Grzegorz Jarzyna

powiększ zdjęcie
Powiększ

fot. Pat Mic

Grzegorz Jarzyna jest jednym z najważniejszych polskich twórców teatralnych. Absolwent wydziału filozofii UJ i reżyserii krakowskiej PWST. Od 1998 roku Dyrektor Artystyczny TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości), jednej z najbardziej innowacyjnych scen w Polsce.

Jarzyna ma na swoim koncie reżyserię tekstów klasycznych, które poddawał śmiałej reinterpretacji (Bzik tropikalny wg Witkacego, Magnetyzm serca na podstawie Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry), adaptacji wielkich powieści europejskich (Doktor Faustus Tomasza Manna, Książę Myszkin wg Idioty Fiodora Dostojewskiego), głośnych tekstów współczesnych (Niezidentyfikowane szczątki ludzkie Brada Frasera, 4.48 Psychosis Sary Kane), a także oper (Gracz Prokofiewa w Opera de Lyon, Dziecko i czary Maurice’a Ravela oraz Karzeł Alexandra Zemlinsky’ego w Bawarskiej Operze Narodowej). Pasjonuje go łączenie gatunków, czego wyrazem są spektakle: 2007: Macbeth według Shakespeare’a, niemal filmowa inscenizacja rozgrywająca się na czterech planach, oraz Giovanni na podstawie Don Giovanniego Wolfganga A. Mozarta i Don Juana Moliera, przedstawienie będące połączeniem teatru dramatycznego i opery.

Spektakle Grzegorza Jarzyny zapraszane są  na liczne festiwale i występy gościnne w Europie i na świecie, m.in. w Avignionie, Edynburgu, Moskwie, St. Petersburgu, Jerozolimie, Berlinie, Monachium, Wiedniu, Sztokholmie, Londynie, Dublinie, Toronto, Los Angeles, Wellington i Hongkongu. W czerwcu 2008 jego Macbeth prezentowany był w Nowym Jorku, gdzie pod Brooklyn Bridge dla tej inscenizacji powstała specjalna scena.  

Grzegorz Jarzyna otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla Polski na świecie (2002) oraz Złoty Order z okazji 300-lecia St. Petersburga (2004). W 2007 roku za Medeę zrealizowaną w wiedeńskim Burgtheater (2006) Jarzyna otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych obszaru niemieckojęzycznego – Nestroy-Preis. Jest dwukrotnym laureatem nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera. (1999 i 2009).

W 2014 roku miała miejsce światowa premiera filmu Między nami dobrze jest wyreżyserowanego przez Grzegorza Jarzynę, na podstawie dramatu Doroty Masłowskiej.

Jego ostatnie spektakle to Męczennicy na podstawie dramatu Mariusa von Mayenburga (prem. 14 marca 2015, TR Warszawa) oraz Iwona, księżniczka Burgunda zrealizowana w Teatrze Narodów w Moskwie w koprodukcji z TR Warszawa (prem. 10 i 11 października 2016, Teatr Narodów, Moskwa). 

12 i 13 listopada odbyły się premierowe pokazy mikro spektaklu Grzegorza Jarzyny "TRans-misja. Utwór na 4 głośniki, 3 głosy ludzkie, 2 mikrofony, komputer i jeden reflektor" w ramach czwartej odsłony projektu "Mikro Teatr" w Komunie// Warszawa.

17 lutego 2017 miała miejsce premiera spektaklu G.E.N. Przedstawienie, które jest odpowiedzią na film Larsa von Triera "Idioci" otwarło nową scenę TR Warszawa w ATM Studio. 

Obecnie reżyser pracuje nad premierą „Dwóch mieczy”, pierwszą produkcją realizowaną na chińskim rynku, na zaproszenie Propel Media & Arts Company, w koprodukcji z Shanghai Theatre Academy i TR Warszawa. Światowa premiera spektaklu odbędzie się 20-go stycznia 2018 w Pekinie.