zmiany płci. Papież ich przytulił, a nie odrzucił. Mówimy o chrześcijańskim zachowaniu, etyce. Chrześcijańska etyka polega właśnie na akceptacji. Wyobraźmy sobie, co się dzieje z osobą transseksualną, kiedy odrzucają ją nawet najbliżsi. Taka osoba i tak już cierpi, a potępiając ją, tylko nasilamy jej cierpienie. My, jako społeczeństwo, potępiamy niejednorodność. W tym kontekście, dzieło Kamilė jest bardzo ważne.

  o. Arūnas Peškaitis, BERNARDINAI.LT

  TRAILER