Cykl spotkań wokół dramatu "Męczennicy" Mariusa von Mayenburga

„Dlaczego nie umiemy rozmawiać ze sobą tak jak dawniej” - cykl spotkań wokół dramatu "Męczennicy" Mariusa von Mayenburga i premiery spektaklu w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

3 marca 2015 r., godz. 16:30
„Ewolucja mnie nie przekonuje, ponieważ Bóg stworzył świat w 7 dni” 
Czy na gruncie teorii ewolucji możemy rozmawiać o boskim stwarzaniu świata? W dramacie „Męczennicy” skonfrontowane zostają dwie postawy reprezentujące różne porządki: naukowy i religijny. Jak nauczać młodzież podstawowych teorii o powstaniu świata w zgodzie z zasadami religii, w której jest wychowywana? 
Dołącz do wydarzenia>

Prowadzenie cyklu: Anna Rochowska
Współpraca: Anna Gąsiorowska, Agnieszka Górnicka

Gość spotkania: dr Marta Wrzosek -  doktor nauk biologicznych, wykładowca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat prowadzi działalność popularyzatorską z zakresu biologii: wykłady, wystawy, udział w audycjach radiowych i telewizyjnych, liczne artykuły i in. Jest autorką książki „ABC ewolucji”. Prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. 

Wstęp wolny
Zapisy pod adresem: edukacja@trwarszawa.pl
Sala warsztatowa


FOTORELACJA>10 marca 2015 r., godz. 16:30
„Lekcje pływania ranią moje uczucia religijne” 
Bunt i przekraczanie granic wolności w szkole to problem poruszany w dramacie „Męczennicy”. Na ile dziecko może formułować autonomiczne osądy, manifestować swoją osobowość, decydować o normach i granicach, własnych poglądach i ocenach? Na co szkoła może pozwolić? Rodzic czy szkoła – kto jest odpowiedzialny za wychowanie?
Dołącz do wydarzenia>

Gość spotkania Andrzej Araszkiewicz - założyciel jednej z pierwszych w Polsce szkół demokratycznych "Odpowiedzialna Szkoła". Nauczyciel, anglista, który obiecał sobie, że będzie uczył tylko tych, którzy tego chcą. Ekspert z zakresu edukacji alternatywnej, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Innowacyjnej Edukacji „Ineida” i Fundacji Edukacja od Nowa.

Wstęp wolny
Zapisy pod adresem: edukacja@trwarszawa.pl
Sala warsztatowa


FOTORELACJA>
17 marca 2015 r., godz. 16:30
„Ja nie żyję dla wiary, ja dla niej umrę”
Co to jest religijny fundamentalizm? Czy można porównywać dzisiejszych zamachowców do niegdysiejszych męczenników? Kto i co kształtuje moralność młodzieży? W dramacie „Męczennicy” młody człowiek traktuje religię jako miecz w walce z upadkiem moralności. Jak dorośli powinni ustosunkować się do kształtującej się wrażliwości religijnej nastolatków? 
Dołącz do wydarzenia>

Gość spotkania o. Marek Kudach SP – ojciec z Zakonu Pijarów, wychowawca klasy gimnazjalnej i katecheta w Kolegium Pijarskim w Warszawie, w zarządzie Stowarzyszenia Parafiada. 

Wstęp wolny
Zapisy pod adresem: edukacja@trwarszawa.pl
Sala warsztatowa31 marca 2015 r., godz. 16:30
„Dlaczego nie umiemy rozmawiać ze sobą tak jak dawniej”
Czy dorośli potrafią rozmawiać z młodzieżą? Czy ich postawa jest otwarta i tolerancyjna? Trudna inicjacja w dorosłość potęguje konflikty w relacji rodzic – dziecko. Główna postać dramatu „Męczennicy” za pośrednictwem cytatów z Biblii mówi o swoich potrzebach. Czy jest wysłuchana? Jak prowadzić z młodzieżą rozmowy na temat ciała i dojrzewania?
Dołącz do wydarzenia>

Gość spotkania Aleksandra Olszańska - psycholog i trener. Doktorantka na Wydziale Psychologii UW, prezes Stowarzyszenia na rzecz Innowacyjnej Edukacji „Ineida”, przedstawicielka AERO (Alternative Education Resource Organization) w Polsce.

Wstęp wolny
Zapisy pod adresem: edukacja@trwarszawa.pl
Sala warsztatowaMiejsce: scena warsztatowa TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8 

Wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji miejsc pod adresem edukacja@trwarszawa.pl
W tytule maila prosimy wpisywać temat i datę spotkania.